1. Jag avskyr OINK och en förlust ikväll innebär att de har en jättemöjlighet till en topp 6-plats, vilket är det sista jag unnar flytföreningen. 2. En förlust ikväll innebär att våra egna möjligheter till topp 6 sjunker drastiskt. Jag tar väldigt gärna denna plats då lotto-playin i 3 matcher kan vara över väldigt snabbt. 3. Jag pallar inte öppna sociala medier efteråt och se alla vidriga OINK-fans vara nöjda på vår bekostnad. Det gjorde på tok för ont 2019.
Jag kommer njuta på det sätt mitt Timrå-supporterskap gör sig bäst: Magsår in i kaklet (även om såren är betydligt mindre smärtsamma än de kunnat vara).
Såg delar av den häringa platsannonsen på någon sida på neeetet:
"Är du en typ hockeyspelare men inte direkt har vinnarskalle, vill du ha trevligt utan krav på prestation, vi är ett skönt gäng som spelar i högsta serien men vi har väl ... | Läs mer
Varför ångest inför Oskars ikväll? Vi är ju redan klara för MINST play in. Passa på att njuta av den återstående grundserien istället!