1. Per Svensson. Var en general i denna match. Tar bort Karlqvist vid ett halvt friläge bl.a och tar initiativ. Gör flera viktiga ingripanden. 2. Robin Hanzl. Bra tekningar och stark på puck. Spelintelligent och har hittat sitt spel mer och mer. Missar ett rätt öppet läge dock 3. Jakob Johansson. Stabil överlag och räddar oss flera ggr. Kunde dock tagit något av målen. 4 Magnus Pääjärvi. Gör mål igen och trivs ypperligt tillsammans med Dahlen. Sliter som en varg och vinner många dueller. 5. Olli Palola. En måltjuv som skjuter så fort läge finns
Jämtlandsfil: Zupancic var sloven. Möjligen den förste slovenen i SHL. På den tiden var jag drivande i TIK-Bergslagen. Där fanns en stark enklav arbetsinvandrade slovener i flera generationer.
Några ur det gänget (10-12 stycken) hängde ... | Läs mer
1. Per Svensson. Var en general i denna match. Tar bort Karlqvist vid ett halvt friläge bl.a och tar initiativ. Gör flera viktiga ingripanden.
2. Robin Hanzl. Bra tekningar och stark på puck. Spelintelligent och har hittat sitt spel mer och mer. Missar ett rätt öppet läge dock
3. Jakob Johansson. Stabil överlag och räddar oss flera ggr. Kunde dock tagit något av målen.
4 Magnus Pääjärvi. Gör mål igen och trivs ypperligt tillsammans med Dahlen. Sliter som en varg och vinner många dueller.
5. Olli Palola. En måltjuv som skjuter så fort läge finns
Lättare att ge beröm efter en vinstmatch