Rip Kirby: Tyvärr måste jag hålla med om det. Han visade prov på korta sekvenser av detta. Typ i matchen mot Malmö eller Linköping där han kommer 1vs1 och i samma rörelse drar pucken och skjuter den rätt i klykan. Helt jävla otroligt. Vill tror att han kommer göra liknade kommande säsong, men absolut inte i samma utsträckning som 18/19
Håkkybåkky: Precis! Just utmaningarna, 1 mot 1, ofta mot en back i offensiv zon, där var han dödlig.. "he was lethal!" Förmågan och tekniken att täcka pucken med sin kropp och med hjälp av sin skridskoåkning liksom göra bort försvaret fullständigt, det har man inte sett alltför ofta hos en spelare som kommit fram här i Timrå. Just detta gjorde honom unik, vilket gör situationen han har nu riktigt jävla tragisk.
Red Bulls: Naturligtvis ett av de bästa alternativen vi kunde tänka oss, åtminstone såhär på förhand. Klubben behöver lugn och ro, trygghet och erfarenhet och här får vi in det samt en enorm vinnarkultur. Fy fan vad bra!
Vill tror att han kommer göra liknade kommande säsong, men absolut inte i samma utsträckning som 18/19