Till oss som funderar över Erixon så kollade jag igenom ordentligt efter vad som händer med honom:
Han åker och byter med 7:25 kvar av andra perioden efter att till synes inte ha varken ont eller nyligen ha varit involverad i någon fysisk situation. Han faller rakt på arslet i början på andra perioden men spelar många byten efter detta utan problem.
OlliJanne: precis! Även om jag tycker att en sån som Forsmark stundtals gör det riktigt bra så behöver han nog en 10-15 matcher för att slipa bort juniormisstagen. Edfeldt spelade enkelt och utan krusiduller igår när han kom in, men ingen av dom är mogen för att lyfta 15-20 minuter speltid, än. Risken är att sånt hellre sänker dom än lyfter dom.
RunarUp: Bara vi får in reklampengar så skiter jag i tröjans utseende just nu helt enkelt. Nu måste föreningen börja jobba upp ett eget stabilt kapital. Om det går ut över tröjan, so be it! Anser jag. Med respekt för att alla tycker olika.
Lyytinen - Rindell
Eronen - Forsmark
Edfeldt - Svensson
Melander som 7e
Oink lär ju ha rena rama lekstugan