Och jag tror verkligen inte den här ”fridlystheten” kommer fungera här. Min uppfattning är att vi behöver mer dialog och öppenhet. Eftersom ett felaktigt domslut, hårt tolkat, kan få konsekvensen att ett lag blir degraderat i Sverige (nu överdriver jag men det är för att belysa hur livrädda många lag och fans är över att tappa poäng) så skapar det än mer frustration när det sedan är kommentarsförbud. Domare ska inte krävas ett förhör eller en avbön efter varje match, men om man hittar ett format där vi mänskliggör domare och skapar dialog så tror jag alla kommer få en större förståelse för yrket och fenomenet ishockeydomare.
Sen har vi också sämre domare ska sägas, min lekmannatagning är att NHL-matcher har ett helt annat flyt, och det är till viss del för att ribban domarna lägger efterföljs oftare matchen genom. Det nämner Patric, men mest i förbifarten.
Hur många varv till ska skivan behöva snurra? Vi kommer att värva tre ersättare för 14 och 54. Två av dem är klara. McLaughlin är en, Kivenmäki en annan, men Forsell är inte den tredje. Han ska ses som ersättare för 23 och en bättre ... | Läs mer
Och jag tror verkligen inte den här ”fridlystheten” kommer fungera här. Min uppfattning är att vi behöver mer dialog och öppenhet. Eftersom ett felaktigt domslut, hårt tolkat, kan få konsekvensen att ett lag blir degraderat i Sverige (nu överdriver jag men det är för att belysa hur livrädda många lag och fans är över att tappa poäng) så skapar det än mer frustration när det sedan är kommentarsförbud.
Domare ska inte krävas ett förhör eller en avbön efter varje match, men om man hittar ett format där vi mänskliggör domare och skapar dialog så tror jag alla kommer få en större förståelse för yrket och fenomenet ishockeydomare.
Sen har vi också sämre domare ska sägas, min lekmannatagning är att NHL-matcher har ett helt annat flyt, och det är till viss del för att ribban domarna lägger efterföljs oftare matchen genom. Det nämner Patric, men mest i förbifarten.