DenRöda: Precis, vi kommer inte ifrån att Johansson hamnar längre ner i när Wedin är tillbaka. Han gör jobbet ändå. Kanske finns mer utrymme för mer speltid nästa säsong, beroende på hur truppen ser ut.
{10473}: det jag kan tycka är lite trist är att OJ - tillsammans med EA och övriga i 4e-kedjan - aldrig har dynamisk speltid. Det blir strax under 10 minuter/match, alldeles oavsett prestation för dagen. Inbillar mig att det skapar viss frustration, även om en sån som OJ garanterat köper sin roll och plats i hierarkin. Det är ju flera matcher under vår pågående brown-streak som 4e varit den enda fungerade linen. Hade gärna sett att det visat sig i speltid och förtroende också.
När Wedin är tebaks tycker jag att man ska justera kedjorna enligt det förslag som flera lagt fram. Dvs, tebaks till EP-HANZL-MPS, behåll The Real DHL, och kör Wedin med Lander och Hållander.
Sen är det nog, som Jonte hyfsat syrligt påpekade, dags att agera (!!!1) vad gäller PP-formationerna. Lander kan arbetsbefrias där (och ta mer tid i BP), och så bygger man PP1 och 2 utifrån Lundins och Hanzls kedjor.
{10473}: Om inte annat är det ju ett bra sätt att signalera att man uppskattar hans arbetsinsats när man sätter in honom i förstakedjan i Weddas frånvaro.
Grabben är 20 bast, tror han tar de minuter han får.
Först blir man deprimerad när man får läsa om årets siffror. Fast när jag tänker på vart föreningen var för tio år sedan så tycker jag nog att det har gjorts en jäkla resa! Så lite glad kan man nog vara ändå.