1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 614293 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 2632292

Sv: Apropå nånting...
vonDöbeln: Det här med ”bättre laget” är väl en definitionsfråga. Vi har bra energi men spelar som vanligt med huvudet under armen. Hur länge ska det vara ok att vi har spelare, dyra och mindre dyra, som åker runt på 60-70% kapacitet?

Varje match som vi ser ”bra intentioner” men faller och vi ursäktar det med tavlor, dålig domare eller otur är en match längre ifrån att ta tag i det verkliga problemet. Vi är ett uselt hockeylag med kapacitet att vara ett ganska bra hockeylag men styrningen av laget verkar fortsatt vara under all kritik. Vi har mer eller mindre professionella hockeyspelare i laget men vi har en amatörmässig styrning av laget. Ser ut som Korpen 2.0

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
{297}: " Det här med ”bättre laget” är väl en definitionsfråga. Vi har bra energi men spelar som vanligt med huvudet under armen. Hur länge ska det vara ok att vi har spelare, dyra och mindre dyra, som åker runt på 60-70% kapacitet?"

Hur länge ska vi va tvungen att stå ut med ditt ältande!🤢

Sv: Apropå nånting...
{297}: Det sitter mycket i det psykologiska inte kompetensen. Händer många bra lag. Rögle exemvis.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Är det fler än jag, som fick lite vibes när Sverige mot alla odds tog sig till fotbolls-VM?
Man så fram emot härliga sommarnätter med pilsner, snacks och goda vänners lag.

Efter 1,5 vänskapsmatch så känner man mer….ska vi kanske lämna över vår VM-plats till ngn annan…..