Villervalla: Finns en intervju med PS på Barometern publicerad idag. Där sägs bl.a.:
"Nu är det dags för nästa yrkesmässiga kliv i livet. – Det stämmer att jag sagt upp mig och ska börja på ett nytt jobb. Jag var nio år på travet, nu har jag varit sju år här. Det var läge att göra något nytt, säger Patrik Schavon. Vilket är ditt nya jobb? – Det kommer bli officiellt nästa vecka. Kommer du bo kvar i Oskarshamn? – Ja."
Känns inte riktigt troligt att det är PS som är påtänkt för Klubbdirektörsrollen med tanke på TIKs annons där "närvarande" var ett av kraven.
Spanarn: Tja vi får väl se nästa vecka, skulle ju inte vara konstigt om han flyttade hit då han är från Ö-vik. Men ska han bo kvar där kan vi glömma honom.
Det är rent sagt åt helvete! Helt oacceptabelt, oavsett religion, hudfärg, supporter för ett annat lag, är helt ovidkommande. Man går dit för att njuta av idrotten och fördriva några timmar på att göra det man gillar.
"Nu är det dags för nästa yrkesmässiga kliv i livet.
– Det stämmer att jag sagt upp mig och ska börja på ett nytt jobb. Jag var nio år på travet, nu har jag varit sju år här. Det var läge att göra något nytt, säger Patrik Schavon.
Vilket är ditt nya jobb?
– Det kommer bli officiellt nästa vecka.
Kommer du bo kvar i Oskarshamn?
– Ja."
Känns inte riktigt troligt att det är PS som är påtänkt för Klubbdirektörsrollen med tanke på TIKs annons där "närvarande" var ett av kraven.