vonDöbeln: Helt sant, +/- är rätt värdelöst nu för tiden. Däremot hade det varit intressant att se xG +/- (som är den avancerade statistiken du avser). Hockeysiffror.se har det anatagligen, men jag har inte patreon för det så jag kan inte gräva fram de siffrorna. Om någon har insyn där får ni gärna lägga upp en tabell över läget där. Exempelvis skulle vi enligt xG-modellen som hockeysiffror.se använder ha vunnit båda matcherna mot Rögle. Sen att Rifalk stod på huvudet samtidigt som vi var trubbiga framåt, ja det ledde ju till annat resultat.
Montén Python: Att ”bojkotta” att köpa säsongskort för att man inte förstår sig på ett lagbygge i början på april är givetvis rakt av patetiskt. Inte minst när inte ett enda spelarkontrakt är presenterat. Någon jävla måtta får det ... | Läs mer
Hockeysiffror.se har det anatagligen, men jag har inte patreon för det så jag kan inte gräva fram de siffrorna. Om någon har insyn där får ni gärna lägga upp en tabell över läget där.
Exempelvis skulle vi enligt xG-modellen som hockeysiffror.se använder ha vunnit båda matcherna mot Rögle. Sen att Rifalk stod på huvudet samtidigt som vi var trubbiga framåt, ja det ledde ju till annat resultat.