{297}: Jo, där köper jag ditt resonemang. Hade vi varit ett lag för topp 8 eller förmodligen bättre så skulle jag köpt det. Är man ett lag i den förmodade botten så ser jag inte fördelen med en extremt offensiv backbesättning.
{5647}: Nä och kanske inte enskilda offensiva backar heller, om vi pratar lagen för den nedre halvan? LaLeggia i Timrå, Nardella i HV71, Bernhardt i Modo, Ryan i Malmö. Alla har väl haft en offensiv uppsida men haft mer eller mindre problem i defensiven, inte minst i spelvändningarna. Det kanske är backar som sätter färg på ligan och är roliga att titta på men inte alltid det är värt det i slutänden.
JonteD: Även om det är försäsong och tidigt tycker jag man kan se redan nu att Genborg kommer att ta en ordinarieplats i SHL från start. Vi får avvakta fler matcher men han gör en mycket fin debutmatch. Roligt att se!
Men vad vet jag?