Tom Topp: Jag var egentligen beredd att haka på tåget att "kritisera" Jokinen för att inte redan nu börja slipa på att toppa laget i special teams.
Sen påmindes jag av tanken att Jokinen har börjat från scratch, han har inte nå tidigare relation till största delen av laget.
Han vill verkligen låta alla visa vad de går för. För att kunna bilda sig en egen uppfattning. Och att man kommer förtjäna sin plats. Precis som de flesta vill ha det!
Alltså har jag landat i att det nog kommer se ut så här lite på försäsongen tills Jokinen bildat sin egen uppfattning om laget.
Jag tror väl egentligen inte många allvarligt tror att spelare som Boyce kommer att vara gjuten i ett första PP när serien drar igång..
Hypocrisy: Det där är onödig hysteri. Det FINNS inte att HV tar 12 poäng mer än vi med 15 kvar. Vi har 51 p dom har 40 och usel målskillnad. Även utan Dahlén tar vi nödvändiga ca 60 poäng. Då ska HV ta 21 poäng av 45 för att passera. ... | Läs mer