Max Veronneau fälls för filmning. Leksands stjärna får böta 5 000 kronor för att ha fallit för enkelt i matchen mot Timrå.
Det var i den tredje perioden när Leksand jagade en kvittering som forwarden ramlade framåt efter att ha fått en lätt hakning.
Situationsrummet valde att anmäla det till disciplinnämnden, som nu har kommit fram till en fällande dom.
Leksandsspelaren Nr 15 Max Veronneau åker förbi en Timråspelare och nyper tag i klubban och kastar sig framåt i ett försök att lura domaren att ta en utvisning.
Börja ta matcher så kanske otyget fungerar . Betala nån tusenlapp för att kanske få powerplay o vinna en match , de kan väl många tänka sig med såna löner . Stäng av 2-3 matcher för uppenbar filmning o dubbla nästa gång
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!
Fel på hjärnkontoret