{10473}: Ser Brynäs och Timrå som lag strax under toppen, de allra bästa har bättre bredd, men vi får väl se. Handlar också om hur spelare utvecklas under säsongen och skador. Om Nässén kan spela som igår eller rent av bli ännu bättre så har ni ju en toppback där, som ett exempel.
{10473}: Ja, med tanke på att vi är utan en förstecenter i dagsläget, med Kapanen i NHL.
Sen också en tunn backsida som inte mått bättre av flertal skador.
Med det sagt så tycker jag vi öppnat säsongen starkt och att jag inte tror vi lär falla ihop helt. Snarare finns det förbättringspotential. Med tanke på att vi lär värva center om Kapanen blir kvar, alternativt der bästa att vi får hem Kapanen. Plus att det lär värvas nån back framöver. Det hålls väl bara i pengarna så länge det går, för att se hur det blir med Kapanen.
Gooode: Går att säga mycket om nyförvärven. Men ännu mer om ”stomme” spelarna Pääjärvi, Walli och Hartmann. Dom har blivit sämre. Där alla har kontrakt över nästa säsong. Vilket är katastrof. Sen saknar vi en 1a center. EP är tyvärr ... | Läs mer