1150x200-tiken-1123131_tz4N8mRqd8Wf0t8.png

Timrå IK

SHL · 614297 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 2771876

Sv: Timrå IK - Leksands IF 2024-11-16
Förstår alla er som i affekt direkt när Leksand gör 2-2 tycker att det var idiotiskt av Juel, det kände han nog själv också. Jag kände dock friskt vågat direkt, kunde lika gärna varit någon av utespelarna som gick för det och då hade ingen reagerat. Hoppas och tror att Olli känner likadant.

Juel är våran solklara första just nu, han håller oss kvar i matchen stundtals idag när Leksand kom igenom lite väl enkelt.

I övrigt så:

- Börjar Kapanen varva igång
- Näkyvä kan behöva lite mindre minuter för att återhämta sig.
- Varför får inte Lundmark fler chanser? Han går ju på som ett jävla ångvält i varje byte. Älskar karln!
- Fjärde kedjan är allt annat än bra idag, livsfarligt varje gång dom är inne.

Krossa Rögle! 🔴⚪️

Svarskommentarer

Sv: Timrå IK - Leksands IF 2024-11-16
Svartvik: Lundmark-gate. Han är väl en exemplarisk energispelare? Passar han verkligen in med spelare som har lite mer spelsinne? Tycker inte han är en sån spelare. Kanske därför Jokinen använder honom i en klassisk ”4e kedje-roll”

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Är det fler än jag, som fick lite vibes när Sverige mot alla odds tog sig till fotbolls-VM?
Man så fram emot härliga sommarnätter med pilsner, snacks och goda vänners lag.

Efter 1,5 vänskapsmatch så känner man mer….ska vi kanske lämna över vår VM-plats till ngn annan…..