Marcus Westfält, 24, är inne på sitt tredje och sista år på kontraktet med Färjestad. Vad som händer kommande säsong är i dagsläget oklart. Centern från Vallentuna har under åren i Karlstad gjort sig känd som en pålitlig och hårt jobbande spelare.
En fortsättning i Färjestad är ett alternativ.
Men svenska centrar i den åldern är givetvis intressanta för många lag och Silly-surr har tidigare skrivit om Leksands intresse.
Nu ska även Timrå vara ett alternativ. En källa berättar för Silly-surr att general manager Kimmo Kapanen har haft ett snack med Westfält.
Timrå kan ha en del hål i sin centersida till kommande säsong. Man räknar inte med Oliver Kapanen och värvningen av Maximilian Eisenmenger har inte slagit ut som man hade hoppats. Dessutom ?vikarierar? Emil Pettersson som center den här säsongen.
Rip Kirby: Vet att endel hatar Karlstad och Färjestadsupporters här så jag skriver inte så ofta
Men idag hör jag undantag. Tänkte först berömma Timrå och Tommy för att fått ihop laget så bra och prestationen igår är det starkaste jag ... | Läs mer