Pucken: jag skulle åka upp med farsan, men av någon anledning fick jag hoppa av i sista sekund. Lyssnade på radio och fick rapporter av farsan i pauserna. Sen ringde han när han var på väg ut med fem minuter kvar, sur som fan, "jävla skitlag, vi åker ur". Då hör man jubel i bakgrunden, "jaha, nu blev det tröstmål. Så dags nu". Sen satte han sig i bilen, då hörde vi på radion att det blev mål igen. Vi fortsatte prata medan han körde iväg, och när Peltomaa kvitterar med 3 sekunder kvar vrålar vi.
Han ångrade den nervikningen, gubbtjyven. Om någon undrar var jag fått min pessimism ifrån, så...it's all in the genes.
Stridhsyxa: Jag skulle ju kunna leva med att HV ryker mot Leksand också iofs. Jag är inte den som är den..😊 (Jonathan Ang kan ta packningen direkt upp till Timrå i så fall🤤🤤🤤🤤)
Henrik_Tikare: Får man vara lite sådär lagomt elak och hoppas att Örebro hamnar i kval och att det enda de har i Karlkvist åker på en skada inför kvalspelet?
Ja alltså en lagomt tillräcklig sträckning eller dylikt, så elak är jag Inte...
mattias - 74: Tufft att vara leksing just nu, ni har varit där förr och vi har varit där förr. Hoppas ni klarar er. Hela meningen med att vara supporter till ett lag som Timrå eller Leksand är att drunkna i misär ena året, fira som att man vinner SM-guld när man klarar kontraktet nästa året och däremellan åker man ur några gånger och går upp några gånger. Det är hela meningen.
Montén Python: Jag hade väntat i 20 år, hade dock Pecka Lindmarks autograf som jag fick på ett matchprogram när han satt och rökte på badhusfiket, sedan var man fast 😄
Kimkim89: Ja, Växjö ut först av alla tack. LHC med Norrena & Co och Öret med kvartsfinaltorsken nyligen och köpet av miljonkedjan i slutet på 70-talet väcker i alla fall någon slags känsla. Väcksjö däremot...?
Om vi tar oss till kval vill ja möta färjestad vi har vunnit alla matcher mot dom än så länge 1-0, 1-2 och 8-2 så ett kval mot fbk känns inte helt omöjligt att vinna
Hank: Även 74 Gerhardsson Tjobba Lind mfl legend lag när vi gick upp 2000 ett minne för livet knökfullt och bara ståplats man kunde knappt röra på sig i avgörande mot Nyköping 💪🏒💯🇦🇹
FrOllik: När Z:a drog till nhl och alla var tveksamma till Timrå så skrev han på 3-års kontrakt. Glömmer det aldrig. Sedan fick vi Krykov m.m Rolig tid
Montén Python: svårt att veta vilken form lag kommer att ha 9 matcher bort med ett OS uppehåll emellan. I utslagningsmatcher kan allt hända. På gott och ont, beroende på vad för utslagningsmatcher man deltar i.
Fortfarande respekt för strecken neråt men hamnar vi i slutspel så tror jag stenhårt på oss.
Pyrret: Och med risk för att jag nog uttryckte mig lite lustigt i text.
Givetvis vill och hoppas jag att vi går vidare från ett play in.
Men min spaning är endast utifrån att jag tror att vi kommer ha svårt att slå ut Brynäs över 3 matcher. För att de är på uppgång och vår trend är allt annat än munter.
Lite känslan som när vi mötte Rögle i play in.
Men vi får hoppas att man har fel och vi slår ut Brynäs över 2 raka matcher. Så får vi det mest ekonomiskt gynnsamma utgången. 😉
Montén Python: ja det måste vara någon som kan tänka sig stanna över tid. Och inte åker hem för att barnen ska börja skolan eller något sånt..detsamma gäller den nya tränaren ..det bör vara någon som har familjesituationen under kontroll och kan tänka sig att bo här ett tag. Klubben behöver hitta ett lugn och sätta någon slags struktur på ledarsidan.. gäller alltifrån styrelse och klubbchef, sportchef ner till gubbarna i båset.
Nisse på Mon or: Det var bara en sak som slog mig, angående en av Leksands juniorer. Han heter alltså Pax Kleffner. Det låter som en karaktär ur Manegen med Glenn Shilling. Typ någon som kan dressera cementblandare.
mattias - 74: Gillade inlägget, men ville inte "gilla" det sista stycket i ditt inlägg.
Hoppas ni klarar er! Oavsett om ni skulle åka ut eller ej! Leksand är en anrik klubb som man vill skall leva kvar! Ni berör betydligt mer än typ de flesta sunklag i HA...
Kulltorp: Det är mäktigt givetvis! Och det hade man ju också räknat med lite att de skulle få en liten dipp efter de kom hem igen.
Något som kanske också bidragit lite till vårt spelmässiga tapp på slutet.
Riktigt kul att både Freij och Eriksson fick göra mål i kväll! Hoppas också att detta ger ungtupparna en liten boost! Förhoppningsvis så kan vi blicka uppåt i stället för neråt mot kval framöver!
Ps, TS kör fortsatt Freij i första PP framöver. Slut på meddelande.
Montén Python: Rätt häftigt när man tänker på det att vi vann JVM, Linus var förstecenter och vi har Genborg och Freij som lämnar avtryck. Det har väl aldrig hänt?! Jämför med modos Gästrin som de tycker är en supertalang, han var bänkad på slutet.
Sen ringde han när han var på väg ut med fem minuter kvar, sur som fan, "jävla skitlag, vi åker ur". Då hör man jubel i bakgrunden, "jaha, nu blev det tröstmål. Så dags nu". Sen satte han sig i bilen, då hörde vi på radion att det blev mål igen. Vi fortsatte prata medan han körde iväg, och när Peltomaa kvitterar med 3 sekunder kvar vrålar vi.
Han ångrade den nervikningen, gubbtjyven. Om någon undrar var jag fått min pessimism ifrån, så...it's all in the genes.