RunarUp: ” Klart att en reklamfri tröja vore det optimala. Men hur skulle det gå till?”
Ert marknadsfolk får väl kontakta Brynäs och fråga hur vi gjorde. Enligt vår kommersielle chef så har intäkterna ökat sen vi införde den rena dräkten. För övrigt håller jag med dom av er som tycker er tröja ser ut som skit. När det inte finns någon logga utan bara text så blir det ännu rörigare.
Artikeln kanske är bakom en betalvägg, så här kommer ett litet axplock:
” – Vi har tagit fram den rena dräkten för att skapa uppmärksamhet och en symbol för det arbete vi gör med skolorna inom ramen för ”En bra start”, både i samarbete med Gävle kommun och flera andra partners, säger han. Sponsorerna avstår enligt honom från att synas på dräkten eftersom de ser att det ger ett mervärde. Istället erbjuds de exponering på andra ställen. – Om vi skulle ha deras logotyper på dräkten finns det en sannolikhet att värdet av symbolen minskar. Vilket betyder mindre uppmärksamhet både för vår dräkt, vår affärsmodell och vårt samhällsarbete, säger Jakob Westerlund. Han tillbakavisar påståendet att Brynäs skulle förlora intäkter genom att välja bort dräkten som reklamplats. – Våra intäkter har ökat sedan vi införde den rena dräkten. För oss är det här en bättre affärsmodell än att sätta exponeringar på dräkten. Vi är trygga med vår modell och hur vi samarbetar med våra partners. – Och så har vi Sveriges snyggaste dräkt, tillägger han.”
Tycker det verkar som en enda lång transportsträcka till efter säsongen 26/27, då halva truppens kontrakt går ut. Konstgjord andning denna och nästa säsong, och ny sportchef som kan sätta en stor del av truppen inför 27/28. Tragglar ... | Läs mer
Ert marknadsfolk får väl kontakta Brynäs och fråga hur vi gjorde. Enligt vår kommersielle chef så har intäkterna ökat sen vi införde den rena dräkten. För övrigt håller jag med dom av er som tycker er tröja ser ut som skit. När det inte finns någon logga utan bara text så blir det ännu rörigare.
Artikeln kanske är bakom en betalvägg, så här kommer ett litet axplock:
” – Vi har tagit fram den rena dräkten för att skapa uppmärksamhet och en symbol för det arbete vi gör med skolorna inom ramen för ”En bra start”, både i samarbete med Gävle kommun och flera andra partners, säger han.
Sponsorerna avstår enligt honom från att synas på dräkten eftersom de ser att det ger ett mervärde. Istället erbjuds de exponering på andra ställen.
– Om vi skulle ha deras logotyper på dräkten finns det en sannolikhet att värdet av symbolen minskar. Vilket betyder mindre uppmärksamhet både för vår dräkt, vår affärsmodell och vårt samhällsarbete, säger Jakob Westerlund.
Han tillbakavisar påståendet att Brynäs skulle förlora intäkter genom att välja bort dräkten som reklamplats.
– Våra intäkter har ökat sedan vi införde den rena dräkten. För oss är det här en bättre affärsmodell än att sätta exponeringar på dräkten. Vi är trygga med vår modell och hur vi samarbetar med våra partners.
– Och så har vi Sveriges snyggaste dräkt, tillägger han.”