Söderöver: Jag har ju sett de blåser offside i målgården utan att de stör. Och stör de borde det bli målvakt interferens eller? Verkar jäkligt luddigt det där. Var det inte i någon av Timrås matcher det blev offside i målgården, nedsläpp i neutral zon?
Villervalla: interference kräver sannolikt oprovocerad kontakt för att bli aktuellt.
Jag har också upplevt att dom blåser av bara av att NÄSTAN kontakt uppstår…
Oftast har målvakten påverkats, alltså reagerat på att någon spelare dyker upp i målgården och domarn blåser…
Jag gissar att dom gör det i lägen där dom anser att det behövs… om målvakten blir ansatt på ett vis där dom vet att mål kommer dömmas bort om det sker.
Nu kom dom(marna) ju fram till att det var timråspelarens klubba som träffade JJ , vilket då leder till fråga 2 . Ska man inte blåsa av vid skada , eller ignoreras skadan vid målchans ?
T T: tveksamt, men gör han det så vinner vi, det är ju en hockeyestetisk naturlag.
Gött med uppehåll, men mysigt att det drar igång igen. I synnerhet på bortaplan, mot en motståndare som på alla sätt bör betraktas som "bättre än oss". Läs mer