1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 603150 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 2919939

Sv: Apropå nånting...
Peja: Till Bäckis försvar så ska också nämnas att det är ett gäng spelare som gjort den här operationen och ser ut som följande:

Ed Jovanoviski, spelade 37 matcher och sen gav han upp
Ryan Kesler, återvände aldrig.
Patrik Kane, borta i 6 månader och sen kom han tillbaka.

Jag menar, det ser ju uppenbarligen ut att vara 50/50 om man kan komma tillbaka till hockeyn eller inte. Bäckis kom ju tillbaka en sväng och fick sen ta en paus pga komplikationerna. Får se hur länge det funkar för honom i Brynäs, hoppas för hans skull att han kan komma tillbaka till nivå igen, så att hans eftermäle får den respekt det bör.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Jag uppfattar ändå inte att Bäckis har några större fysiska problem nu, han är i alla fall inte en sån där äldre spelare som ser ut att ha ont på isen. Tycker man kan se att han rör sig lite bättre för varje vecka som går. Dessvärre har man inte hittat en bra omgivning åt honom heller, tror han har spelat med varenda forward i laget. Beror mycket på att flera nyförvärv inte har lyckats.