Villervalla: jag var på plats med… Det gick fan segare än vanligt…
Sjukt segt ut…
Men det var ju kvällens tema.
Dom måste fan få ordning på spelen ur egen zon.
Första bytet var man inte redo.
Jag tycker att man kan starta matcherna med Västfält Hartmann och Wedin.
Det är så jävla onödigt att sätta sig i den där situationen för att man inte är igång…
Sedan tycker jag det blev bättre men kamperna framför målen var vi inte riktigt med i så som man är van.
Andra var lite hemsk…
Tror vi gick ur egna zonen med fart och kontroll en gång… Så ska det inte vara. Vi är mer rörliga än så faktiskt! Kraftigt underbetyg där.
Genborgs mål är grymt skönt! Jag tyckte att man kunde se hur laget försökte lägga in puckar mot mål och lyckades få ett gäng returer men att frw hamnade i knä på Gidlöf och blev 2a på puckarna. Men inte där i slutet när Genborg gör mål. Han har 2 meter och då sitter den lösa pucken!
Forsmark får sedan avgöra med ett lite märkligt mål i förlängningen… han kanske inte kan ta med sig så mycket från den baljan men han gör den och det kan ingen ta ifrån honom!
Jag tyckte Timrå såg numret större ut med mer klass hela matchen men i SHL slår motivation klass nästan varje kväll om det spelas efter en accepterad gameplan. Leksand stred hårt som fan för en poäng och den förtjänar dom verkligen.
Vi håller poängstreaken vid liv på hemma is. Jag tror inte motivationen är felet ikväll för att vi ser svaga ut i spelet. Det var nog ganska många som kramade klubborna lite för hårt. Det var även dålig rörlighet på våra backar med puck i egen zon, det var stundtals dålig rörlighet på backen utan puck med och center eller tredjegubbe som kan avlasta ihop med backarna när vi ska vända spel var svår som fan att hitta med.
Det är kanske nackdelen med längre mellan matcherna. Det hinner gå lite för lång tid utanför match. Hoppas som fan att laget kan bjuda upp och göra sig själva rättvisa på lördag iaf!
Starka 2 pinnar! Vi är Timrå och vi ger aldrig upp!
Söderöver: Ja väldigt segt emellanåt och uselt passningsspel. När man behöver skapa momentum i matchen så lyckas man inte riktigt med det, jag tycker avsaknaden av en 4:e kedja som funkar är tydlig. Leksand vann mycket momentum igår pga av sin 4:e kedja med Knuts i spetsen.
Jag fattar ingenting av den matchningen, Mange är så under isen nu och saknar driv. Linus Eriksson tycker jag har tappat allt och Walli åker med lite hänghuvud just nu. Jag fattar inte hur man inte matchar Bojjan!? Även om han inte har den kvalitet som många andr har tycker jag han är väldigt bra på att skapa energi och driv, det tycker jag saknas för ofta nu på slutet för Timrå!
Sedan tycker jag inte lilja tillför speciellt mkt. Hade hellre sett Walli högre upp med tex heiki och Lander.
Vi måste ha mer driv i åkningen i framförallt offensiv son, igår gav vi bort pucken nästan hel tiden till Leksand när vi skulle anfalla, min syn är att vi har för lite fart och driv på andra puckarna och vi får ställa om till försvar om och om igen för tappade puckar. Givetvis är passningsspelet en bidragande faktor med, vi har lite att jobba på för att det ska hålla i längden.
Enligt mitt tycke och hobbyexpertis så är det följande tema denna säsong tekniken med klubborna. Väldigt bra "Stick-control". Extremt dålig koll på puck i passningar. Man får liksom alltid till vobblande passningar som studsar samt att man allt som oftast passar på skridskorna. Spelintelligensen ser ut att vara på div1-nivå pga att vi har en bristande spelidé. Har inte tillgång till utökad stats i år men vi bör ju ändå leda ligan över "Giveaways"?
Nisse1: Det är väl för fan inget konstigt med att han skrattar till, han lär nog ha tänkt att fan så kass jag är och istället för brinna av fullständigt så döljer han det i form av ett flin.
Nä fan, jag tycker Emil ska ringa dig och ... | Läs mer
Det gick fan segare än vanligt…
Sjukt segt ut…
Men det var ju kvällens tema.
Dom måste fan få ordning på spelen ur egen zon.
Första bytet var man inte redo.
Jag tycker att man kan starta matcherna med Västfält Hartmann och Wedin.
Det är så jävla onödigt att sätta sig i den där situationen för att man inte är igång…
Sedan tycker jag det blev bättre men kamperna framför målen var vi inte riktigt med i så som man är van.
Andra var lite hemsk…
Tror vi gick ur egna zonen med fart och kontroll en gång…
Så ska det inte vara. Vi är mer rörliga än så faktiskt!
Kraftigt underbetyg där.
Genborgs mål är grymt skönt!
Jag tyckte att man kunde se hur laget försökte lägga in puckar mot mål och lyckades få ett gäng returer men att frw hamnade i knä på Gidlöf och blev 2a på puckarna.
Men inte där i slutet när Genborg gör mål. Han har 2 meter och då sitter den lösa pucken!
Forsmark får sedan avgöra med ett lite märkligt mål i förlängningen… han kanske inte kan ta med sig så mycket från den baljan men han gör den och det kan ingen ta ifrån honom!
Jag tyckte Timrå såg numret större ut med mer klass hela matchen men i SHL slår motivation klass nästan varje kväll om det spelas efter en accepterad gameplan.
Leksand stred hårt som fan för en poäng och den förtjänar dom verkligen.
Vi håller poängstreaken vid liv på hemma is.
Jag tror inte motivationen är felet ikväll för att vi ser svaga ut i spelet. Det var nog ganska många som kramade klubborna lite för hårt. Det var även dålig rörlighet på våra backar med puck i egen zon, det var stundtals dålig rörlighet på backen utan puck med och center eller tredjegubbe som kan avlasta ihop med backarna när vi ska vända spel var svår som fan att hitta med.
Det är kanske nackdelen med längre mellan matcherna. Det hinner gå lite för lång tid utanför match.
Hoppas som fan att laget kan bjuda upp och göra sig själva rättvisa på lördag iaf!
Starka 2 pinnar!
Vi är Timrå och vi ger aldrig upp!