1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 603466 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 2925232

Sv: Timrå IK - Leksands IF 2025-10-23
BaraTikare: När du säger att Mange har kapaciteten att göra skillnad, vad menar du då? Offensivt? Defensivt gör han väl åtminstone jobbet osv. 11 poäng ifjol. 0 poäng hittills. Jag ser faktiskt ingenting som talar för att han ska kunna gör skillnad framåt. Han kommer troligtvis göra färst poäng av samtliga forwards (bortsett från Boyce ) och det gnager i mig att vi har honom på kontrakt även nästa säsong. Han är en av många i kategorin ”ytterst begränsade offensivt lagda” spelare. Tyvärr.

Svarskommentarer

Sv: Timrå IK - Leksands IF 2025-10-23
Smörgåsen : Tycker ändå att Pääjärvi står för nått. Grym i BP etc. Av det man sett på match avsnitten, även under Jokinen, så är han ganska verbal i omklädningsrummet och verkar besitta en del ledaregenskaper.
Jag förväntar mig inte massa poäng med Pääjärvi, men ett gediget jobb. Vilket jag ändå tycker vi får!

Sv: Timrå IK - Leksands IF 2025-10-23
Smörgåsen : Varav 7 mål, säsongen dessförinnan gjorde han 11 mål. Det är ungefär i nivå med vad Petterson, Hartmann och Wedin presterat.
Jag påstår inte att Mange säsongen 25-26 är en av ligans bästa offensiva spelare. Men jag vill hävda att han är bättre än Lilja, som får chanser i powerplay, förstakedjan och 6 mot 5.
Visst, Mange är förhållandevis gammal och i slutet av karriären, Lilja förhållandevis ung (inte speciellt, fyller 26 om några månader), men Mange är ju inte direkt en spelare som hittills begränsats av sin ålder (fortfarande lätt en av lagets starkaste, snabbaste och uthålligaste spelare). Jag vet inte vad jag vill komma fram till, men jag tycker att han, med tanke på det övriga spelarmaterialet och hur vår offensiv hittills sett ut, förtjänar en chans.