KulltorpsOlli: Det är bra att vi har en ersättare på plats, men kan vi inte försöka behålla en klubbchef i några år nu. Vad är det som gör att alla ger upp?
Och hur rimmar det här med att en styrelseledamot enligt stadgarna inte får vara anställd i föreningen?
bar mofftak: med viss insyn kan jag säga att det här är en mycket bra nyhet! Våra senaste två klubbchefer har varit teoretiskt lagda och kanske..distanta I sina ledarstilar. Kanske mer lämpade på företag med hundratals anställda.. screeningen för rekrytering kan man ju kritisera.
Men i Helene tror jag vi kommer mycket närmre en Torines i ledarstil.
bar mofftak: Rätt vanligt att inneha stadgar som förhindrar styrelseledamöter att vara anställda i föreningen, eftersom detta kan skapa intressekonflikter och jäv.
Sedan bör man beakta att vara klubbchef/styrelse i Timrå IK inte är det lättaste då det utgör en förening som varje år (under senaste 20-åren) fått kämpa väldigt hårt för att överleva ekonomiskt i kombination med en enorm förväntan/press på att vara ett toppresterande lag i Sverige. Det är en mycket svår ekvation och att det dyker upp under 5 000 åskådare vid hemmamatcher hjälper ju inte till. Tycker man som åskådare ska vara lite ödmjuk till uppgiften de har för handen.
Rico01: När jag swishade för Lundmark så var det dels p.g.a. att det är en karaktär som är så förbaskat bra att ha i laget och dels för content i vår Youtube/Insta/FB-kanal. Valuta för pengarna redan efter inlägget om den signerade ... | Läs mer
Och hur rimmar det här med att en styrelseledamot enligt stadgarna inte får vara anställd i föreningen?