Villervalla: Jag brukar vara en glass-half-full person kring sådana här saker men om TS vill stanna känns det väl som att man borde kunnat gå ut med det? Vad vinner man på att vänta ut hela januari?
Spontant känns det ju som att han velar. Fattar att det suger att ta sig till familjen i Karlstad från Sundsvall, snabbaste vägen är väl typ med bil.
Jag är jävligt kluven, gillar idéen om TS trygghet ett år till och att man hittar en ersättare till Nubben som får vara med och plocka in tränare inför 28/29. Men samtidigt hade det varit kul om man kunde ta chansen med nått intressantare namn såsom Filander eller Tuurala.
Rip Kirby: Varför anses du att det är en minimal chans att behålla alla 3? Eriksson tar inte en plats i Florida (uppenbarligen) och Freij väger nog alldeles för lätt för något NHL-spel. Genborg borde vara den enda som är aktuell för ... | Läs mer
"Snart tickar tiden ut.
Nästa vecka väntas ett besked – men än så länge finns inget.
Åtminstone om man får tro huvudpersonen själv.
– Jag förstår att det börjar spekuleras, säger Tommy Samuelsson om framtiden i Timrå IK."