Jaja, 6a ifjol och just nu 12a, 6 poäng från sist. Hade varit kris i vilken klubb som helst. Men i Timrå är man glad för att ha deltagit och glada för att man kommer att få delta även nästa säsong. Livet är underbart. Sportchefen:
– Något är det nog som vi måste förändra och göra bättre till nästa säsong, säger ”Nubben”.
Det är ju skönt att när man inte kan ändra på något under säsongen för att det inte är enligt ens principer så har man förmågan att förändra saker till säsongen därpå, det känns ju någonstans positivt eller nått. Det hade ju varit värre om vi hade åkt ur innan man valt att försöka göra något åt det som inte fungerar.
Rallarn: "Jaja, 6a ifjol och just nu 12a, 6 poäng från sist. Hade varit kris i vilken klubb som helst. Men i Timrå är man glad för att ha deltagit och glada för att man kommer att få delta även nästa säsong. Livet är underbart."
va tuffa o coola alla är med sin jätte häftiga kravställan just nu. de går faktiskt att vilja mer men ändå pusta ut över att vi säkrade kontrakt.
folk är medvetna om att två lag kvalar va o ett åker ur? visst kan vi fortfarande sprattla till oss en play in plats men är de så himla viktigt i läget vi är i nu ? de viktigaste är väl vad vi gör för förändringar till nästa säsong. o för att ens få möjlighet till de behöver vi veta att vi är kvar .
men tjura ni över att vi missade play in och skrik efter kris om ni tror de är rätt väg framåt. nu vet vi att vi spelar shl nästa säsong. den här säsongen sög ganska mycket. ja kommer åtminstone göra de ja kan för att laget ska få så bra förutsättningar som möjligt att vara bättre nästa säsong.
o nej, vi förlorade oss inte kvar. timrå tog tillräckligt mycket poäng för att säkra nytt kontrakt. oavsett när poängen trillade in.
De såg lite bättre ut igår trots vi är totalt tillbaka tryckta som spelet sett ut i år, och gått in i ett kval de har varit kört Näe nya tag nästa år,gör om gör rätt
Hade varit kris i vilken klubb som helst. Men i Timrå är man glad för att ha deltagit och glada för att man kommer att få delta även nästa säsong. Livet är underbart.
Sportchefen:
– Något är det nog som vi måste förändra och göra bättre till nästa säsong, säger ”Nubben”.
Det är ju skönt att när man inte kan ändra på något under säsongen för att det inte är enligt ens principer så har man förmågan att förändra saker till säsongen därpå, det känns ju någonstans positivt eller nått.
Det hade ju varit värre om vi hade åkt ur innan man valt att försöka göra något åt det som inte fungerar.