Jag har inte läst Boorks artikel, men om det handlar om att försvara Odoyas agerande och hänvisa till att hockey är en tuff sport och att svenska spelare måste bli aggressivare så tycker jag att föredettingen Boork återigen är ute och cyklar. Det är en väsentlig skillnad mellan tuff fysisk hockey och slagsmål. Att mer eller mindre oprovocerad hoppa på en motspelare utan anledning ( jag ser inte hämnd som någon anledning ) är ett tilltag som jag i alla fall inte vill se på hockeyplaner. Tuffa tacklingar, mycket kroppskontakt är en självklarhet och där måste svenskarna bli bättre ( och domarna tillåta mera ), men rena slagsmålsincidenter tillför nada till hockeysporten. Det är bara dumt och fånigt. Jag tycker faktiskt att det tenderar till barnsligt. Påminner mycket om uppgörelserna i småskolan.
Jag gillade också Bob Probert. Men framför allt för att han också kunde spela hockey och agera tufft på planen. Men när han slog en motspelare blodig var det inte kul längre. Då förvandlades han från hockeyspelare till primitiv buse.
När det gäller Westfält så måste jag säga att jag känner mig oerhört trygg när han är på isen. Han kommer nog aldrig bli någon poängmaskin, men han gör inga misstag heller! Vinner puckar,tar bort spelare och bäddar för lagkompisar!
Det är en väsentlig skillnad mellan tuff fysisk hockey och slagsmål. Att mer eller mindre oprovocerad hoppa på en motspelare utan anledning ( jag ser inte hämnd som någon anledning ) är ett tilltag som jag i alla fall inte vill se på hockeyplaner. Tuffa tacklingar, mycket kroppskontakt är en självklarhet och där måste svenskarna bli bättre ( och domarna tillåta mera ), men rena slagsmålsincidenter tillför nada till hockeysporten. Det är bara dumt och fånigt. Jag tycker faktiskt att det tenderar till barnsligt. Påminner mycket om uppgörelserna i småskolan.
Jag gillade också Bob Probert. Men framför allt för att han också kunde spela hockey och agera tufft på planen. Men när han slog en motspelare blodig var det inte kul längre. Då förvandlades han från hockeyspelare till primitiv buse.
Häpp !