Fredrik Modin och Kent Johansson ger svar på tal efter lagets tredje raka förlust. Saxat från AB:
"– Sånt som händer med lag under en säsong, säger Fredrik Modin efter Timrås 1-2-förlust mot Södertälje."
Vidare..
"– Det är en tunn linje mellan seger och förlust. Men tre matcher i rad ska vi inte förlora, säger Fredrik Modin, som haft det motigt en tid. – Visst, det är frustrerande att inte producera men, igen, det är bara att jobba på. Timrå-tränaren Kenta Johansson: – Äh, den som tror att man kan gå obesegrade genom elitserien förstår inte vad det handlar om."
Nej det är då sant. Men att som på hemsidan få det hela att verka som nog trots allt godkänt, det är att förlåta sina synder lite för mycket, enligt mig, OCH att blunda för en hel del problem som kanske helst bör åtgärdas. Om möjligt..? Har man dessutom inte sänkt ribban rätt kraftigt då? Ja, för vad som får anses som en acceptabel nivå, menar jag? Alltså måste Timrå IK fram till uppehållet ha överpresterat nåt alldeles makalöst sett till den nivå man normalt måste ha (för att få godkänt), för att få nivån man presterar just nu att framstå som godkänd...?
"– Sånt som händer med lag under en säsong, säger Fredrik Modin efter Timrås 1-2-förlust mot Södertälje."
Vidare..
"– Det är en tunn linje mellan seger och förlust. Men tre matcher i rad ska vi inte förlora, säger Fredrik Modin, som haft det motigt en tid.
– Visst, det är frustrerande att inte producera men, igen, det är bara att jobba på.
Timrå-tränaren Kenta Johansson:
– Äh, den som tror att man kan gå obesegrade genom elitserien förstår inte vad det handlar om."
Nej det är då sant. Men att som på hemsidan få det hela att verka som nog trots allt godkänt, det är att förlåta sina synder lite för mycket, enligt mig, OCH att blunda för en hel del problem som kanske helst bör åtgärdas. Om möjligt..?
Har man dessutom inte sänkt ribban rätt kraftigt då? Ja, för vad som får anses som en acceptabel nivå, menar jag? Alltså måste Timrå IK fram till uppehållet ha överpresterat nåt alldeles makalöst sett till den nivå man normalt måste ha (för att få godkänt), för att få nivån man presterar just nu att framstå som godkänd...?