ernie eagle: Jag vet inte om jag begriper ditt resonemang, angående Erikssons artikel. Han är journalist och har fått nys om en nyhet med högt nyhetsvärde. Då är det väl skäligt att publicera detta, eller hur? - om han inte fått nyheten av Nubben, med tillägget -att detta får du fan inte skriva förrän det är klart!
Men - oavsett om han publicerar "nyheten" eller inte, så torde ju Timrå ha fört diskussioner med berörda spelare/spelares agenter. Alltså kan vi väl knappast lasta Eriksson för detta. Timrå har agerat "fel", utifrån ditt sett att resonera, vare sej Eriksson skriver om det i tidningen eller inte!
Timrå, och alla andra lag för förmodligen fortlöpande diskussioner med olika spelare under säsongen, utan att det står i tidningarna. Detta gör väl inte den handlingen mer moraliskt riktig, eller?
Montén Python: det där har jag också tänkt på när man ser bilder i TVn. En del omklädningsrum för bortalaget ser ut att vara i något gammalt pannrum! Timrå måste ha ett utav dom bättre!
Han är journalist och har fått nys om en nyhet med högt nyhetsvärde.
Då är det väl skäligt att publicera detta, eller hur? - om han inte fått nyheten av Nubben, med tillägget -att detta får du fan inte skriva förrän det är klart!
Men - oavsett om han publicerar "nyheten" eller inte, så torde ju Timrå ha fört diskussioner med berörda spelare/spelares agenter.
Alltså kan vi väl knappast lasta Eriksson för detta.
Timrå har agerat "fel", utifrån ditt sett att resonera, vare sej Eriksson skriver om det i tidningen eller inte!
Timrå, och alla andra lag för förmodligen fortlöpande diskussioner med olika spelare under säsongen, utan att det står i tidningarna.
Detta gör väl inte den handlingen mer moraliskt riktig, eller?