Talangscouten: Okej. Nu har jag läst artikeln och kan väl konstatera att det inte är mycket nytt som framkommer. Inte direkt någon förklaring på "Timrås kupp" mer än att Timrå försöker värva Jonte. Hur som helst så tänkte jag vara hygglig och återge det mest intressanta (artikeln handlar mycket om hur tungt det går för Skellefteå att värva spelare och tränare).
"Men Timrå, Hedströms förra svenska klubb, tänker göra allt för att få tilbaka sin superstjärna. - Om Jonte kommer hem kommer vi att vara med. Jag pratar med honom då och då i telefon, säger Timrås sportchef Kent Norberg. Nära värva VM-forward Timrå är nära att värva den finske, ettrige VM-forwarden Riku Halh och siktar på slutspel. - Vi hoppas och tror att Jonte väljer Timrå, säger Norberg."
Det var väl vad som sades som var intressant för oss Timråiter. Så mycket Silly season stoff fanns det i den artikeln :/ Jag hade verkligen hoppats på något smaskigt i nyhetsväg. Istället är det gamla nyheter som Expressen tycker att dom "avslöjar". Synd, silly season är ju ganska tvärdött just nu.
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer
"Men Timrå, Hedströms förra svenska klubb, tänker göra allt för att få tilbaka sin superstjärna.
- Om Jonte kommer hem kommer vi att vara med. Jag pratar med honom då och då i telefon, säger Timrås sportchef Kent Norberg.
Nära värva VM-forward
Timrå är nära att värva den finske, ettrige VM-forwarden Riku Halh och siktar på slutspel.
- Vi hoppas och tror att Jonte väljer Timrå, säger Norberg."
Det var väl vad som sades som var intressant för oss Timråiter. Så mycket Silly season stoff fanns det i den artikeln :/ Jag hade verkligen hoppats på något smaskigt i nyhetsväg. Istället är det gamla nyheter som Expressen tycker att dom "avslöjar". Synd, silly season är ju ganska tvärdött just nu.