TA: Du har helt rätt när det gäller det att skapa en bra produkt som ska locka både publik och sponsorer. Publikunderlaget borde räcka , det är väl den senaste sportsligt sett mindre lyckade säsongen ett bevis på med ändå bra publiksiffror. Problemet ligger på sponsorsidan där det gäller at fixa fram mycket pengar på kort tid för att kunna skapa tillräckliga sportsliga förutsättningar. Jag tror också att det skulle gå fulla bussar från Ånge om Timrå var med och spelade i toppen på ES. Vägen dit är däremot lång och besvärlig om man inte har gott om betalningsvilliga sponsorer. Som jag ser det är det det största bekymret . Finns det ingen kaffeproducent över ?
Undra om Sverige är det enda landet som det krävs en jäkla betalprenumeration för att ha möjligheten att se sitt landslag i hockey och fotboll på tv?.. Nog för att hockey-VM är relativt ointressant men hade ändå velat haft möjlighet ... | Läs mer
Du har helt rätt när det gäller det att skapa en bra produkt som ska locka både publik och sponsorer. Publikunderlaget borde räcka , det är väl den senaste sportsligt sett mindre lyckade säsongen ett bevis på med ändå bra publiksiffror. Problemet ligger på sponsorsidan där det gäller at fixa fram mycket pengar på kort tid för att kunna skapa tillräckliga sportsliga förutsättningar. Jag tror också att det skulle gå fulla bussar från Ånge om Timrå var med och spelade i toppen på ES. Vägen dit är däremot lång och besvärlig om man inte har gott om betalningsvilliga sponsorer. Som jag ser det är det det största bekymret . Finns det ingen kaffeproducent över ?