1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601408 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 979294

Sv: Silly season 08/09
Jaha, nu börjar jobbet att leta efter ny sportchef. Jag satt och funderade på vilket namn jag gärna ser utifrån de förutsättningar som finns.

Mats Näslund lär väl aldrig bli aktuell. Finns det ingen sorts "svikarstämpel" på honom efter att han valde bort Timrå när han kom tillbaka från sin proffsessior?! Han är säkert duktig, men nje.

Vi ska ju bygga vidare på Challe och Nygårds. Kanske skulle man söka en sportchef som har erfarenheter av dem tidigare. Jag kommer osökt in på Arto Blomsten. Han skulle passa kanon som sportchef. Jag tycker att han visat prov på många goda egenskaper och dessutom besitter han mycket hockeykunskaper. Han är väl den som gjort bäst intryck på mig i Canal+ studio.

Klart det finns många alternativ men Blomsten känns bra för mitt vidkommande. Om han sedan finns tillgänglig är en annan femma.