Silly Season 09/10
willysson:
Här har du en annan "fuskare", som möjliggjorde Barthez genombrott. Annars hade det varit riktigt häftigt att få avgöra en VM-final genom att skjuta en straff förbi en sönderrökt målvakt :-)
Det är fan underbart;) skulle vilja veta vilken fördel man har om man rökt på innan man ska tex. springa 100 meter;)?
men koffein som ändå har en uppiggande effekt går bra.
"Starka rykten har placerat Andersson i HV71 nästa säsong. En del ligger det säkert också i det. Men 24-åringen själv har inte räknat bort fortsatt spel i Timrå.
– Det är klart att Timrå är ett jättebra alternativ. Jag trivs fantastiskt bra och får spela mycket. Nu har jag inte pratat med agenten på någon månad, vi har lagt det där lite år sidan, och det kommer något beslut framöver."
El Maco tänker på Alfons Åbergs osynliga vän. Fast han tänker nog ännu mer på den Mållgan som en svensk rattfyllerist skyllde på och därigenom klarade sig undan ett straff på något obegripligt sätt...
Blizzard:
Det är möjligt. Det var länge sedan jag fick direktrapport från Amsterdam :-)
Kontentan är ju ändå att vad som anses vara ett grövre brott på ett ställe knappast ens anses som förseelse på nästa.
Om Salming nu var en festsnortare, så är det ju fullt möjligt att vara det i Nordamerika utan att löpa någon som helst risk för påföljd, eftersom man inte koncentrerar sig på den delen i deras lagstiftning.
I Sverige är det inte så...förmodligen inte i Finland heller.
Per HApps:
Visst är det väldigt olika. I Holland till exempel kan man köpa på sig 20 gram cannabis lagligt på de så kallade coffeshopsen. Du kan sedan bryta din rökbit på hälften och sälja vidare till en polare. Fortfarande lagligt.
I Sverige anser vi det vara ett ganska allvarligt brott enbart med innehav av 20 gram. Att förmedla narkotika är betydligt värre.
Sedan har vi ju då också våra kända dömda narkotikabrottslingar i Tommy Körberg och Johannes Brost. Kommer inte ihåg vem av dem det var, men den ena dömdes väl för innehav av typ 0.013 gram kokain. Undrar om man använde Hubbleteleskopet för att finna bevismaterialet?
Så det handlar ju mycket om olika länders lagstiftning. Salming hade förmodligen kunnat råka lika illa ut som Körberg, Brost eller Karalahti om han snortat koks under sin tid i Sverige och blivit påkommen.
Det går ju liksom inte att hålla på att bruka/missbruka droger under någon längre tid utan att man dessutom gör sig skyldig till fler brott än innehav, allt beroende på hur lagstiftarn ser på saken.
Galet=)
Annars tycker jag att det måste vara en stor fet back med slagskott från blå för att kallas tungt.
Kostnader för samhället är stora i båda fallen, för mig får väl alla som vill röka eller supa ihjäl sig, tragiskt i båda fallen ändå. Lagligt som olagligt.
Första helgen skulle det vara lagfest och dom båda svenska grabbarna kom med varsin sex-pack pilsner. Blev nästan idiotförklarade med orden.
- Har ni köpt öl? Det blir man ju bakis av, själv kör vi med hasch.
Tänk så olika det kan vara.
"många får säkert moralpanik nu, medan jag blir fundersam över mänskligheten när Michael Phelsp blir korsfäst för att han rökt hasch på på en fest medan det anses fullständigt normalt att svensk och finska supportrar på hockey i globen raglar runt som apor efter alldeles för många öl i plastmugg"
Fan han är inte så dum ändå!
Kevin O Shea: Det har tidigare varit dopingklassat, men numer är det borttaget. Tittar man på WADA:s lista över icke godkända preparat ser man på sidan 7 följande:
"* The following substances included in the 2009 Monitoring Program (bupropion, caffeine, phenylephrine, phenylpropanolamine, pipradol, pseudoephedrine, synephrine) are not considered as Prohibited Substances.
Men visst, alla behöver inte storma in i omkädningsrummet andra dan och skrika "let´s empty the tanks guys" eller vad f-n Sonny nu skrek.....Så länge man inte är en orsak till dålig stämning i truppen är det ok. När det gäller Karalahti säger jag som jag sagt tidigare; han omgärdas av alldeles för mycket allvarliga problem och de är dessutom på tok för nära i tid för att jag ska känna mig bekväm. Har man på disciplinära skäl fått lämna klubb efter klubb och till slut hamnat i ett medelmåttigt tyskt lag, ja då ringer varningsklockarna hos mig iaf...big time!
Men nu är detta ämne nog urvridet från min sida. Jag har även skrivit att jag litar på klubbens förmåga att bedöma om han är värd att satsa på eller inte och att om så blir fallet så har han självklart även mitt stöd. Jag har väldigt gärna fel i mina antaganden i det här fallet serru....
1. Ingen aning
2. Ett hårt skott är snabbt och ett tungt skott är inte lika snabbt men det är stor kraft bakom? Haha, har ingen aning.
3. Ingen aning
"1. vad var det som var så elegant med Linus Omarks mål?
2. Vad är skillnaden på ett hårt skott och ett tungt skott?"
Haha, precis den där frågan ställde min bror till mig idag "Vad är skillnaden på ett hårt skott och ett tungt skott"
3. Varför måste Staffan jämt nämna Timrå så fort han får chansen? Undrar jag :) inte får att de stör mig, men skulle vara roligt att veta!
1. vad var det som var så elegant med Linus Omarks mål?
2. Vad är skillnaden på ett hårt skott och ett tungt skott?
Japp, hellre ut i fyra raka mot LHC än att jag måste stå och bita på naglarna i Gränby Ishall.
Harryhaffa: Koffein är inte dopingklassat.
Så kanske det heter, jag är bara en glad amatör i den terminologin, så det där lämnar jag till er proffs. ;-)
Hur ser det ut på skadefronten inför slutspurten förresten? Är det samma läge som för oss att de flesta börjar vara på bättringsvägen?
Hur ser spelschemat ut och hur tipppar ni slutställningen i elitserien. Stannar vi i mittens rike, får något av lagen kvala eller är det så att något av lagen tar sig till slutspel?
Själv tror jag att MoDo missar slutspel men att Timrå tar sig dit. Jag tror att ni får möta Linköping i kvarten och där åker ni ut med buller och bång. Tyvärr.
Om inte annat så får ni kanske in en fräsch kanal med schysst flödder...
Kalle: Jag är orolig för Timrås framtid. Alla kontrakt går ju ut! vad tror du om klubbens framtid?
Magnus Nyström: Timrå ligger illa till. Timrå måste värva smart. Nu. Just nu ser detta ut som en döende förening.