Tre Kronor

Nationellt · 17963 inlägg · 810 ämnen

« · 939065 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Uno Gordon: att du sällat dig till högen av fjantar som säger "lägg av, det kommer aldrig gå" utan att ha en enda jävla aning om läget.

Du är urtypen av kvällstidningarnas kund.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Bragd-Birger: Klockrent inlägg på min ära!
Spud: Vart vill du komma någonstans?

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Ambroo: Lidas är otroligt uppskattad där borta. Tvärtom är det här hemma många inte förstår hur stor han är. Men du skrev bara fel kanske.

Jag vidhåller att Zetterberg inte är där än, men det kan såklart bara vara en tidsfråga. Jag håller med Ambroo. Han kan säkert ta emot Selke i slutet av den här säsongen (eller åtminstone bli nominerad).

Oroväckande dock att flera amerikanska medier kallar honom sniper. Det gör inte direkt en sådan mångfacetterad spelare rättvisa.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Huge: Joorå, men jag kanske inte har samma kapacitet som dig i detta fall. Du som kan, kanske kan berätta vad som inte står skrivet här?

Bertil Romanus tror att Foppa kan komma tillbaka:
– I det här fallet känner jag att det inte finns anledning att ge upp ännu. Peter är envis – och jag är också envis.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Frisco: Jo, jag känner till att Foppa tränat med Modo innan. Jag är dock ärligt nyfiken på vilken intensitet Foppa uppvisade då. Det känns fullkomligt orimligt att han skulle ha flygit fram på grillorna under dessa träningar. Du eller någon som bevittnade hans framfart kanske kan berätta?

Sen skulle man väl, om man var lagd åt det elaka hållet, kunna hävda att det var hårdare på den där halvtimmen än under hela träningsperioden med Modo. Men sådan är som bekant icke jag.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
spud: Aldrig hört talas om uttrycket "att läsa mellan raderna" ?

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Bragd-Birger: Ja det är rätt att ingen har hittat problemet. Men de har ju inte tillskillnad från hobby-UNO sagt något om hurvida det är möjligt eller ej för Peter att återvända till sin fulla kapacitet.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Bragd-Birger: "en halvtimmes allmänhetens åkning"

En liten rättning från min sida helt utan att delta i debatten.
Det handlar om flera veckors 100%ig träning med Modo innan denna som du säger en halvtimmes allmänhetens åkning.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
spud: Även om Uno VAR en läkare skulle han knappast behövas skämmas om han inte kunde beskriva Foppas skada. Jag menar, halva västvärldens läkarkår har väl gått bet på den punkten?

Sen kan man väl tillåtas tvivla på om Foppa har en helt realistisk verklighetssyn när han uttrycker önskemål om att 'komma tillbaka till den nivå där jag önskar spela'. Snubben har som bekant missat ungefär 45% av NHL:s grundserie sedan 2001. Man kan givetvis hävda att han haft en smula otur, men då famlar vi på nivåer där Samuel L Jackson befann sig i 'Unbreakable'.
Nu är han i läget att han inte ens, trots två års frenetiska försök, får en fot att stanna kvar i skridskon.

Comebackandet/urdragandet i Karjala Cup var deprimerande. Inte enbart för att en fantastisk hockeyspelare inte fick komma tillbaka så som vi alla önskar att han skulle kunna göra, utan också för den uppenbara brist på självkännedom som misslyckandet blev ett kvitto på. Jag menar, en halvtimmes allmänhetens åkning...'nä, det höll visst inte'.
Hans tjurighet var det som utgjorde en av grundstenarna till hans framgång. Nu känns samma egenskap mest som en personlig belastning för hans del.

Men: jag hoppas faktiskt att jag har fel. Det skulle vara fantastiskt roligt om han kunde komma tillbaka, i synnerhet om han valde att lira i elitserien igen. Något han knappast lär göra om han återfår sin fysiska status från fornstora dar. Men en halvrehabilterad, 80%-ig Foppa som gör en avskedssäsong vore mysigt nog.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Deas: Varför är det vansinne och för tidigt att påstå? Personligen så tycker jag att Henrik Zetterberg är den bästa tvåvägare vi någonsin fått fram. Den enda anledning till att Henke ännu inte blivit nominerad/vunnit är, som jag ser det, att Zäta inte är lika "erkänd" därborta som Foppa var/är. Det är lite Lidas över det hela om du förstår... Medhåll från insatta behöver jag knappast eftersom det fört och främst är min åsikt, men ska vi dra i det så finns det flera, flera "kunniga" som anser detsamma. Och man menar att han åtminstone skulle varit nominerad redan ifjol.

Visst är det en bra debatt, men det finns inga "TIK vs Modo" -känslor från min sida...

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Deas: "Angående genombrottsålder så påverkar det såklart i slutändan vem som hade den bästa karriären."

Hur mycket då tycker du? Hur viktigt är det att Leyton Hewitt kom fram fyra år före Roger Federer för att dra ett extremt exempel?

I tvåvägsspel-diskussionen så tycker jag att Zäta har varit på Foppas Selke-nomineringsnivå från 1997 både under 05/06 och 06/07, dock utan att ha fått sig en egen nominering. Men bättre än Foppa blir han inte förrän till våren då han tar emot priset. ;)

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
JimmyH & Ambroo: Angående genombrottsålder så påverkar det såklart i slutändan vem som hade den bästa karriären. Du, JimmyH, har väl lutat lite åt det som värdemätare på en spelares storhet och inte hur bra denne var i sin prime?

Zätas antal säsonger bland den yttersta eliten kan dock såklart bli lika många eller fler än Foppas iom. att Foppa pga skador inte varit på den nivån efter 03. Förutom under inledningen av 05/06 säsongen.

Nu kommer jag, som JimmyH resonerat kring, försöka verka "politiskt korrekt" genom att kalla Z en av mina favoriter. Det må vara, tänker inte välja bort att säga det då det är sant. Z är grym, denna säsong en av de absolut bästa.

Att som Ambroo säga att han är en bättre tvåvägsspelare än Forsberg någonsin varit är dock vansinne, och framförallt för tidigt att påstå. Foppa har öst in poäng samtidigt som han varit nominerad till Selke Trophy. Det kan hända den här säsongen men Z har ännu inte varit där. Jag tror inte du skulle få stort medhåll på den punkten om alla insatta fick säga sitt.

Bra debatt annars, men på just den punkten fick jag lite "Modo vs Tik" -vibbar :)

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Uno Gordon: Ååå ännu en som ger sig i läkarbranchen och kan avgöra foppas skada, härligt! Men du får gärna beskriva skadan som sådan och beskriva vad i problmatiken som gör att han aldrig mer kan spela hockey på den nivå han själv önskar. Eller tar det stopp där för din kunskap, och du går på kvällstidningars antagande?

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Bissett19:

Ja, det är fan inte lätt att hålla reda på svenskan nuförtiden :-)

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Hawerchuk: Har inget emot Foppa som människa eller hockeyspelare. Tycker bara att det är så larvigt att man inte skall kunna få använda sig utav lite lyteskomik ibland. Att sedan någon jämför Foppas ömma fotknölar med en trafikolycka för Henrik Zetterberg är ju patetiskt. Ingen kan väl för fan på fullaste allvar sitta och tro att jag skulle skratta om Foppa skulle omkomma i en olycka. Det är väldigt långsökt och att ta det hela till orimliga propotioner.

Jag beundrar verkligen Foppas enorma vilja och inställning men någonstans måste även en gång världens bäste ishockeyspelare inse att det tar stopp. Och skulle Modo lyckas fostra ännu fler dugliga och kapabla hockeyspelare som skulle hålla måttet eller kanske t.o.m. bli etablerad "over there" så skulle i vartfall jag applådera.

Men det finns inte på världskartan att jag skulle ställa mig på en läktare eller sätta mig på en sittplats och applådera en soloprestation från en Modoit i en match mot Timrå IK. Just i det ögonblicket skulle jag svårligen kunna erkänna det storartade i detta. Men med lite perspektiv på det hela så skulle det kanske kunna sjunka in.

Så är jag funtad iallafall.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Hawerchuk: Okej, då är det ett ord jag säkert för höra eftersom jag är väldigt öppen med min Timrå IK-läggning till skillnad motför Pettersson med sin xx-läggning.

För det handlar nog mycket om förutfattade meningar i det där. Att det liksom skulle betyda mer om jag lyfte upp Foppa bara för att han har en MoDo-läggning och för en modoit att lyfta Zäta för hans Timrå-läggning?

Speciellt roliga blir ju dem som använder sin läggning till att gå emot sina egentliga åsikter för att få visa hur "vettig" dem är. Politisk korrekthet liksom.

Att skriva att Zäta eller Foppa skulle vara sopiga är dock ganska töntigt ja, för att besvara ursprungsfrågan.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Et tu Brute:
"Nu pratar de om gyngemål i brynäsboken också"

"Stockholmska",sånt man pratar när man står mitt i slottet;)

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Nu pratar de om gyngemål i brynäsboken också. Är det också någon form av bondska eller är det någon annan dialekt. Får inte någon träff på wikipedia där heller...

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Trodde redan cyklopet var uppfunnet och inte behöver man byta namn på det?

Men om våra lulevänner kan fylla i, så kan det ha med bondska att göra.

Sedan hittade jag följande på HS:

"jag vet att nya ramsor inte är populära, men iframtiden, vill jag höra denna.

Forza brynäs olé olé
froza Brynäs olé olé
forza Brynäs olé,forza brynäs olé
Froza brynäs olé olé
froza brynäs olé olé
osv...
Brynäs1912 2006-01-17 00:21"

Tyvärr så har Brynäs1912 sagt upp bekantskapen med oss, så det blir svårt att skicka en trevare däråt.

Så jag googlade lite och hittade ett inlägg på northpower (se länk) Fast en visste och en visste inte alls. Vilket stärker teorin om bondskan.

Vidare så är det också namnet på ett företag som diskuteras i Europaparlamenten på grund av sin oetiska utlokalisering:

www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+QT+H-2004-0537+0+DOC+XML+V0//SV

När sedan Robert Pettersson blandas in i det här så blir det än mer förvirrande. Inte för att han möjligtvis inte skulle kunna sagt något som Froza. Men att det i så fall skulle vara bondska. Robert är ju sillstrypare på riktigt till skillnad från låtsasindianerna med sin plåt-wigwam vida Göta Älvs mynning.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Våra Luleåvänner kan säkert fylla i.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
JimmyH: Å fan. Jag trodde du var invigd i Pettersson-termer. Har för mig att du nämnde honom tidigare. Det handlar i mångt och mycket om att bara se till sina egna spelare. Alla andra är skit och mina är bästigast.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
JimmyH:

Även jag känner mig obekant med detta ord/uttryck. Gjorde en sökning på wikipedia men fick ingen träff. Kanske kan det vara bondska (se länk)?

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Hawerchuk: Frozas? Jag måste medge att jag är lite obekant med det ordet.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
JimmyH: Jag tycker det skulle vara jätteroligt om Zetterberg nådde Forsbergs nivå när karriären ska summeras. Eller varför inte bli ännu bättre. För visst är det töntigt när det ska frozas över spelare som når dessa nivåer?

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Deas: Genombrottsålder brukar ju i helheten spela en mindre roll.

Foppas genombrottsålder är ju i världsligt sammanhang ganska dålig också. Eric Lindros var ju klart före honom länge tillexempel.

Henrik Zetterbergs chans i att bli den bästa svenska forwarden genom tiderna ligger ju i att han fortsätter sin kurva uppåt i några år till och att han inte nu har nåt sin maximala klass. Han och Foppa är inte helt lika heller, Zäta är en betydligt bättre målskytt medan Foppa i prime hade en helt annan dimension i sitt fysiska spel.

Sedan måste ju Zäta vinna Stanley Cup och helst en Conn Smythe på det också för att kompensera att alla Hart och Art Ross hamnar hos Sidney Crosby under resten av Zätas karriär. ;)

Den som lever får se heter det, hehe.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Ambroo:

Där är vi nog inte helt överens, men det var ju inte heller så oväntat...

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Deas: Jag reagerar på det sista du skriver. Vad har det med saken att göra, egentligen? Ge mig en en enda anledning till att det du nämner har någon vikt i slutändan, då vi summerar deras karriärer. I min värld så både tror och hoppas jag att Zäta kommer att passera Foppa i det mesta. Han är redan idag en bättre tvåvägsspelare än vad Forsberg någonsin varit/kommer att kunna bli...

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Herminator: Javisst. Men du formulerade dig som att Forsbergss defensiva spel inte var något speciellt att uppmärksamma, vilket naturligtvis inte stämmer.

Och även om Z skulle fortsätta att tillhöra det yttersta elitskiktet i många år framöver (ser inget förutom skador som kan förhindra det) så kommer alltid faktumet att Foppa nådde den nivån ca fem år yngre alltid kvarstå.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Deas: Nej, jag tänker så här, låt oss vänta med att bestämma till Zetterbergs NHL-karriär är över. Det är först då vi kan bedöma och se helheten av de båda sinsemellan.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Herminator: Du tänker nog på Foppa under de senaste säsongerna, och inte den Foppa som öste in poäng samtidigt som han var nominerad till Selke Trophy.

Ungefär som de som håller Lemieux som överskattad då de bara sett honom efter den sista comebacken.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Gidde: Försöka duger, (o:

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
Herminator:

Hehe, vilken skämtare du är.
Det är ju just det som Foppa alltid varit bra på, så där är det absolut ingen skillnad.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
mattias - 74: Nej, absolut inte lika stor, utan större än Foppa eftersom han även är otroligt skicklig defensivt, (c;

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
JimmyH:

Zäta kommer nog aldrig bli lika stor som foppa tyvärr.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
spud: Äh, han är ödmjuk den gode Wayne, och politiskt korrekt.

Han har hyllat varenda framgångsrik svensk någonsin. Den enda jag tror han verkligen menar det han säger om är Henrik Zetterberg.

Sv: Foppa hoppar av Karjala.
JimmyH: Här har du en kille som tycker du har helt fel. Men vafan, han har kanske inte samma hockeyintresse/kunskaper som en som du?

Sv: Karjala Cup 2007
Poccnr: Grattis, Ryssland! Ni har nu vunnit Karjala Tournaus 2007. Finland har inte vunnit Karjala Tournaus 2007. Skönt med två segrar i Finland – det är gott att ha med sig inför övriga ¾ av inofficiella europamästerskapen 2008. Som i stort sett bara jag bryr mig om, ja.

Sv: Karjala Cup 2007
JimmyH: Enligt länkarna till höger, har du rätt. Vinner Finland mot Sverige så vinner Finland Karjala Cup och Sverige blir trea. Vinner Sverige matchen blir Sverige tvåa och Ryssland vinner på inbördes möte

Sv: Karjala Cup 2007
20 Lindgren:

Grattis eller nåt

Sv: Karjala Cup 2007
20 Lindgren: Finland borde ju rimligen kunna vinna turneringen vid vinst i eftermiddag eftersom de slog Ryssland igår.

Sv: Karjala Cup 2007
Poccnr: Grattis, Ryssland! Ni har nu vunnit Karjala Tournaus 2007.

Sv: Karjala Cup 2007
Hawerchuk: Träningsturneringar inför B-VM må det vara, men det är samtidigt med de spelare vi följer slaviskt i vardagen och således så borde ju intresset vara större med en genuint hockeyintresse. En match som Finland-Ryssland i eftermiddag ska bli jävligt intressant att följa fast det beror väl på att mina sympatier ligger hos Finlands IK här hemma...

Sv: Karjala Cup 2007
JimmyH: Eller också gillar man hockey när det finns lite nerv, något att spela för. Träningsturneringar inför B-VM känns då kanske lagom ljumma. Att det sen sker på serieschemats bekostnad ger väl ytterliggare minus till ekvationen. Men vad vet jag, det är möjligt att jag bara spelar djävulens advokat i diskussionen och inte har några egna åsikter.

Sv: Karjala Cup 2007
Poffa: Det är få som sätter sig emot om du påstår dig vara hockeyintresserad.

Men ur detta elitiska synsätt så kallas sådana jag beskrivit för MoDo-intresserade eller SSK-intresserade eller vad det nu kan vara för lag som hela intresset byggs kring.

Dock så måste man inte gilla all hockey, däremot så måste man gilla hockeyn i rätt ordning. Det går inte att älska elitserien och hata EHT. Tvärtom är däremot lite mer okej.

Sv: Karjala Cup 2007
Poffa:

Ah, det där är lite som han som älskar ölandskroppkakor, men bestämt hävdar att pitepalt smakar skit :-)

Sv: Karjala Cup 2007
JimmyH: Du fortsätter alltså hävda att de som inte gillar EHT inte är speciellt hockeyintresserade?

Isf är jag inte musikintresserad, trots att jag lyssnar på allt utom dansband. Jag är inte whiskyintresserad för att jag dissar blended whisky och jag är inte intresserad av bilar för att jag inte gillar den nya Volvon.

Sv: Karjala Cup 2007
Poffa: Hade Karjala Cup varit det minsta intressantare om Svartvadet, Sundström och Timander deltagit?

Ser du helst Vancouver då du tittar på NHL?

Jag är lite provokativ så jag förstår reaktionerna men nog ser ni också att det ligger lite i det jag säger. Tesen är från början en konstruktion av hockeysveriges Roberth Pettersson. Det är heller inte MoDo-betingat utan funkar på alla lag och dess fans.

Här visas en turnering i SVT med europas toppspelare i olika landslag, matcher med både högre kvalitet och klass än matcherna i elitserien och en möjlighet att se hur svenska elitseriespelare som på ett eller annat sätt varit framträdande och att få se hur dessa klarar sig på internationell nivå. Men det är alltså totalt ointressant?

"Alla ska med"-snacket är ju lite tamt som anti-argument. Det är bara bra spelare som kommer med, sedan så är det ju väldigt jämt i elitserien så det är bara kul att få se några olika spelare med liknande spelstilar i olika turneringar för att se vem som hävdar sig bäst.

Sv: Karjala Cup 2007
JimmyH:

Du tillhör den bredare skaran. Faktum är att det idag finns ett större intresse för landskamper i Sverige än någonsin, både om man tittar på pubiksiffror som tittarsiffror.

Förmodligen beroende på att det inte längre spelas så jävla många. Förr var det turneringarna Isvestija och Rude Pravo som kryddades med "dubbelmötena" mot Sovjet, Tjeckoslovakien, Finland och Västtyskland. Ibland även USA.

Lägg därtill att Vikingarna spelade åtminstone fyranationers i Leningrad. Nu finns ju inte Vikingarna längre och inga övriga nationer heller har något B-lag sedan 1998. Mindre matcher och fler spelare på "elitnivå" har gjort Tre Kronor mindre homogent. Antalet omgångar i ES har säkert också spelat in i tänket kring landslagen.

Detta (utvecklingen) är i mina ögon inte alls ointressant, även fast jag också upplever en större nerv av att följa ett visst lag i KA eller C+.

Frågan är ju också vad som skulle kunna vara alternativet till nuvarande upplägg. På en del verkar det som om man skulle lägga ner landslaget istället och det rimmar ju dåligt till något annat än just ett väldigt begränsat hockeyintresse.

Sv: Karjala Cup 2007
JimmyH: Puh, skönt att veta att man inte är hockeyintresserad. Jag har varit orolig under en tid och framför allt har min fru hävdat att jag har haft ett sjukligt intresse.

Sv: Karjala Cup 2007
spud:

Av vad jag läst tidigare i denna tråd skulle mycket av intresset hänga på om Foppa var med eller inte. Då skulle det kunna vara skillnaden som avgör om man är intresserad eller inte?

« · 939065 · »