1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777668 inlägg · 7967 ämnen

« · 1922217 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Vad är oddset på att Lindqvist nätar ikväll? Är nog inte värt att spela på i alla fall...

Sv: A proposito de nada
Vilken jävla skit utv...
Sen hur många gånger dansade pucken på linjen där då... 🤪

Sv: A proposito de nada
{8399}: Hahaha men herregud

Sv: A proposito de nada
Patetisk utvisning... Han håller ju i klubban... Orkar inte...

Sv: A proposito de nada
Steenm: vilken absurd utvisning

Sv: A proposito de nada
mattiask: Sunken hånar FBK och släpper in Henrik Larsson ett byte.

Sv: A proposito de nada
mattiask: kyligt... han har dragit så många i platta eller benskydd så nu blev det en fint istället

Sv: A proposito de nada
Larsson får ett byte, vips så blir det panik..

Sv: A proposito de nada
Jag sa det senast, jag har sagt det flera gånger tidigare och jag säger det igen: Brynäs måste verkligen lära sig att hantera dessa tidiga ledningar på ett bättre sätt. Vi har gjort matchens första mål ganska ofta i år, men några 2–0-ledningar har vi knappt varit med om. Trumma på nu, det gäller att få momentum och ta tillvara på bra starter.

Sv: A proposito de nada
Jösses vad snyggt av Danielsson! Sånt där gör riktiga måltjuvar!
Måste även säga att jag under de två bytena Solem varit inne tyckt mig se ett intressant spel. Hade verkligen varit kul att se hans spelstil (om det passar) med Blomman och Kousal.

Sv: A proposito de nada
Satan, så gör en målskytt!

Sv: A proposito de nada
JAAAAAAAAAAAAAAAA

Sv: A proposito de nada
SCHNYGGT

Sv: A proposito de nada
Snyggt!

Sv: A proposito de nada
Lindström: alltså de måste justera banderollen så att det inte set ut som att det ”Brunäs support” i TV rutan...

Sv: A proposito de nada
Är med skräckblandad förtjusning man ser fram mot matchen.
Kan lika gärna bli 3-1 som 1-7 ikväll...

Sv: A proposito de nada
dAVydov: ”Kanske kan vi få retroaktiv utdelning från alla missar i Malmö :) Synd att aldrig hockey funkar så.”

Tvärt om, det är så det funkar, allt jämnar ut sig.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Vi behöver bägge....

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Kanske kan vi få retroaktiv utdelning från alla missar i Malmö :) Synd att aldrig hockey funkar så.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Jo d ä fattat jag skulle bli förvånad om vi tar poäng ikväll, lutar mer åt släkt igen tyvärr med den uppställningen vi har! Hoppas innerligt det inte blir så och att vi kan skrälla!

Sv: A proposito de nada
Färjestads tredjekedja ikväll:

Nilsson - Sallinen - Viksten

Lite skillnad mot Brynäs kan man säga.

Sv: A proposito de nada
{6984}: Tommy J 😂

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: om inte annat så borde våra krigare vara rejält revanschsugna efter förnedringen senast. Vi får hoppas att det smugit sig in lite lättja hos dansbandet.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
Ja, Hova ställde till det lite grann 😊 Men nu är vi på plats på hotellet och uppladdningen har startat.
Är det någon mer här på hockeysnack på plats ikväll? I så fall hade det varit kul med ett periodsnack eller en bärs efteråt.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim:
De där sega vägarbetena vid Hova och efter Örebro har börja gett med sig i alla fall. Snart kanske det tom går att köra in tid! 😎
FBK och DIF blir lika viktiga som MIK och ÖIK, fast nu åt rätt håll i tabellen. Skott kommer!

Sv: A proposito de nada
bradberry: Dackell &Co borde agera. Tänk om det blir ett par till skador på spelare. Stackars Sundquist.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Alltså vår tredje och fjärdedemma... Sämst sedan 50-talet...?


Sv: A proposito de nada
Soffdomaren: Kollade Tjeckiens trupp till Karjala och såg två namn som känns som de mest realistiska. Tomasek som spelade i samma kedja som Kousal i Karjala och Nestrasil. Tomasek kanske kan vara aktuell för att hans lag(JYP) går dåligt i finska ligan och finska lag brukar sälja av sina stjärnor när de ligger risigt till. Nestrasil har underpresterat i sitt KHL-lag, kanske finns någon möjlighet där.

Sv: A proposito de nada
magr: Helt meningslöst med dessa livesändningar, intervjuerna blir på dagisnivå och allt håller otroligt låg nivå. Roligt för reportern att få hänga med laget men det är ungefär allt detta ger.

Sv: A proposito de nada
magr: Tack för utförligt svar på HC-frågan! 👍😃

Sv: A proposito de nada
bradberry: Lokala dagstidningen intervjuade ledare och spelare under dagens matchvärmning. Magnus Sundquist som är HC i Brynäs IF herrlag kommenterade att Eric Norin opererats idag och att det ser ut som att han kan vara borta resten av säsongen.

Robert Kousal svarade att han helt enkelt spelar bättre när han är arg när frågan om varför han blir så arg kom upp. David Rautio och Kousal var fortfarande kompisar trots att Kousal kastat klubban förbi huvudet på honom.

Intervjuaren tyckte att det var häftigt att Simon Bertilsson lyssnade på vad han stod och babblade om under live-sändningen.

Det var allt jag kom ihåg från det som sades.

Sv: A proposito de nada
Soffdomaren:
Precis... med dagens informationssystem vore det ju enkelt att ha ett rättvisare avstängningsförfarande. Malmöspelaren är avstängd tre matcher mot Brynäs! Lätt och rättvist!

Sv: A proposito de nada
magr: ”...enligt HC”

- Head coach? Hockeycluben? Haschcajja?

Vem eller vad är HC?

Sv: A proposito de nada
Davey85: Jag kan kanske tycka att det är rätt illa i just detta fall när det inte blir utvisning i matchen så "gynnas" inte Brynäs av att spelaren höll på att skada en i vårat lag. I stället kommer tre andra lag att slippa möta denne spelare under närmaste tiden..

Sv: A proposito de nada
Man blir bara mer förbannad när man läser att Malmöspelaren blir avstängd och att domaren hade åkt fram till Rohdin och bett om ursäkt. Hur fan missar de den tackligen? Den är inte svår att se. Men Jensen...han ska ha 5 matcher för något mycket mer tveksamt.

Sen är det väl som Sundquist säger, man blir extra förbannad för att det också resulterade i mål för Malmö.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Beror väl lite på vad man tittar efter också.
Tittar man endast på poängproduktion så är ju Rohdin bättre än både Brome och Olofsson. Så där har vi ju ett exempel på att Rohdin då "ska" vara bättre än dessa två.
Sen kan jag tycka att Rohdin inte har spelstilen JAG vill se i en av våra två toppformationer.

Däremot är ju Olofsson och Bromé två andra spelartyper än vad JAG skulle vilja se i en tredje och fjärdeformation, så där håller jag med dig.
Det enda jag säger är att jag ej kan sätta in dom i vårt lag. För mig går Alcén, Blomqvist för att bara nämna två stycken klart före dessa två.
Och för mig är Blomqvist och Alcén två givna spelare i en tredje och fjärdekedja.

Nej, det är inte omöjligt att värva dessa två. Men om jag i mitt huvud sätter ihop hur jag skulle vilja se fyra kedjor i Brynäs så kan jag inte få in dessa två spelare i någon av kedjorna, DÅ jag vill ha högre kvalité än vad dessa två besitter.
Det vi måste göra för att återigen kunna utmana om ett guld är att få upp kvalitén och spetsen i alla kedjor.
Titta bara på det lag vi förlorade mot Hv med. Den kvalitén och spetsen vi hade dels i alla fyra kedjor, men framförallt i våra tredje och fjärdeformationer är klart högre idag.
Vi MÅSTE höja den biten, annars kommer det fortsätta se ut som det gör just nu.
Och för mig är då Olofsson och Bromé inte tillräckligt bra. Iaf inte för mig.

Alltså jag kan inte säga att jag håller med dig om att Bz ska bära hundhuvudet..
Det jag försökte förklara igår som jag tycker att Huge beskriver ganska klockrent är att de spelare som verkligen har varit nära att slå sig in i NHL, dom vänder allt som oftast ALLTID hem till SHL då de vet vad de kommer få för roll, de vet vad dom vänder hem till och troligt är väl att tex Jonsson Fjällby testar i NHL redan nästa sommar/höst igen.
Men just här så har jag en känsla att tex Molin, Rensfeldt för att nämna två. Dom har valt andra klubbar för att de helt enkelt vill se annat än Gavlerinkens väggar.
De kanske anser att de kommer utvecklas mer i Timrå och Malmö än i just Brynäs.
Sen Kinnwall blev väl ganska dissad innan han gjorde en väldigt bra säsong i Timrå ifjol. Sen Emil Larsson.. vem hade trott på den utdelning han fick i Luleå ifjol? Allt blir väldigt enkelt med facit i hand.

Jag tycker det är otroligt tråkigt att framförallt Molin och Rensfeldt väljer andra klubbar då jag anser att dessa två hade kunnat vara stora stjärnor i Brynäs många år framöver.
Man kan aldrig förutse hur pass stor utveckling en spelare har/ska ha när man värvar spelaren.
Att Rödin skulle göra den supersäsongen han gjorde innan skadan tex. Att man hoppades - absolut. Men sen ska det också göras.
Minns när Sundlöv värvade Niklas Svedberg. Oj, vad skit han fick ta här inne i boken för att vi hade värvat en spelare som inte ens platsade i Modo knappt..

Sv: A proposito de nada
Så Kousal hade tipsat Dackell om 2 tjeckiska spelare som även spelar i landslaget men han trodde att det skulle bli svårt att få hit dom då deras lag kanske inte ville släppa dom om jag tolkade sändningen rätt :)

Sv: A proposito de nada
Norin kan bli borta resten av säsongen enligt HC.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Underbart att läsa!

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Wästfelt och Asklöf tror jag mycket på, de kan bli stabila SHL spelare som det finns möjlighet att få ha kvar länge i klubben.

Ikväll tror jag på 3 pinnar!!

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Bra kämpat med resan hoppas vi dyngar till FBK så blir det extra kul:)
Bra timing om du vill se Westfält spela då jag tror det blir svårare för honom att ta en plats när Jensen är tillbaka på lördag.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Lycka till med resan och matchen från södra Hälsingekusten. Skulle nog åka (40 min) men är för närvarande inte hemma.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: Så jävla härligt att du tar en sån resa för att se Brynäs! Se till att stötta grabbarna på isen ikväll :)

Sv: A proposito de nada
{6984}:
Säsongens första gävleresa startad, om ca 6-7 timmar är vi framme 😊
Ska bli kul att se om laget kan följa upp den positiva starten under ny ledning. Två tuffa matcher på papperet väntar men hoppas att laget tar ytterligare kliv framåt under Sundqvists ledning.
För egen del var det kul att se att våra unga produkter, Eerson, Söderström, Westfält och Asklöf, fick ta mer plats i laget.
Hoppas framförallt på att Westfält får fortsatt förtroende och möjlighet att spela till sig en ordinarie plats.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Ja, dessvärre så har kontinuiteten bestått av att falla tillbaka i gamla synder om och om igen.

Sv: A proposito de nada
{6984}:
Det där med kontinuitet har varit uppe förut, Powerfade! 😆

Sv: A proposito de nada
Huge: Självklart föll valet påFBKför honom. Nu var det inte det inlägget handlade om. Förstår att det blev svårt för dig att förstå. Ska vara tydligare nästa gång.

Sv: A proposito de nada
Huge: Brynäs är för bra för Rödin kan man säga

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ja, nåt ditåt. Typ....

« · 1922217 · »