1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777443 inlägg · 7967 ämnen

« · 1930746 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
dAVydov: Leksand har havererat totalt till skillnad från Brynäs när Sjödda fick gå.

Sv: A proposito de nada
Riktigt konstigt hur positiva Mediesverige ställer sig till sparkningen av Leif Carlsson. När Brynäs sparkade Sjödda så var rubrikerna "häxjakt", "onödigt", "lata spelare" osv.

Visst är situationerna olika, men är inte problematiken med sparkade tränare densamma som tidigare i höstas? Det är som att alla krönikörer och hockeytyckare har glömt vilken åsikt de stolt basunerade ut för bara ett par veckor sedan.

Sv: A proposito de nada
{8305}: bor inte långt ifrån, kanske ska man erbjuda sig att hjälpa till med renoveringen så han kan komma loss till slutspelet. Davos lär ha spelat klart tidigt..

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Tror som du. Då är huset renoverat och klart dessutom :)

Sv: A proposito de nada
{8305}: Nästa säsong tror jag stenhårt på att han kommer. Denna säsong tror jag han vill dra in så mycket stålar som möjligt. Har svårt att se att han kommer lämna Schweiz så länge klubben inte kickar honom.

Sv: A proposito de nada
Soffdomaren: Haha. Ärligt talat så snubblade jag bara över det!

Sv: A proposito de nada
{8305}: Haha snyggt grävt. Jag vet dock inte om det är creepy stalker varning eller stora journalistpriset på den hehe

Sv: A proposito de nada
"Försäljningen av huset på adressen Brunnsgatan 21 i Gävle är nu klar. Nya ägare blir Anton Erik och Anne Kristin Rödin."
Intressant. Kanske vill dom spendera mer tid i Gävle snart? :)

Sv: A proposito de nada
Lemp: Ja verkligen, gillar bröderna Sallinen. De arbetar hårt över hela banan och är väldigt mångsidiga. Genomför bara en korrekt läkarundersökning så vi vet att han är ok. Känns rimligt med Sallinen som center och Kousal på en kant. Sen fattas bara en sniper:)

Sv: A proposito de nada
Lyssna 25 minuter in här. Verkar vara mer eller mindre spikat att Sundlöv blir Dackells radarpartner. Skulle gissa att han sätter Modos lag under våren och sedan kommer han till oss under sommaren.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Sallinen OCH Rödin vore helt ok.

Sv: A proposito de nada
Om man får drömma kanske Rödin blir tillgänglig snart, han har börjat riktigt knackigt i Davos och tålamodet kan vara kort i NLA. Men det stannar nog vid en dröm.

Sv: A proposito de nada
Det har väl pratats om 2 nyförvärv och då kan väl detta vara en av dem?

Sv: A proposito de nada
Låt Färjestad fortsätta betala Sallinens lön.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Givetvis inte den optimala lösning, men vad är alternativet? Den perfekta spelaren är nästintill omöjlig att hitta under säsongen. Att fortsätta avvakta och hoppas på något bättre är en stor chansning ju längre säsongen går.

Alternativet är is i magen ett tag till enligt mig. Jag vill hellre ha hem någon från AHL som vill till SHL och visa att den visst ska kunna ta en plats i NHL, alternativt vill den visa att den är en stjärna i SHL.

Sv: A proposito de nada
Wesley: Sallinen kan tas in även över nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Wesley: Givetvis inte den optimala lösning, men vad är alternativet? Den perfekta spelaren är nästintill omöjlig att hitta under säsongen. Att fortsätta avvakta och hoppas på något bättre är en stor chansning ju längre säsongen går.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Sallinen, som har spelat i både Djurgården och Leksand, åkte på en tung skada redan i första matchhelgen.

Då är vi där igen. Varför ska vi ta in en spelare som har varit tungt skadad nu i början av säsongen och kommit efter i både träning och matchform?
Är vi inte en bättre klubb än så med större ambitioner. Det skulle varit annat om man tog in honom till nästa säsong.
Jo, jag vet att Joacim Eriksson också har varit skadad i början, men där ser jag en viss skillnad.

Sv: A proposito de nada
För Sallinen vore en flytt till Gävle smidig, bara packa trunken, stoppa i bagaget och dra. Han kan till och bo på hotell och pendla tills han hittar permanent boende i Gävle.

Lite highlights här: m.youtube.com/watch?v=OjX2fmpRBA0

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Kanske inte läge att gå all in men ett bud bör läggas absolut.

Sv: A proposito de nada
Berge: Vet inte om det är tokgivet att Dacke ska gå "all in" på honom. Sallinen känns mer som en framspelare än en målskytt. Och vad jag vet säger Dacke att dom främst letar målskyttar och då helst en ytterforward eftersom den lagdelen blev extra försvagad efter Kristos uttåg.

Men hade jag varit sportchef hade jag kört på detta spår ändå. Visst får vi inte in någon Palushaj som kan stänka dit 0.5 mål/match, men han skulle definitivt ge vårt lag extra spets vilket vi är i stort behov utav.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Vi behöver ju inga ersättare, det vet du väl...

Sv: A proposito de nada
Skrubben: jag ser det som Dackells skyldighet att ringa direkt!

Sv: A proposito de nada
Man hade ju inte gråtit om Dackell kunde få till något här.

Sv: A proposito de nada
bradberry: TJ är bättre i poddar än i verkligheten... men jag är inte beredd att döma ut Melin än. Ge gubben chansen.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: bara hoppas BZ, Sjödin och Larsson. får nytt jobb snart med

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Då har alltså Brynäs betalat hela lönen med villkoret att tar Melin ett annat jobb skall Brynäs ha tillbaka pengarna. Strålande nyheter.

Dags att återlansera F5

Sv: A proposito de nada
Tomas J känns ju ordentligt förvirrad... Dels att han i podd från förra veckan spelar Bror Duktig och förklarar en slags filosofi där det är fel att sparka tränare och att han tycker spelet ser bra ut och att det enbart är i målskyttet problemet sitter. Förstår att man som GM/SC inte kan sitta och på förhand prata om att sparka tränare etc men man behöver ju inte hänvisa till sin filosofi och spela duktig. Hyckleri!

Sen att ta in Melin... Hetregud! Så glad att vi inte signade Thomas...

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: blir ju ändå pengar som dom inte räknat med!

Sv: A proposito de nada
Tål att upprepas:
Tack Leksand och tack Tjomme!

Sv: A proposito de nada
munkas: Melin lär inte ha fått hela lönen utan en uppgörelse lär ha gjorts.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Melin har verkligen kommit i ett läge där det absolut inte kan bli sämre i alla fall. Precis tvärt emot när han skulle ersätta Bulan.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
"Powerfade: "Melin är kompetent. Problemen låg hos Brynäs med ett spelarråd som har för mycket att säga till om. Att de inte tycker att spelsätt och träningar är kul eller att de inte har disciplin att köra hårt utan att tränaren flåsar dem i nacken är inte Melins fel"

Öh,så man kan inte lasta Melin för fiaskot tycker du? Har han inget ansvar i det som sker på isen? Är det inte tränarens jobb att sälja in spelsystemet och får spelarna att prestera?"

Klart Melin har ett ansvar. Håller med dig Alex SAN.
Och spelsystem har betydelse såklart. Kanske inte så myvket Gustav Nylander fartblindt har hävdat på FB.
Men.. ..det går inte att göra ett hyfsat HA-lag till svenska mästare genom ett bra spelsystem och/eller ledaskap. Eller ett felbyggt SHL-lag som Brynäs haft.
Det behövs spetsspelare bland både Mv, back och frwd.
Så är det bara.
För någonstans ska spelare gå vinnande ur man-mot-man-situationer. Och då är det personliga egenskaper som avgör: fysik, teknik, puckkontroll, självförtroende, motivation/djävlar anamma osv osv.
Sedan kemin, självförtroende och motivation hos laget göra stor skillnad. Där påverkar tränaren,Tränarbyte är ett klassiskt agerande som bevisligen gör skillnad mer än en gång, spelsystem påverkar också. Men man kan inte trolla.
Klart att missnöje sprider sig i dalar och någon pekas medvetet eller omedvetet ut att bära hundhuvudet. Och i den processen, eller i efterdyningarna, har även pokerfade en poäng.

Klart att ett dyrt lag inte är lika med en garanterad framgång. Men utan kvalitet jämnförbar med andra lag i toppen blir det jävligt svårt att lyckas för både lag/tränare.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Mm, verkar ju konstigt att betala ut hela lönen i förskott. I vissa fall hittar ju tränaren/spelaren ett nytt jobb under perioden kontraktet avser och då betalas lönen av nya arbetsgivaren istället.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Bra för Brynäs och rätt säker på att det är bra för Leksand oxå. Är man trött på ledarskapet som Leif Carlsson står för är Melin en rejäl kontrast. Dessutom är Melin normalt sett bra på att få spelare att ta ansvar.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Tufft för en urstockholmare som TJ att komma ut till en organisation "på landet". Måste verkligen vara enorm skillnad mot att vara i Djurgården.

Sv: A proposito de nada
Thomas Johansson säger att Melin även är signad för nästa säsong. Jag blir mer och mer övertygad om att det var rätt beslut av Brynäs att kolla på andra kandidater till GM:jobbet...

Sv: A proposito de nada
{6984}: Ska sportchefen förankra tränarbytet men truppen, vad menar du?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Inte när man kommer in till ett i princip färdigbyggt lag. Då är det mer Sportchefens jobb att förankra ledarbyten i truppen INNAN han skriver kontrakt med tränaren.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Leksand? Fanns det inte ett hockeylag som hette något liknande, typ på 70-talet?

Sv: A proposito de nada
{6984}: Då får vi se om Leksands spelare tycker att Melins taktik är rolig, om inte så är det inte Melins fel.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Ja, tror man tog hela smällen förra året istället för att dra ut på det budgetmässigt. Detta skulle kunna innebära en del "bonuspengar" men knappast supermycket.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Gjorde man inte det som en teknikalitet i årsredovisningen bara? Dvs. skrev av kostnaderna i förväg. Själva utbetalningarna tror jag man fortsatt att ge varje månad.

Sv: A proposito de nada
{6984}: "Melin är kompetent. Problemen låg hos Brynäs med ett spelarråd som har för mycket att säga till om. Att de inte tycker att spelsätt och träningar är kul eller att de inte har disciplin att köra hårt utan att tränaren flåsar dem i nacken är inte Melins fel"

Öh,så man kan inte lasta Melin för fiaskot tycker du? Har han inget ansvar i det som sker på isen? Är det inte tränarens jobb att sälja in spelsystemet och får spelarna att prestera?

Sv: A proposito de nada
Tjurn : Brynäs tog hela Melins resterande lönekostnad på förra årets budget.

Sv: A proposito de nada
{8482}: vadå köpt ut?

Sv: A proposito de nada
{8482}: som jag fattade det så köpte man inte ut honom, men man fortsatte betala lön. Nu när Melin är klar för Leksand bör den löneposten försvinna.

Sv: A proposito de nada
Jaha tiden går och inte ens ett litet rykte om nyförvärv = stendött! Får väl innerligt hoppas att det dyker upp något efter nyår men jag börjar bli tveksam.
#F5OUT

Sv: A proposito de nada
{8482}: Melin är kompetent. Problemen låg hos Brynäs med ett spelarråd som har för mycket att säga till om. Att de inte tycker att spelsätt och träningar är kul eller att de inte har disciplin att köra hårt utan att tränaren flåsar dem i nacken är inte Melins fel

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Thomas Johansson briljerar.

« · 1930746 · »