1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758629 inlägg · 7967 ämnen

« · 1953579 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Tycker du att MS ska försöka boosta lagets självförtroende genom att prata om tredje perioden mot Mora eller?

Sv: A proposito de nada
MS hänger kvar vid andra perren mot Mora . För f ni skämde ut er i den matchen . Parodi .

Sv: A proposito de nada
Då Gävlar kör vi, må sämsta laget vinna !!

Sv: A proposito de nada
M.S. snack påminner om Sjöddas innan han fick gå

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Absolut, men allt det kan alla som ser på matchen se. Att spelarna spelar halvskadade/sjuka/påverkas av personliga problem etc ser man inte på samma sätt. Jag kommer ihåg att Lars Jonsson var en av de mest sågade spelarna här inne, men tvivlar på att alla som sågade honom hade gjort det om de känt till hans besvär.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: En målvakt kan också påverka resultatet genom att spika igen eller vara ett såll.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det kan också bli 2-3 mål i en match av oväntade studsar, målvaktstavlor, felaktiga utvisningar och andra slumpartade händelser. Statistiken kan inte se det innan en match heller men det är inte riktigt poängen eller meningen.

Sv: A proposito de nada
{8656}: Vi vann väl senast i Karlstad?

Sv: A proposito de nada
Mattson:
Hänger på medlemmarna. Väljer man tokigt så blir det tokigt. Hela vägen. Men det är ingen förening som lyckats hålla sig på topp sen 70-talet. Inte för att det inte är omöjligt utan för att man inte har varit äckligt fokuserade och disciplinerade.
Det vill vi se ikväll. Äckligt fokuserat och disciplinerat. Det börjar i det lilla. Byte för byte.

Sv: A proposito de nada
nyb: Jag hade inte ens koll på att det va match.
Så mycke intresse har man nu för tiden...
Så tråkigt.

Sv: A proposito de nada
nyb: Slakt av Brynäs antyder att FBK vinner?

Sv: A proposito de nada
Blir slakt av Brynäs idag! 6-1 Rohdin gör hattrick och sätter ett självmål. Vamos!

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Visst, men i den statistiska inför-match-analysen syntes det knappast.

Sv: A proposito de nada
Peja: Om flera spelare i ett lag åker runt mer eller mindre magsjuka borde man ju verkligen kunna se det i statistik i efterhand.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Givetvis! Gissningsvis kommer Färjestad ha spelövertaget men Brynäs har ändå haft vissa positiva tendenser, där man haft mer eget spel, i några av dom senaste matcherna tycker jag.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Det finns ju många faktorer som kan påverka en matchutgång. Skador, sjukdomar och personliga problem kan också påverka matcherna mycket. Jag minns en match där magsjuka härjade i Luleå och många av deras spelare spydde öppet i båset under match. Då synliggjordes verkligen en påverkande omständighet som inte syntes i statistiken.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ju fler förluster ju närmare en vinst.
Ju fler vinster ju närmare en förlust.

Tror Brynäs kan skrälla ikväll. Håller tummarna för det åtminstone.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Jag försöker bara vara lite positiv och när vi nu är det sämre laget så får man ju hoppas att vi tar dem på underskattning eller varför inte tur..

Sv: A proposito de nada
riggen: Här håller jag alla tummar på er / Paille.
Det där är så långt ifrån den hockey jag vill se. Det är ju ett rent överfall och det gör ont i mig fysiskt att se den "tacklingen". Jag hoppas att han får varenda krona han vill ha, för det där är inte en misslyckad tackling utan ett försök att tillfoga väldigt mycket smärta och skada.

FY FAN!!!

Sv: A proposito de nada
riggen: Instämmer, hoppas Paille får upprättelse.
CHL är ett stort skämt, lägg ner skiten....

En massa skador och föga publikintresse, så länge som det inte är gratis inträde.

Då ramlar det in lite folk som annars förmodligen inte hade gått.

Sv: A proposito de nada
www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/4d5odq/paille-kraver-miljoner-efter-valdsamma-tacklingen

Underbara CHL.... Hoppas det går vägen för Paille.

Att det finns lag som fortfarande vill vara med är en gåta för mig. Vill aldrig mer se Brynäs i den turneringen.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Säger långtifrån tvärtom, att klass alltid slår motivation. Men det är extremt svårt att veta ett lags kombinerade motivation bland 22 spelare. Att ett sämre lag slår ett bättre lag behöver långtifrån ha att göra med motivation, speciellt i en sådan sport som hockey som innehåller mycket slump och oväntade händelser. Att då försöka skohorna in den typen av klyschor som någon slags sanning eller regel kan bli fel. Händer rätt ofta med klyschor, man tycker det låter bra, känns rätt, eller något annat, så anpassar man sin sanning efter det. Confirmation bias som sagt.

Då antar man till exempel att Växjös stjärnor är trötta på serielunk för det passar in i den sanning man byggt upp. Man kan vrida och vända på det mesta sådär egentligen. Växjö har haft rätt bra underliggande siffror så det har nästan känts som att dom borde börjat klättra tidigare. Det är givetvis inte heller hela sanningen och klart det psykologiska spelar roll, men det är så svårt att sia om, vi famlar i mörkret där.

Många gör den här grejen med Örebro nu också, man drar fram klyschan om att ett lag blir bättre utan sin främsta stjärna, att gruppen går ihop. En väldigt typisk confirmation bias-grej för folk glömmer alltid när lag går sämre när stjärnan försvinner och minns alltid när lag går bättre, och får den grejen till en sanning. Örebro har också haft bra underliggande siffror hela säsongen men har haft problem med bla målvaktsspelet.

Kan det finnas någon sanning i att en grupp går ihop om den bästa försvinner? Säkert, men hur många gånger blir verkligen ett lag sämre kontra bättre utan sin bästa spelare, egentligen?

Mycket svammel här men tycker helt enkelt man ska tänka över gamla hockeysanningar ett par gånger.

Sv: A proposito de nada
Manduin: Jämförelsen blir inte helt rättvisande då vi äger arenan och har intäkter och kostnader kopplade till detta.

Sv: A proposito de nada
Angående jämförelse mellan Brynäs och Örebro så kommer här lite siffror från räkenskapsåret 17-05-01 - 18-04-30.

Omsättning:
Brynäs 154,9 miljoner (varav reklamintäkter 55,5 miljoner)
Örebro 102 miljoner (varav reklamintäkter 26 miljoner)

Personalkostnader:
Brynäs 97,7 miljoner
Örebro 71,5 miljoner

Sv: A proposito de nada
Peja:
Varför är Wänna en bra värvning nu till 19/20?
Ska Dacke fortsätta värva till 3dje och 4de enligt dig?
Borde han inte fokusera på 1sta och 2dra tills vi kan göra rum för Wännström i 3dje?

Sv: A proposito de nada
Berge: Det visar sig. Dock skulle jag ju mer än gärna se spelare som Ebert i Brynäs exempelvis. Skillnaden mot oss är ju att Örebro fortfarande har spelarna. Då kan man tycka vad man vill.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag känner bara att man måste vara realist. Om folk stör sig på att vissa klubbar köper ett lag för dyra pengar, exempelvis Lakers så får det egentligen stå för dom. De har lyckats med uppgiften alla 14 lag i den här serien vill, dvs lyfta bucklan.
Brynäs ligger i bakkant vad gäller sådant pga sportslig ledning de senaste åren.
Överbetalda medelmåttor och sparkade tränare gång efter annan. Lag som exempelvis Örebro kommer springa ifrån så småningom. En lång historia har ingen betydelse längre.

Sv: A proposito de nada
Holma234:

Tror jag verkligen inte.

Örebro har följande spelare:

Wandell, Palushaj, Harper, Näkyvä, Ebert, Enroth, Kilpeläinen, Virta, Sallinen

Dessa spelare måste ha väldigt bra löner, tror du på fullaste allvar att de valt att spela i Örebro annars?

Sen har du utfyllnaden med Boucher, Spink, Spink, Hedman, Abols, Andersson, Steen, mastomäki, Arnesson, Weinstock... Spelare som alla bevisat sig i allsvenskan eller SHL. Inga oprövade kort.

Örebro kanske har lägre lön än Brynäs på papper allmänheten kan se. Men knappast i verkligheten. Här måste det finnas massa bonusar och klausuler inbäddade.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Att motivation många gånger slår klass är ju ganska klarlagt numera.
Att Lakers tagit några guld relativt enkelt är ju för att de är motiverade och då speciellt i slutspelet och när de dessutom har bästa laget så ser det ibland ganska enkelt ut.
Denna säsong har annars ett antal gånger Lakers åkt på nöten just för att sämre lag varit mer motiverade, serielunk motiverar inte Lakers stjärnor längre.
Nu ser man dock att lakers ryckt upp sig tillslut och faktiskt ligger fyra vilket kan antyda att de trots allt vaknat upp och blivit motiverade framåt vårkanten.
FBK har i och för sig förstaplatsen att spela för men jag vet inte hur mycket den egentligen motiverar laget i detta läge....
Sen tror jag inte det där med motivationen hör samman med hjärta för klubben utan snarare så handlar det om att en grupp av människor tillsammans vill åstadkomma någonting...

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Så länge förutsättningarna är bättre än i Gävle så finns risken att huvudstadslagen kliver förbi. Liksom andra tätorter i mer välmående landsändar.

Antingen har Brynäs haft en jäkla otur med ledarrekryteringarna sen 70-talet eller så är de ekonomiska förutsättningarna helt enkelt sämre i regionen.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Kul det där med att motivation slår klass sen åker Växjös ”legosoldater” utan, enligt många, hjärta och stolthet för klubben och vinner SM-guld med vänsterhanden. ”Motivation slår klass” är som så många andra klyschor grundat i ren confirmation bias. Bara en tanke!

Sv: A proposito de nada
Mattson:
Jorå, men förutsättningarna i stort är kassa i Stockholm. Clean court, hög konkurrens med övriga Sverige om talanger, många sponsringsmöjligheter i andra sporter. Osv. Man får säga som Stordalen: sälj de jordgubbar du har, för du har inga andra.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: eller att det där med att motivation slår klass gäller ikväll..

Sv: A proposito de nada
munkas: Bara att hoppas FBK visar lite medkänsla och inte är alltför elaka...

Sv: A proposito de nada
Tror att det blir tennissiffror ikväll.
Pucken är platt med rundade hörn, så allt kajn hejnde.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Har de snackat ihop sig?? Ok, då tror jag också på vinst.

Sv: A proposito de nada
Gameday tydligen!!! Färjestad borta, lag och spelare har snackat ihop sig. Nu är alla matcher som slutspelsmatcher tydligen.
Kellman kör förövrigt fullt på träningen idag....
Jag tror vi tar detta med 3-1

Sv: A proposito de nada
Peja: ska man ha någon från allsvenskan så tror jag mest på Dyk då får de andra fansen roligt med oss och filmningsskämt igen också. tror det är han som gjort Meijer bra och inte åt andra hållet. Farsan har tjatat om Dyk i flera år nu om att han kommer bli riktigt bra (farsan är VIK supporter)

Sv: A proposito de nada
kennys: Ersson, Rödin och Wänna är också bra värvningar. Om vi snackar AIK-spelare skulle jag gärna se Weigel i Brynäs, en väldigt spelskicklig och smart spelare.

Sv: A proposito de nada
Chris11: De har ju sats sig själv i en perfekt situation till skillnad mot vissa andra lag

Sv: A proposito de nada
Chris11: Verkligen, tre oprövade allsvenska spelare ger eko i hockeysverige... Jag menar, de ligger ju redan nu i toppen av tabellen och är storfavoriter till guldet.... Sansa er nu:) Brome har dock kvalitet.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Örebro blir ruskigt giftiga nästa år

Sv: A proposito de nada
Charles: Örebro värvar på:
Nu Daniel Muzito Bagenda
www.sportbibeln.se/hockey/uppgifter-stjarnskottet-lamnar-topplaget-overens-med-shl-klubben/

Tidigare uppges man ha gjort klart med Mathias Bromé samt AIK-forwarden Max Lindholm.

Dessutom ser man ut att hämta Oskar Lang från Leksand.

Sv: A proposito de nada
Har ni varit inne och läst på norrlänningarna LHF och SAIK forum 🤔

Sv: A proposito de nada
Charles: Fahlander har väl inte sponsrat någon på flera år, utöver Djurgården i fotboll?

Sv: A proposito de nada
SnowKing: även skett hot mot tränare den gränsen är aldrig okej att gå över

Sv: A proposito de nada
Mattson: Jag håller med om AIK, där finns potential om de nu tar sig upp.
Ju med kommersialiserad SHL blir desto större potential har klubbarna i storstadsregionen. Jag menar SHL är ju numera gigantiskt på TV sidan och det är därför intressant att sponsra SHL lag.
Nu när vanlig TV tappar mer och mer så är det väldigt bra ur sponsorsynpunkt att synas under livesportsändningar och där är ju SHL stort.
I Stockholm finns massor av kapital och som sagt AIK är Sveriges största idrottsförening.
De nya TV avtalen ger dessutom alla lag en stabil grund ekonomiskt även om publikintäkterna inte ger tillräckligt mycket för att ge vinster.

Sv: A proposito de nada
Kan konstatera att taktiken inför slutspurten är sig lik bland ett antal av våra "fans". Raljanta hån av föreningen, ledare, spelare o alla andra som har nåt med Brynäs att göra. Jag är väldigt nöjd med att jag inte har några så genomnegativa personer i min bekantskapskrets!
Även jag är besviken över hur det blev den här säsongen... men hur någon normalbegåvad person kan tro att det hjälper laget i deras hjärta(?) att man gnäller sig harmynt, hotar med matchbojkott river medlemskort m.m. är väldigt svårförståeligt i min värld.
På torsdag tänkte jag göra det lilla som jag kan förmå, en biltur till Gävle om inte snöovädret ställer till med för mycket problem. Malmö o därefter Rögle står för motståndet... 60 mil en väg är ganska långt, men man skall väl inte gnälla på en vägsträcka när det gäller Brynässupportande!

Sv: A proposito de nada
Luddf: Örebro lär ju tappat en sina bästa inkomster iom Fahlanders personliga konkurs.

Sv: A proposito de nada
munkas: Brynäs har ju faktiskt 7e mest i eget kapital i SHL.

När det kommer till sponsorintäkter ligger nog Brynäs sämre och klubbar som Örebro har garanaterat mer i sponsorintäkter än Brynäs..

Känns som att Örebros ledning är mycket bättre att sälja in sitt lag till spelare än Brynäs.. trots att Örebro har varit på nedgång de 3 senaste säsongerna lyckas dom locka bra spelare. Vad gör Brynäs för att bli bättre på att locka bra spelare?

« · 1953579 · »