1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 775780 inlägg · 7967 ämnen

« · 2000009 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Blixt1980: nej tror inte på att vi skulle behållit Melin. Men den största gåtan är ju hur dom tänkte när dom gick från en framgångsrik tränartyp med Bulan för att sedan bestämma sej för Melin.Nu står jag ju inte i båset, men jag tycker då att dom är varandras motpoler.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
{8356}: Totalt ärligt är det det bästa jag har läst på forumet.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Brynäsgubbe: Håller helt med, det är viktigt att ha en tränare som kan skapa trygghet i laget med grundspelet. Tränaren ska också lyfta spelarna, speciellt då det går trögt, istället för att såga dem. Vill man ta guld kan det vara bra med en tränare som tidigare gjort det typ Per Bäckman, han har passionen för hockey likasom Bulan.
I det läget Brynäs är nu skulle man spela tjeckiskt, kompakt försvarsspel med blixtsnabba kontringar.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Lemp: Så är det säkert. Det som upprör mig mest är att Brynäs inte verkar lärt sig vad som gjorde laget framgångsrikt med Bulan. Man verkar tro att coachingrollen är en mindre detalj.

Inlägg 2 miljoner av dig förresten. Grattis Brynäs-boken. 🎉

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Brynäsgubbe:Tvingas man sparka Sundquist är jag övertygad att Ove kommer vara den som tar över. Stannar Sundquist säsongen ut kommer man välja mellan Ove eller Hellkvist som ersättare, inte en chans att Sundquist får stanna kontraktet ut.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Blixt1980: Ja Melin skulle vi ha haft kvar helt klart, det har jag sagt hela tiden.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Blixt1980: Nej, verkligen inte. 9 raka torsk för Leksand är den enda motiveringen du lär behöva. Helt fel coachingytyp för Brynäs. Vi behöver en Bulan, så enkelt är det. En alphahane för att uttrycka sig lite krystat. Men någon med pondus, någon som kan hockey och kan ge spelarna tydliga roller som de köper.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Mrassarson: är det ett skämt eller ???
Det är det enda klubben snackar om, att vi ska vända detta och att vi är på god väg. Vi är just nu ett p12 lag. Dacke o Sundlöf SVINDÅLIGA värvningar helt fel ute denna säsong. Väntar ni tills en annan shl klubb ska sparka någon?? SNÄLLA sparka Sundqvist och börja om

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Sommen:
OM Brynäs ägt de sex bästa ishockeybackarna från KHL/NHL, då hade brynästränarna inte behövt yppa ett enda ord under matcherna, och Brynäs hade med all säkerhet vatt en guldkandidat våren 2020.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Mrassarson: Skulle vi haft kvar Melin?

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
spolaisen: Förutsätter att Wangson gör succe där han verkar.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
xxx BIF xxx:

tyngda av storhetstiden är Dackell och Hammarström,

youtu.be/3sNsqR9EM-o

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Mrassarson: Kan vi använda "fansens värvnings pengar" till att ge staben, tränarna och kanske även spelarna ett varsin exemplar av nedan bok eller?
Uppladdat:

500x0-51uizkb9wblsx349bo1204203200.jpg


Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
{8399}: När ett lag tappar självförtroendet beror det till största delen av tränaren. Titta på Alceen tex som alltid har jobbat oavsett tabellplacering. Alcen och många andra känns inte igen, vad kan det bero på, det är nåt som inte stämmer med laget och då har väl tränaren högsta ansvaret. Det finns inga genvägar han måste BORT

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
#33: Puckinnehav och evigt dumpande av puck är ingen bra kombination.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Anders Berg: Petrus/Widding är nog killen som startar alla trådar.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Tack! Vi jobbar redan nu på morgonen. Tro mig vi ska lösa detta. Kan bara säga att jag är lugn med det inte sagt handlingsförlamad utan påkopplad. Tuffare än jag kunnat drömma om från början , men skrämmer mig ingenting. Varit med och vänt saker tidigare och det ska vi fan göra här med. Förstår dig och andra till 100 inget snack om det.

Med vänlig hälsning, Micke Campese Klubbdirektör/CEO Brynäs IF


Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Sportnisse: Och exakt VAD i transparensväg skulle isf göra dig och övriga frustrerade fans lugna?
Jag tror inte att ”allt är skit, vi kommer att sparka tränaren och ett par spelare så fort vi hittat nåt annat istället” är nåt du kommer att få höra i transparensväg. Sorry....

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
Lemp: ”I grunden faller det tillbaka på Dackell som byggt laget och valt tränare, pinsamt på så många nivåer.”

Delar din åsikt. Med tillägget för Campese och sundlöv som också har stort ansvar i detta. Men i grunden, och då menar jag i den ursprungliga som 3årsplan/10årsplan bygger på, är det otroligt mycket ”Dackell.”

Dackell var (och är ff) grön i denna roll han nu har.
Han var med och ledde grundjobbet för 3årsplanen. Styrelsemedlem med erfarenhet därifrån, men inte av denna form av arbete han nu har.
Ingen bra början.
Vad är realistiskt och vad är vision suddas lätt ut utan erfarenhet.
Dackell visade stake. Men det är lätt - som jag gör nu - att peka finger på svagheter, men även kicka folk. Desto svårare att ersätta. Där är Dacke grön. Bra eller dålig - det kan diskuteras - men inte huruvida han är grön!

Då sätter ledning/Campese mål för 19/20 iom 3årsplan/10årsplan, som dackell lagt förarbetet för, och ger dackell en budget. I massmedia går tom Campese ut och säger lägre startmål och hålla lite i pengarna. Typ.
Dacke ska alltså värva en trupp med rel. få luckor till en önskad peng.
Han plockar in rödin/scott/sigalet - dyra men rel. ”säkra kort”
För att hålla budget, och kanske med mål/krav att kontraktera viss antal junisar i ryggen, kompenseras dessa säkra kort genom att värva ha och div oprövade kort.
Kan också finnas en tidsfaktor där som stressar fram beslut hos en grön dackell (större lön till spets, inte ha is i magen och chansa på ev. sena positiva svar från förstahandsval utan istället ta vad som sagt ja, osv osv mm mm)
Summan blir iaf att man värvar vad man förlorat till 1sta 5an linan (minus en spetsback), men troligen dyrare frwds. Och en bra målvakt med ytterligare potential att växa (bakom en spetsmålvakt - har ju bara en i mål i taget)
Sedan rakt igenom chansvärvningar till alla andra luckor. Och på det en HC som troligen initialt satt prägel internt vid fikabordet på det sociala planet men som ännu inte hade fått chansen i den nya organisationen och han behövde tid - typ - och Dacke ger honom ”långtids”-kontrakt oprövad.

Campese säger att styrkan, en av dem, ska vara bättre scouting och att värva rätt spelare.
Utifrån Huges favorit, Bengtzens sätt att värva (inte alltid ens sett spelaren) kan man självklart göra det mycket bättre. Och självklart få självförtroende i det man gör. (Lite som att tippa V75, ju mer förarbete man lägger ner ju mer tror man på raden man lämnar in - men går åt helvete iaf för majoriteten av systemen.)
HÄR BEHÖVS SJÄLVINSIKT.
Detta kommer inte att bli en framgångsfaktor.
Så bra är ingen scout utan en stor peng i fickan att den kan värva spelare från det blå som konstant blir grädden på moset i shl. Vilket krävs för att vara ett topp4lag och få det guldutslaget.
Dacke tex sa. Lindelöf var en blivande toppback. Han står nu och pendlar utanför laget.
Jeadon skulle bli en ny Clark enligt Dacke. Nja, inte ens med scodin ser man detta. Bra spelare tycker jag offensivt, men med ett självförtroende på väg ner tycks det mig mot från starten. Kicka inte jeadon dock.
Att tro man blir bäst genom att värva bäst till samma peng som motståndarna - nej det blir vi inte. Om vi inte spetsar in oss på att värva absolut toppen av motståndarnas bästa junisar och har fler junislag - då kan vi lyckad få toppspelare som järnkrokar och lindblommor till billig peng. Det är dessa som givit oss framgång på senare år och gjort att vågen vägt över några enstaka år. Men inte ens det är säkert eller gratis. Om ens realistiskt,

Nu står vi och det är uppenbart att backsidan, precis som jag förutspådde, blir kort i rocken. Vi hade ett klassbackpar som verkligen tuggade istid och höll upp förvaret då, men vi saknar det nu. Klart som fan att medelkvaliteten av spelad istid under en match sjunker där.
Vi såg tydligt att EN producerande lina inte räckte långt 18/19. Vi behöver två!
Med boqvist (kvar) rödin scott Danielsson (kvar) hade vi förbättrat 1linans chans att bli bra genom bra värvning. Bakom det BARA chansningar. Boqvist drar och man chansrekryterar brodecki, sedan Molin.
Detta går inte.
Finns inga spelare nu? Ok - DEN erfarenheten hade ifa Dacke från i fjol.
Varför då acceptera en låg budget från Campese så inte nödvändig spets erhålls från början? Eller är detta lag så välscoutad att när vi tog upp plats i truppen med ha-spelare och junisar behövdes inte bättre spets? Eller har man värvat fel stab runt laget? Eller är det Dacke/sundlöv/Campese som är kon på isen?

Hur jag än vrider och vänder på vad Bif förmedlat i massmedia så faller mycket, om inte allt på dackell som accepterar budget, anser vi blir bäst genom denna kompetenta scouting vi nu använde oss av 19/20, värvar som han gjort och inte värvar nödvändig spets där den behövs. Titta på vilka Dacke förlängt i laget och från junisleden och vad han sedan värvat. Jag ger inte ett skit för förmågan att värva rätt utan en budget som talar spetsens språk.

Att bygga upp organisationen som man gjort påvisar också att man inte hade kompetens i huset fullt ut. Och det är bra att identifiera och göra något åt.
Då värvar man kickad kompetens som ska bli den där extravikten som får vågen att slå över från botten till toppenlag.
På nytt - var det verkligen den bästa kompetensen vi kunnat få i tex sundlöv och Molin?
Få har fått fram målisar som Peca alcen. Vart finns han nu? Och ffa vad fan hände där? Jg säger inte att han måste tillbaka men om någon i Bif övertid bevisat något är det väll han!

Nu står man här, pga att satta mål kontra spelarmaterial och organisation runt detta lag ser ut som det gör.
Frågan är vad man gör nu för att få ut mest av pengarna där det behövs bäst.

Jo mest effekt av på planen - med bättre spelare. Det är uppenbart. Klart att värva bättre till 3dje linan gör laget bättre. Även om man gör det 5ggr, 7ggr eller 120ggr. Men spetsen i 1sta och 2dra blir inte bättre av det. Genom att lyfta ner tilltänkt spets från 1sta och 2dra eller iaf konkurrens på dessa positioner gör man hela laget bättre.

En individ i ett lag kan inte ensam göra jobbet,
Ingen tränare kan göra underverk med ett lag som han inte får ut önskad effekt av. Även om dessa, tom alla, underpresterar och man inte får ut den potential som finns är det fel skruvar att skruva på som lösning på problemet kortsiktigt. Det är något som man behöver rätta till, självklart, men att lägga över ansvaret på individen genom att fokusera på - vad är lösningen på vad som gör dig bättre, kommer att låsa utveckligen. Släppa oket ”man är inte nöjd med mig” är en förutsättning för att kunna vända det som låst sig. Att jaga någon ”bakifrån”, genom att tänka ”han är fan inte bättre än mig”, höjer motivationen och suddar ut ”jag är dålig”-stämpeln.
De som kan tillföra underverk är bara dackell/sundlöv och Campese just nu.
Kval eller icke kval är en ickefråga.
Allt annat än kvartfinal är dåligt arbete från dackel, sundlöv och ytterst Campese. Finns INGA ursäkter om man inte agerar kontinuerligt och försöker tillföra någon förbättring för att stärka upp brister.
Att kicka är att försvaga och inget vi nu behöver.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
#33: Håller fullständig med . Detta går ut över humöret . Inte kul med Hockey. Försöker prestera på jobbet varje dag ,får betalt för det ,om än inte lika mycket som en hockeyspelare /tränare. Funkar det inte måste det till en förändring . Kan jag inte sköta mitt jobb p.g.a brist på kompeten. Då måste jag byta jobb . Detta som sker funkar bara i Brynäs tydligen .

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Huge: Jag är förmodligen en av de griniga bebisfansen. Förklaringen är att jag mår dåligt när laget i mitt hjärta spelar som de gör, dvs. inte alls. Dumpa puck och jaga. Inget PP, inget BP och ingen idé vad gäller säkra uppspel och målskytte. Jag kommer att försöka se varannan match från och med nu (kommer förmodligen inte att klara det men ska försöka) för jag blir ledsen och arg när man hoppas och hoppas på förändring men så blir det som igår, igen och igen. Det går ut över mitt humör, och det är det inte värt. Det ska vara kul att titta på hockey men just nu är det inte kul, det är uppgivet och nästan plågsamt.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Huge: Har väl inte fått för mig någonting egentligen - förutom att du brukar hugga tillbaka mot en hel del här inne ;)
Jag börjar dock luta mer och mer åt att vi måste ha till en förändring snarast - men jag tror heller inte att den stavas Ove Molin.
Utan man behöver ha en tränare utifrån som dels man vet är en duktig tränare att få till ett bra grundspel med allt vad det innebär, men framförallt som kan utveckla den/det spelet som Dackell & Co vill spela.
Sen ska sägas att jag tror inte att vi kommer kunna spela en mer offensiv hockey med mer puckinnehav på grund av vi är så långt ifrån att ha ett kompetent lag för den typen av hockey.
Det senare med att en hel del kontrakt går ut och att vi då ev byter tränare är jag helt med på - men samtidigt så är vi ju inga mil efter just nu, så varför inte ta beslutet nu?

När vi inte har något eget spel överhuvudtaget utan 90% går på ren chans, då är det riktigt jäkla illa. Special teams är så jäkla pinsamt uselt så det är skämmigt.
Vårt grundspel (med försvarsspel framförallt), är på tok för dåligt, vi har inget ordnat spel varken i uppspelsfas eller etablerat anfallsspel känns det som. Lägg då därtill special teams och att JAG tycker vi spelar helt fel och helt fel spelare ihop.
Här är några parametrar som gör att jag tror ner på negativt kval än att vi hamnar i ingemansland.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
mattiask: Är väl roligare att träna ett (fortfarande😝) SHL-lag...eller?

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
#33: Johan Lindbom är General Manager i Kristianstad Hockey. :)

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Huge: Du är rena citatspottaren Huge .
Griniga bebis fans - det var lite roligt!

Jag tror dock de griniga bebisfansen ink jag själv skulle vara lugnare om ledningen visade mer transparans.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Sportnisse: Dom kan väl stå upp internt utan att utåt behöva försöka trösta griniga bebisfans som måste ha tröst och förklaringar varje gång vi förlorat en match.
Typ...

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Mattson:
Brynäs anställer en VD med vetskap om bandy och fotboll, två lagsporter, som liknar hockey, men inte är hockey

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Huge: Normalt skall väll chefer/ högsta ledningen gå i bräschen/ stå upp när det krisar......
Om inte annat för att avlasta Sunken.
Så funkar ju management på alla andra ställen

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Zappaholic: Jag tror för övrigt att Hugo och munkas är samma person. Som munkas får Huge ut allt han tvingas hålla tillbaka som Huge.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
spolaisen: och det liknar Brynäs? Hur?

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Gamla HV-tränaren Johan Lindbom är väl ledig.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
#33:
apropå olika företag..och tillsättning av VD:ar
Microsoft, Sandvik m fl storföretag..
Tänk om Sandvik skulle anställa något direktörsämne från Tuppens lakansväv i Norrkööping, någon med total oinsikt i hur stål tillverkas..men dessbättre med vetskap om hur en väv sätts upp..

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Anders Berg: Han reggade av och har förmodligen reggat på igen under nytt nick men minus alla laguppställningar...

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Någon, ring Roger Melin!

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Auchinleck: Eller som Microsoft:
”We are the leaders, wait for us”

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
bradberry:
"I Brynäs kräver vi mer" har hamnat på samma nivå som "Vi skall leda utvecklingen".

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Vad hände med pettisbif/Widding86?

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
{8399}:
vill visa hur och på vilka grunder uppskrivna allsvenskar blev spelare för brynäs i SHL

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
Sportnisse: ”helt plötsligt?”
Hur tänkte du nu?
Såvitt jag vet har ledningen hela tiden varit ytterst sparsamma med uttalanden i media.
Att överengagerade och frustrerade fans automatiskt alltid tolkar ansvarigas ”tystnad” i såna här lägen som ”total handlingsförlamning” skrattar man väl mest åt, det ingår väl i bilden sas...

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
JanT: ”Exakt! Varför sparkades Sjödin/Larsson.”

- Är det en kritisk fråga? I så fall är det nästan humor hur kort minne HS-skribenter besitter...

Spelet såg för jävligt ut, man tog för lite poäng, hattade med spelsystem och ”tappade omklädningsrummet”. Det sistnämnda är en gissning... Här inne krävdes mer eller mindre aktion på sportchefsposten att entlediga Sjödin/Larsson. Med all rätt. Det var ett korrekt beslut att så göra.

Det fatala och på gränsen till fullständigt obegripliga handlandet från Dackell o co kommer ju när man i ett senare skede kontrakterar Sundqvist för ytterligare säsonger. Det beslutet förstod jag inte då, jag förstår det inte nu. En så viktig post som man rekryterar en i sammanhanget (shl) oprövad tränare som har uppenbara brister i verbal ledarkommunikation och i taktisk förmåga bara visat defensivt, destruktiva strategier. Dessutom impulsiv med media i samband med matcher och verkar sakna ledarens egenskap att ta på sig ett ansvar för gruppens tillkortakommanden. Säkert en trevlig prick, Magnus... Men inte fan skall det kriteriet räcka för att få flerårskontrakt som HC i vår anrika klubb...? Dacke o Campese signalerar kravställning. Det faktum att Magnus Sundqvist tränar Brynäs signalerar allt annat...

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
mattiask: Varifrån har du fått uppfattningen att jag inte vill se nån förändring?
I längden ska en ny tränare in, att byta idag är ingen lösning. Det handlar som du säger om materialet, för många nya spelare har överskattats och ännu inte infriat förväntningarna.
En stabil defensiv back (märktes igår hur mkt ex Andersen saknades i det förväntade matchscenariot med mer kamp mellan två stukade lag än skönspel).
Plus en tung och för motståndarna jobbig forward att möta.
Trots att Malmö är bättre över 60min är vi ändå med fram till 2-3 och är på vippen att kvittera men gör sen för enkla misstag och matchen är körd.
Ojämnhet över tid och även i majoriteten av våra matcher fäller oss, för mkt höga toppar och djupa dalar. Tyvärr.
Blir en säsong där det nog gäller att undvika kvalspel och sen bygga vidare på en ny tränare och nya spelare när flera kontrakt går ut nästa säsong.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
{8399}: Lite intressant att Dacke, Campese mfl helt plötsligt är som bortblåsta med uttalanden i media. Förmodligen vet de inte vad de ska säga eller göra. Handlingsförlamningen är total.
Det skulle vara intressant också att höra Inge uttala sig om hur de tänkte med de olika förvärven och varför man gått bom på något förvärv som faktiskt överträffat sig själv eller åtminstone levererat bättre än förväntat.
Hur Sundlöv värvar vet vi ju, man tror på ett stjärnförvärv under säsong - sen kommer det något helt annat... gärna runt 80 kg oxå.

Sv: Brynäs IF - Malmö Redhawks 2019-10-29
{8399}: Nu får väl ändå räcka med gamla Brynässpelare som varit både ass och headcoacher och som har en gång i tiden fått kicken. Vi kan inte kicka folk och efter ett, två år ta tillbaks. Hela Sverige skrattar åt oss. Brynäs ska väl inte vara en förening som styrs av kompisar.
In med kompetens utifrån.


Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
{8399}:
och varför valdes Campese??
som att göra bocken till trädgårdsmästare
Michael Campese kom till VSK Bandy 2007.

Sedan dess har den förre fotbollsprofilen växt ut till en bandyprofil som styrt Mesta Mästarnas operativa verksamhet i drygt tio år.

Under de senaste åren har han också jobbat parallellt som klubbchef för fotbollen, en roll han sedan tagit ett steg tillbaka från till att fungera som klubbchef i bandy och marknadschef i fotbollen.

Nu uppger Anno 1904, en facebooksida som drivs av initierade supportrar till Grönvitt och har en hög träffprocent i sina nyheter, att "Campo" är på väg bort från VSK. Både bandy och fotboll.

Anledningen ska vara att Campese är på väg att landa ett nytt jobb. Anno 1904 skriver att det handlar om en känd idrottsförening utanför Västerås.

"Michael Campese lämnar sannolikt Västerås Sportklubb" skriver.....

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
mattiask:
Norin, Lundgren, Lindelöf och Ingman ????

VIK Hockey förlänger med Alexander Lindelöf
Publicerad: 1 år sedan


VIK Hockey har förlängt med den 21-årige backen Alexander Lindelöf. Den egna produkten Lindelöf har skrivit på för ett år till i den gulsvarta tröjan. Alexander stod under den gångna säsongen för 26 poäng och +20 i plus-/minusstatistiken.

Sportchef Patrik Zetterberg kommenterar:
- Det ska bli kul att jobba vidare med "Alex". En spännande spelare med stor utvecklingspotential. Han har ett otroligt bra spelsinne, är en bra passningsspelare och har bra blick för spelet.
- Jag tror hockeyn i Hockeyallsvenskan passar honom bättre än den i Hockeyettan, som är lite fladdrig och flängig. Alex har under säsongen som gått lärt sig mer att värdera spelet, när man kan spela enkelt och vara kyligare med pucken. Det är de delarna vi ser att vi ska fortsätta jobba med. Att det enkla kan vara det bästa, man behöver inte alltid leta ett avgörande alternativ, vi ska även jobba lite med explosivitet och snabbare fötter. Samtidigt är det kul med spelare som vill ha mycket puck och inte blir stressade av det. Han är väldigt bekväm med puck och det ska vi byggare vidare på. Alex har också ett bra skott som jag skulle vilja få till ännu mer med nästa år, få fram det än mer i matchsituationer.

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
JanT: och varför valdes Dacke? Det verkar som att de faktiskt inte hittade någon externt som tackade ja. Sen undrar man om det är sant att Wikegård fick frågan, skrämmande i så fall.
www.expressen.se/sport/hockey/shl/wikegard-nobbade-sportchefsjobbet/

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
mattiask:
Lindelöf den äldre spelar "fotboll" i Manchester United, vilket gjorde lillebror till en toppvärvning för Brynäs..

Sv: En utläggning om att Brynäs IF behöver förändra ledarstaben
{8356}: Exakt! Varför sparkades Sjödin/Larsson. Varför lät man BZ gå tre veckor in på säsongen?
Manegen skulle krattas för det gamla gänget som BZ entledigade.
Ansvaret vilar tungt på Dackells axlar...

« · 2000009 · »