1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446627 inlägg · 7967 ämnen

« · 2020284 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Visst är han svag defensivt, men faktum kvarstår - Brynäs släpper till förhållandevis lite baklängesmål när han är på isen.

Sv: A proposito de nada
Tycker det är hög tid att se någon slags positiv förändring i Brynäs nu.
Nuvarande snitt är 1,13 p/match håller det i sig, så landar Brynäs på knappt 60 poäng.
Förra säsongen skrapade Brynäs ihop 69 poäng, och då krävdes det mer. Vi vet ju alla hur det slutade då.

Brynäs har tagit ca 72% av poängen nu, jämfört med förra säsongen efter 30 omgångar.

Jag försöker hålla modet uppe och stötta laget. Tyvärr så får man ju söka med ljus och lykta efter positiva saker att ta med sig. Kollar på matcherna med en klump i magen.

Nej Brynäs, det är hög tid att visa handlingskraft och tillföra något positivt till laget, om det så är nyförvärv av spelare eller nytt på tränarsidan.
Något behövs göras mycket snart, då detta inte är hållbart längre.

Det här med kontinuitet är ju positivt om man vet att man är på rätt spår. Jag är osäker på att man är det tyvärr.

Med det sagt så önskar jag Brynäs all lycka med besluten man väljer att ta.
Kom igen nu Brynäs, kämpa och styr upp detta 🖤💛❤️

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Ledarrekryteringarna är under all kritik, Dacke anställdes trots att det annonserades friskt och intervjuades en rad kandidater, Dacke var plan D typ.
Melin var plan C typ, Sjödin nödlösning, Magnus Sundqvist nödlösning...Det känns som att Brynäs helt saknar kompetens på ledarsidan och treårsplanen är ju beklämmande.
Här satsar Brynäs allt på att signa långtidkintrakt med ett gäng ledare som överhuvudtaget saknar ledarerfarenhet på denna nivå och tror av någon anledning att det ska bli succé, oklart varför.

Sv: A proposito de nada
ThoNil:
”Rödin bör absolut inte vara kapten längre.”

Rödin är en ledande spelare på isen, något tex blomman inte var.
Det behövs en ledare som inte bara mumlar floskler i båset/omklädningsrummet utan ffa KAN visa vägen på isen. (Tyvärr får han inte förutsättningarna i en kedja med kemi.)
Tex här nyligen då Danielsson gled förbi målisen och fick en ryggsäck och som föranledde fighten. Där gick rödin in och försökte visa vägen när spelet inte funkar. Det är en ledare för mig.

Vilket är alternativet menar du? Blomman - som tuggar i 4de?

Och vad händer med självkänslan och självförtroendet om ”c”et ryker mitt under en säsong tror du?
Vill man bli av med honom - fine, go for it - för det blir publikt mentalt avrättning.

Nä låt rödin vara.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe:
Finns tyvärr i hockeysverige BARA EN Bulan.

Brynäs bör plocka in en psykolog,,,,,,,,,,som kan ena gruppen,,,,,,,,nu verkar spelarna inte ha kul varken på plan eller vid sidan av i båset,,,,,,,,verkar spänt på många håll,,,

Sv: A proposito de nada
Ligger och funderar mitt i natten...

Kan verkligen inte förstå hur Brynäs kan ha så svårt att agera. Gång på gång ser vi hur viktig coacherna är för ett lag. De ska vara gruppens fältherre. Den starkaste rösten i båset. Hur kan denna roll underskattas så pass grovt inom Brynäs IF?

19 januari 2015 - Brynäs anställer Thomas Berglund. Spelet får ett omedelbart lyft och inom 2 år spelar Brynäs SM-final efter 5 år av svaga resultat. Man gör sin poängbästa säsong någonsin.

12 december 2015 - Pittsburgh anställer Mike Sullivan efter en tung inledning på säsongen. Spelet förbättras kvickt och laget vinner två raka Stanley Cup.

Inför 17/18 - Bulan återvänder till Luleå och har förvandlat dem från ett mittenlag till att leda serien. Likt med oss tog det två säsonger för dem att bli ett topplag.

20 november 2018 - Craig Berube anställs. I januari 2019 ligger laget sist i NHL innan det börjar klicka. Blues går sedan på en streak med 11 raka segrar och vinner sedan Stanley Cup.

20 november 2019 - Sheldon Keefe anställs av Maple Leafs efter att laget spelat dåligt under Babcock, 0-5-1 de 6 sista matcherna med honom. Har sedan dess endast förlorat 4 matcher av 20, är formstarkast i ligan med ett facit på 9-0-1 de senaste 10 matcherna.

Slump?!?

Listan kan garanterat göras längre. När ska Brynäs inse att spelarna behöver en nystart med en coach som har erfarenheten att leda ett framgångsrikt lag och kan få truppen att dra åt samma håll? Brynäs gör det så onödigt svårt för sig själva och jag för inte varför.

Ledsamt och tragiskt att se klubbens utveckling de senaste åren. Hur somliga kan försvara detta totala haveri övergår mitt förstånd. Dessa personer kan inte vilja Brynäs väl på sättet de har huvudet i sanden - likt Brynäs själva.

Sv: Ny kapten
ThoNil: Skulle stått både MS och OM får gå.

Ny kapten
Rödin bör absolut inte vara kapten längre. Dåligt beteende idag vid utvisningen, som bara är en av en serie opassande beteenden från AR. Han ser dessutom ut att vara närmast deprimerad och hans agerande smittar av sig. Undrar också hur intelligent det är att ha ikonen och legenden Ove Molin i båset. MS auktoritet är usel och självklart lyssnar spelarna på Ove före vår headcoch. Det håller inte. Det bästa är nog tyvärr att både MS och och får gå. Tankar kring det?
Uppladdat:

500x0-guld_2.jpg

500x0-20150311150503.jpg


Sv: A proposito de nada
JanT: Har inget emot statistik tvärtom, jag gillar det. Arbetar civilt med analys och statistik... Men i detta fallet så räcker det att kolla en match med Brynäs för att se att Norin inte håller i egen zon. Han är ingen fysisk back.. Backar som inte är fysiska brukar kunna kompensera med ett riktigt bra spel med klubban i egen zon plus bra positionsspel, men det gör han inte heller. Framåt är han dock helt okej..

Helt övertygad om att Norin har "skapat" flest heta målchanser för motståndarna av Brynäs nuvarande backar.

Sv: A proposito de nada
Tjurn precis

Sv: A proposito de nada
{8399}: Inte omöjligt

Sv: A proposito de nada
{8399}: Vi vinner aldrig, så det blir tyvärr 0p.

Sv: A proposito de nada
JanT: Nu väntar Rögle hemma och sedan LHC borta, vågar man tro på två pinnar?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Visst är det så, men statistiken ger en fingervisning. Titta på Lindelöf - får inte mycket istid, men när han väl spelar så ramlar det in baklängesmål...

Sv: A proposito de nada
JanT: Håller med faktiskt, han har blivit en hackkyckling.
Sen finns ju fler faktorer här också, hur många gånger har inte Brynäs släppt in mål i tom kasse och då litar nog oftast inte Norin..,

Sv: A proposito de nada
bradberry: Om vi tittar på insläppta mål / spelad timme när spelaren i fråga är på isen ser det ut så här;

Söderström; 1,5 mål/timme
Norin; 1,8
Sigalet; 1,9
Ingman; 2,4
Kilström; 2,4
Andersen; 2,5
Lundgren; 2,5
Ersson; 2,9
Lindelöf; 3,0

Hänsyn är givetvis inte tagen till BP/PP som torde snygga till Söderströms och Norins siffror en smula och sänka Kilström/Andersen/Lundgren.

Återigen; Eric Norin får en massa oförtjänt kritik härinne som ej kan styrkas med statistik!

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:
Nä jag ser inte mycket positivt med denna säsong, ffa inte utifrån 3årsplanen.

Så som jag skrev, jag får helt enkelt försöka se det positiva i det jag kan:
tex att nu delar många flera mina tidiga (”negativa”) åsikter.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Du får gärna dela med dig vad som är positivt i Brynäs IF bortsett från damlaget och allt lull lull vid sidan av isen, jag ser bara total misär och jag tror fler ser samma sak.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:
Ha ha ha..
Ja du har rätt.
Jag får helt enkelt försöka se det positiva i det jag kan - tex att nu delar många flera mina tidiga åsikter!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Vill du se positiva tongångar så har du kommit till fel forum, detta är Brynäs forum....

Sv: A proposito de nada
Mattson: Förra säsongen överpresterade vi med den truppen vi hade. Titta tillbaka på vilka laguppställningar vi hade i merparten av matcherna.

Denna säsong underpresterar vi med den trupp vi har. För mig är detta en coachfråga rakt igenom. Jag tror att vi kommer få en klassisk ”byte-av-tränare-effekt” om Dacklöv sköter detta på rätt sätt nu. Dvs. ta in ett kompetent namn som till skillnad från Sunkan faktiskt är förtjänt av att få träna ett lag i SHL.

Sv: A proposito de nada
Nåt som är positivt är att jag totalt har förträngt förra säsongens usla spel.

Sv: A proposito de nada
Man har en budget att följa, ett lag byggs inte på en säsong, det är över 30 matcher kvar att spela, den spetsen kostar och vi har inte råd, låt kunnigt yrkesfolk styra då de vet bäst, vi har fått en jämnare och bättre trupp nu mot det baktunga i fjol, det tar tid att spela ihop ett lag, osv osv var svaren vi fick då jag och några få uttryckte vår oro tidigt.

Då såg jag dessa svar som frustrerande, men nu skulle jag ärligt önska lite av dessa positiva tongångar här inne..

Sv: A proposito de nada
Tjurn : Det är detta som gäller nu: ”Varför treårskontrakt?

— Vi är inne i en treårsplan och försöker harmonisera det med våra kontrakt i ledarstaben så vi får kontinuitet för att jobba mot de mål vi i slutändan vill nå. Det tänket har vi kring alla ledare.”

www.brynas.se/artikel/laoeajvex-1ekad/robin-danielsson-ny-malvaktstranare-i-brynas-if

Sv: A proposito de nada
varulf: ja men va i helvete man kan ju inte skicka tränare varje jävla år de är nått allvarligt fel! Dom snackar så in i helvete men händer inte ett jävla dugg! Å den där hammarström är totalt oduglig på de han gör.

Sv: A proposito de nada
Tjurn alla ser att man bör skickat ms sedan en tid nu men man har inget vettigare alternativ och det ekonomiska spelar in såklart. Man sover nog inte gott då man ligger och funderar på alla de möjliga lösningar i relation till vad som utlovats i satsningar och uppsatta mål, dvs skammen att krypa till korset och säga man är på fel väg. Det jag tror är dock att man rider ut denna och hittar nån form av stabilitet samt att det finns ett par räddningsplankor i serien att luta sig mot denna säsong. Men gud bevare oss väl om man inte tänker om banorna inför nästa.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: ja de är fan pinsamt att man behöver hoppas att leksand ska förlora för att brynäs ska klara sig😵😵

Sv: A proposito de nada
mattiask: ” Är ju knappast vår fjärdekedja eller tredje som är vårt problem idag.
Det spelet vi presterar är ju knappt Allsvensk klass på.”

Beror på hur man vinklar det. Det får följdeffekter i resten av lagbygget om man, precis som Brynäs gjort, överbetalar spelare i fjärdekedjan.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Ja det är nog tur för Brynäs att vi är ännu sämre ;)

Sv: A proposito de nada
JanT: Ge fan i denna vedervärdiga plusminus. Norin tillhör toppen bland backar när det gäller det offensiva spelet. Bra teknik, hyfsad speluppfattning och känsla. Defensivt dock....vilket ska vara prio ett hos en back, är han katastrofal. Ligger säkert ensam bakom 10-12 baklängesmål hittills denna säsong. Dessutom med sådana backar så sprider sig oro till lagkamrater på isen och osäkerhet hos målvakter. Han måste helt enkelt väck om man skall ha någon slags ambition med lagbygget...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Hur förklarar du då att Norin har positiv plus/minus statistik samt producerat bra med poäng? Så usel är han ej!

Sv: A proposito de nada
Förslag:
Bengt-Åke Gustafsson HC säsongen ut
Nyman Backcoach säsongen ut
Ta hem Ikonen från HV för att röra om i anfallet (marknaden är som bekant död)
Hitta en back (trots att marknaden är död) som kan stabilisera försvarzonen.
Förhoppningsvis slipper vi kval och kan fokusera på nästa säsong. Tror tyvärr att den här säsongens slutspelsförhoppning dog i Vida Arena idag.

Sv: A proposito de nada
mk: hoppas verkligen att VS petar 47. Total säkerhetsrisk i egen zon och spelar ofta fast sig och förlorar närkampen.
Vi behöver få in en stabil spelade back och en målskytt till 1a linan.
Idag kändes det som det bara var 1a som fick lite tryck i anfallszon. När de andra kom i tog de ett enkelt skott från kanten eller så var det en dump som ingen åkte på. Om någon åkte på den förlorade närkampen.

Sv: A proposito de nada
Leksand och OIK kammar 0 poäng skönt...

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: sålänge de förlorar är det iaf inte helt värdelöst

Sv: A proposito de nada
{8783}:
Nä, men det är ju så "rooooligt" med Leksand i samma serie.

Sv: A proposito de nada
Huge: Hur menar du nu? Ska VS återkomst göra så att Ölund mfl börjar att leverera?
Ska han få ordning på spelet bara genom att börja spela?

Sen dagens match🥶🥶

Kolla på Växjös första mål. Det är fanimej det värsta/sämsta spel jag sett på år!
Ok att Forslund tappar pucken när han ska dumpa.
Men som Wiken säger. Varför dumpar han?
Och sen varför tar han omvägen som han tar?
Och sen.
Kolla på Norins backspel.
Inte sen Daniel Johansson och Porseland har jag sett ett sämre backspel.
Och då är det jävligt dåligt.

Detta är efter knappt 2 min.
Är man inte mer påkopplad när man startar en match?
Ja jösses...

Sv: A proposito de nada
Verkar som resultaten går oss till mötes ikväll åtminstone. Av 9 poäng utdelas endast ett till konkurrenterna. LHC knep en pinne men både Oskarshamn o Leksand verkar nolla...

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Du menar där vi får slåss om plats 11-12? Kunde vart roligare.

Sv: A proposito de nada
LIF - SAIK 0-2 nu
OIK - DIF 2-3😳😳😳

Edit OIK- DIF 2-4 nu

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Det kommer en rolig förlustmatch på torsdag mot Rögle😢

Sv: A proposito de nada
{8783}:
Det är väl nån rolig Leksandsmatch snart?

Sv: A proposito de nada
{8783}: med inkompetensen som råder i stort sett hela föreningen så lever nog dom flesta i förnekelse alternativt nöjda att få deltaga....

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: På deras poster kan man naturligtvis inte förvänta sig annat än den svadan, men tröttsamt till leda är ju orden. Brynäs har ett otillräckligt lag helt enkelt, det är enda faktumet vi ser.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Om någon eller några nya ledare ska in så tar det ju lite tid att vända en finlandsfärja. Tror ni Dacklöv vet om detta, eller tror dom man bara kan knäppa med fingrarna, för då väntar dom tills det är försent? Önskar att vi soffcoacher hade haft lite makt att påverka, för sämre än det är nu skulle det inte bli. Undrar vad våra slipsnissar i styrelsen går och funderar på?

Sv: A proposito de nada
Sjukt att behöva hålla på Skellefteå och Djurgården.

Sv: A proposito de nada
Borde gjort si, borde blivit så. Samma jävla dynga varje presskonferens.

🤮🤮🤮

Sv: A proposito de nada
Peja: Bra analys. Tyvärr så har för många värvningar från AS blivit mer eller mindre floppar, undantaget Ingman. Och då var väl han ändå den som man på förhand trodde skulle få mest problem av alla med anpassningen till SHL. När sen Desch heller inte producerat som man hoppats på så har främst Rödin och Scott tvingats dra lasset nästan ensamma.
Jämn match idag där våra 3 PP utan utdelning känns lite avgörande på nåt sätt.
I övrigt en bra analys av Hallam.
Söderströms återkomst kan vara den lilla injektion just nu som får övriga att inte hålla så hårt i klubborna och slappna av, mkt sitter fortfarande i mellan ögonen. Man får greppa de små ljusglimtar som för tillfället går att hitta.

Sv: A proposito de nada
Nja, jag tror faktiskt många överskattar flera av Brynäs s k stjärnspelare. En betrodd och rätt svagt underbyggd uppfattning att dessa är bättre än de egentligen visat i karriären, Om man bryter ned t ex Rödins seniorkarriär, har han varit avgjort bra mer än den där höstsäsongen 2015?

Sv: A proposito de nada
Pigalle:
Om inte någon hade skakat flaskan före PK så... då hade han öppnat den.

« · 2020284 · »