1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740209 inlägg · 7967 ämnen

« · 2059597 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Skönt att han var officiellt klar
Vem vinner denna kamp av sönerna till två Brynäs legendarer.
Molin eller Larsson vilka är för och nackdelarna vad gäller respektive spelare.

Sv: A proposito de nada
Anders Lindbäck klar för Jokerit. Skönt att man slipper se honom i annan SHL-klubb.

Sv: A proposito de nada
Metalman: Den rubriken har jag inte sett någonstans, men en del rubriksättare kan ta ut svängarna ordentligt.

Sv: A proposito de nada
Makita: Haha, lite rolig "duell". Lustigt att varken Emil L eller M spelar som sin farsa. Jag såg verkligen inte den här utväxlingen hos Larsson när han spelade i J18 & J20 men tydligt att han är en late bloomer. Känns som en smaksak vilken Emil man föredrar, båda håller väl ungefär samma nivå i dagsläget, tycker i alla fall jag. Men om man behöver förbättra sitt PP är Molin en ruggig tillgång.

Sv: A proposito de nada
Peja: SÅJA!!!!

Sv: A proposito de nada
Peja: Skönt att han var officiellt klar
Vem vinner denna kamp av sönerna till två Brynäs legendarer.
Molin eller Larsson vilka är för och nackdelarna vad gäller respektive spelare.

Sv: A proposito de nada
Peja: Stjärnan skriver på för 2 år
Med den rubriken hoppades man ett vasst nyförvärv inget ont om Emil Molin men hoppades på en ny

Sv: A proposito de nada
Officiellt: Emil Molin förlänger med 2 år.

Sv: A proposito de nada
ellis: Så du menar att bygga en helt ny tränarstab, börja använda avancerad statistik på ett nytt sätt och enligt Stråhle bygga ett helt nytt spel med puck, inte är att ta förra säsongen på allvar och göra något?? Fast jag kan hålla med, det är svårare för oss läktarcoacher att förutspå hur det påverkar lagets prestation än att sitta och titta på highlights av Palve och Ljungh eller lusläsa deras eliteprospects-sidor, och sedan slå fast hur bra Linköping kommer vara nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
majk: Utav bottenkvartetten 19/20 är LHC tveklöst den förening som verkar ta säsongens problem på störst allvar och under off-season hittills gjort slag i sak och rustat bra. Synd påstå att Brynäs dragit samma lärdom så här långt. ..

Sv: A proposito de nada
Berge: Som jag sa var han dyr. En bekant med lite känningar till Ljungh sa att kontraktet var riktigt bra. Men jag trodde inte i närheten av så här dyr. Men ser man hur han producerat framförallt senaste två säsongerna så är han väl kanske värd en av seriens bästa löner. Femma i poängligan hans senaste SHL-säsong och fyra bland svenskarna i KHL denna säsong trots att han spelade i ett bottenlag.

Det vr nå som pratade om Videll. Han verkar bli kvar i KHL. Han har dessutom inte någon koppling till någon SHL-klubb- Så gissar han blir kvar utomlands så länge han producerar så pass bra som han gjort.

Om ni ska ha in två spetsforwards så känns det som många av de svenska spelarna på marknaden försöker signa så fort som möjligt och det verkar fortfarande vara spelarnas marknad vilket jag inte trodde. Om ni ska på sverigespåret borde väl en som Jesper Olofsson vara intressant. Producerat bra under flera säsonger men känns ändå inte han fått det rykte som gör honom jättedyr.

Sv: A proposito de nada
Vad tror ni, kan detta var rimligt? Två till fw in?
Hur man formerar överlåter jag till PA-team

Ersson / Andrén

Berglund - Björk
Sigalet - Ingman
Andersen - Hedberg
Lindelöf -

Rödin - Scott - Danielsson
Ny - Molin - ny
Desch-Ölund-Persson
Mannberg-Pettersson- Birgersson/Alcen
Solem och Westfält lånas ut

Sv: A proposito de nada
Senior advisor: Andreas Dackell.
Undrar vad arbetsbeskrivningen är och vad det kostar Brynäs...

Hur många SHL har en sån?

Sv: A proposito de nada
munkas: ”En gedigen ledarstab bestående av Holmqvist, Andersson, Stråhle, Sjödin, Melin och Sunkan. Finns nog inte så jättemycket pengar kvar till spelare..”

Glöm inte Dacke som sitter på läktaren och ger direktrapporter via fax.

Sv: A proposito de nada
Berge: 300 000 + bonusar. Undrar hur bonusarna ser ut :-)

Sv: A proposito de nada
majk: Enligt Ros och Abrahamsson har Ljungh en lön på 300 000/månaden. Det är han inte värt enligt mig.

Han är bra, men han är inte lika bra som Rödin, en skadefri Josefson eller Ryan Lasch.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej han måste såklart svara så, men man fick sig ett gott skratt när man läste det. Får se hur han bedömer att detta spelarmaterial kommer klara av spelet med puck som är hans ansvarsområde.

Sv: A proposito de nada
munkas: sluta trolla, vet du inte att Sjödin och Melin inte är avlönade längre så vet jag inte varför du har ett brynäsmärke på din profil och vet du det så trollar du som sagt

Sv: A proposito de nada
majk: Jo, det är många faktorer som man måste ta hänsyn till; om spelaren har presterat över tid, hur gammal spelaren är (rimligare att förvänta sig fler bra säsonger av en 30-åring än en 22-åring) och kanske också hur spelaren presterat i AHL/KHL. Om spelaren kommer från en värdelös säsong kanske man måste förvänta sig att det är en mentalt stukad spelare som ansluter. Frågan är om SHL-klubbarna scoutar utlandssvenskar överhuvudtaget eller om man bara tar in dem utifrån vad man såg senast de spelade här?

Tänker på typ Joel Kellman. 25 år, 3 bra SHL-säsonger innan han åkte över och vad det verkar en helt okej säsong på andra sidan pölen nu också. Kanske rent av för bra för att han ska komma hem till Sverige redan nu. Han vore en säker värvning.

Den som jag är nyfiken på men som ingen verkar prata om är Linus Videll. Verkligen ingen ungdom längre men har dryga 8 bra KHL-säsonger bakom sig. Snacka om pålitlig produktion. Vore så tråkigt om en sån spelare inte visade upp sig i SHL innan han lägger av. Skulle i och för sig vara kul om han gick till Södertälje också men att gå från producerande spelare i KHL till Allsvenskan låter lite... fel.

Ska även bli kul att se var Johan Ryno hamnar, han hade ju en tung säsong ifjol men har annars levererat i många år. Skulle faktiskt vara kul om han går till Oskarshamn, det var ju där han slog igenom på allvar en gång i tiden.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Vad ska han annars säga? Tror alla förstår att det är en process både med spelet och truppen. Sen, även om alla skulle vilja ha en bättre trupp, så är den ju inte katastrofalt dålig heller. Det finns bra spets och numera ganska bra breddspelare, men däremellan ser det tunt ut på forwardssidan. Vi får väl se vad Sundlöv kan göra åt de sakerna. Jag tror i alla fall inte att varken Peter A eller Stråhle hade tagit sina nya jobb om de inte trott på föreningen.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: ”Vad tycker du om Brynäs spelartrupp när du tittar på den?

– Det ser intressant ut det tycker jag.”

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: En gedigen ledarstab bestående av Holmqvist, Andersson, Stråhle, Sjödin, Melin och Sunkan. Finns nog inte så jättemycket pengar kvar till spelare..

Sv: A proposito de nada
Nu är det bara en 7-10 nya spelare som behövs.


Sv: A proposito de nada
majk: Ja, svenska spelare som kommer från NHL/AHL är överskattade. Vad är det som säger att Jacob Nilsson kommer göra succé i FBK? Ganska stor risk att köra honom som 1:a center i ett topplag.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Svenskar som spelar i AHL och kommer tbx snart är "alltid" dåliga första året. Det är väl självförtroende som får sig en bra knäck.

Sv: A proposito de nada
Enroth klar för tre år i Örebro. Seriens bästa målvakt. Fan.

Sv: A proposito de nada
majk: Linus Ölund kan man också lägga till på den listan. Hade jättehöga förväntningar på honom inför den gångna säsongen, men han fick inte mycket uträttat i sin produktion. Hans slutspel 2017 var väldigt lovande, men sen dess har inte mycket hänt.

Sv: A proposito de nada
Peja: Känns som vissa spelare blir lite överskattade efter ett NHL-kontrakt. Spelare som Wedin och Jacob Nilsson har faktiskt rätt medelmåttiga siffror om man ser över hela karriären. Inne på ditt spår också. Är Wedins på den nivån där han fick massa förtroende i Timrå eller var det en slump. Liten sample-size med endast 32 matcher. Kan såklart bli succé men tycker dessa spelare hypas upp väldigt högt. Jag hade valt Ljungh före dessa två iaf då han producerat bra och stabilt under längre tid. Känns som ett säkrare kort. Kanske dyrare dock.

Sv: A proposito de nada
Makita: Det ena behöver inte utesluta det andra. Om man kan värva Mattias Ekholm för en billig peng från Mora är det liksom värt att göra det. Talangerna jag syftar på finns i mycket mindre antal än etablerade spelare och kostar mycket mindre. Sen är det ju mycket lättare att värva hemvändare som har ett förflutet i klubben och den typen skapar man fler av genom att värva talangfulla ungdomar. Självklart ska man alltid ha ett visst antal etablerade toppspelare i ett lag men man behöver också riktigt bra unga spelare som pushar och utvecklas dagligen på träning och match. Det som jag inte vill ha är typ en Norin, då är det så mycket bättre att ha en Hedberg istället.

Sv: A proposito de nada
Peja: Att värva spelare typ Wedin tycker jag är rätt väg att gå och något man måste om man vill sikta mot toppen.

Bra ålder och har gjort ett proffsäventyr en bra spelare som det finns chans att Hv kan ha kvar några år.
För att vara cynisk så räcker det med att satsa på egna talanger.
Att värva en talang kan i princip sluta på två sätt.
Fiasko eller att spelaren drar till NHL nästa säsong vid en succé.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Blir intressant att se om hans sista säsong i Timrå var en formtopp eller hans nya nivå. Satt och kollade på hans karriär och jämförde med Edwin Hedberg (liknande spelare) och det är ju egentligen bara de 32 matcherna just den säsongen som gör att Wedins CV är bättre, och det skiljer antagligen mycket mellan dom i lön nu. Men han var ju som sagt väldigt bra just den tidsperioden.

Sv: A proposito de nada
Kevin Clark förstår jag fortfarande inte varför vi släppte, skulle gärna se honom i Brynäs igen. Bästa snipern vi haft på bra länge. Har tyvärr kontrakt i ett år till.

Sv: A proposito de nada
Peja: Wedin hade jag hoppats på i Brynäs. Fan...

Sv: A proposito de nada
3 spelare sista 12åren? . Bedårande.
Nu ryktas ju Sundlövs personliga favorit bort från mettalurg. Vore nått som vår pp back det.
Det stannar vid en dröm.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Tror det i regel är bättre att försöka värva de bästa talangerna, de kan bli hemvändare så småningom. Typ Norlinder grämer jag mig mer över att Brynäs inte värvade än Wedin, men Hedberg var helt klart en positiv överraskning. Där handlar det mer om att locka till sig spelare med utvecklingsmöjligheter än pengar. Sen har ju Brynäs sjukt många spelare i NHL, ute i Europa och även andra SHL-lag, en klubb som Örebro har väl nästan ingen potentiell hemvändare.

Sv: A proposito de nada
Luddf: vi får nog acceptera att vi är långt ner i näringskedjan och saknar attraktivitet hos spelare. Vi måste nog lyfta som klubb innan vi kan vara med och utmana om såna som Wedin och Ljungh. Kan ju inte vara positivt att motståndare ser Brynäs som ett förlorarlag som inte kan spela hockey vid underläge. Som sundlöv och campese sa i vintras, det finns spelare att värva men dom ska vilja komma till Brynäs också

Sv: A proposito de nada
Samsung: Lasse Jonsson 08/09 och Thuresson 12/13?

Är väl spelare som många lag borde jagat. Speciellt Jonsson

Sv: A proposito de nada
Samsung: Den senaste borde väl vara Kellman.

Sv: A proposito de nada
Samsung: En riktigt bra värvning av HV. Sjukt avis. Fast vi får ju å andra sidan in en ny Descheneau som har rättat till den usla defensiven och nu skottar in mål. Plus ny Ölund och en Molin i ny roll på SHL-nivå. Forwardssidan känns fulländad...
Nä, skämt åsido. Sundlöv kan aldrig vara nöjd med det här bygget. Helt omöjligt.

Sv: A proposito de nada
Det är så jävla synd att Brynäs aldrig är ett alternativ för svenskar som kommer "hem" till Sverige när dom är i rätt ålder.
Håller på tänker, när landa vi sist ett hett svenskt namn som inte har nån anknytinig till Gävle/Brynäs?

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Brynäs har väl bara plats för en back och en eller två forwards, så det känns väl inte så stressigt.

Sv: A proposito de nada
Peja: En spelare jag gärna sett i Brynäs. Hoppas vi kan landa en sån klassforward.

Sv: A proposito de nada
Peja: Finns ett antal lag i SHL som verkligen inte drar i någon handbroms i spelarbudgeten. Har dessa klubbar så mycket eget kapital att man har ”råd” att chansa? Eller vad är det som gör att vissa klubbar har fullständigt tvärnitat medan andra kör på (nästan) som vanligt?

Sv: A proposito de nada
Anton Wedin till HV71. Stark värvning även om han bara gjort en bra säsong på SHL-nivå, där han för övrigt bara spelade drygt 30 matcher pga skada.

Sv: A proposito de nada
ellis: Han skrev ju ”alla lag i SHL”? Det betyder väl alla lag och inte bara lag som Oskarshamn?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Om man accepterar att Brynäs främst kommande säsong ska tampas i tabellen med lag som OIK så...

Sv: A proposito de nada
hockey_21: En enorm chansning, Liiga är ingen speciellt bra liga heller, nä jag är skeptisk. Har han kanske denna säsong haft just de där två kedjekamraterna han behöver för att producera?

Sv: A proposito de nada
Metalman: Han är ändå 32 bast och gjorde sin första poängstarka säsong i karriären. Tycker det känns som en chansning.

Sv: A proposito de nada
Metalman: Ja, i en liga där Henrik Larsson gjorde 38p. Har ingenting emot Oskarshamns nya förstacenter men lite konstigt att bli avundsjuk när man har Greg Scott på samma plats i sitt eget lag?

« · 2059597 · »