1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758656 inlägg · 7967 ämnen

« · 2109866 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{7981}: Som snacket går bland journalister ska det in en forward.

Sv: A proposito de nada
{7981}:
Sandström talar om spets, när man inte vet hur långt tid Scott blir borta..
Tycker de bör se till att värva in en spelare av minst Scotts kaliber.

Brynäs bör ge juniorerna mera chanser..

Sv: A proposito de nada
Det har varit tyst om Sigalet och ny spelare. Vad tror ni back eller fw som de fyller på med?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Han har väl inte brutit än? De kan inte agera på nåt som inte hänt.

Sv: A proposito de nada
bradberry: "Svenska Ishockeyförbundets Verkställande utskott har beslutat om riktlinjerna och gäller då för de serier som administreras av Svenska Ishockeyförbundet, det vill säga SDHL, SHL, Hockeyallsvenskan, Hockeyettan, J20 Nationell och J18 Nationell. Beslut gällande att skjuta upp eller ställa in matcher tas i Tävlingsnämnden och riktlinjerna är en vägledning i nämndens beslutsfattande.

Varje ärende kommer vara unikt och kräva separat prövning. För att nämnden ska ta upp ärendet behöver ett större antal spelare eller ledare i ett lag antingen ha konstaterad Corona eller insjuknat med stark misstanke om Corona och riktlinjen för större antal spelare är fem eller flera. Vidare behövs ett medicinskt utlåtande från den medicinskt ansvarige i föreningen med bedömning av risken för smittspridning."

Bör ju med andra ord vara 5 eller flera antar jag?
Men det är som du säger svårt att veta hur utbrett det är i laget såklart.

Sv: A proposito de nada
magr: Jag skickar en protest till SHL angående Lias brutna kontrakt för NHL

Sv: A proposito de nada
Hur utbrett är Covid i Brynäs trupp? Det är väl av ett jävla allmänintresse. Förstår att man inte behöver gå ner på individnivå men man kan väl gå ut med om det är 3-4 stycken eller 15-20...

Men den slutna hemlighetsklubben fortsätter att undanhålla relevant information till sina fans...

Sv: A proposito de nada
Supportern: Ja, det är din åsikt

Sv: A proposito de nada
lapad: det håller jag inte alls med om. Snarare att de flesta spelarna gör det.

Jag har fullt förtroende för staben nu. Dock kanske de är tvungna att något avvika från sin plan i år. Tror de just nu kräver lite mer än vad som finns.

Däremot är det ju ofta så att visst kan man prata taktik hit och dit. Men ofta är det ju ändå det lag som har bäst spelare som hamnar högst upp. PA vill nog gärna få laget att spela som Rögle, men det är ju en omöjlighet med våra spelare.

Sv: A proposito de nada
spolaisen:

--------------

SHLBLOGGEN - Typ januari 2020
"Innan Lias Andersson blev klar för HV71 nobbades han av Frölunda. Sportchef Fredrik Sjöström sa bland annat i en intervju med Sportbladet att de inte kunde garantera Andersson den stora roll som Rangers ville att han ska ha."

---------------

EXPRESSEN - Publicerad 27 maj 2020 kl 12.33
"Lias Andersson, 21, lånades ut av New York Rangers till HV71 under den gångna säsongen.

Nu uppger Blueshirt Banter att forwarden kan återvända till Jönköpingsklubben.

Enligt Rangers-sajten förhandlar parterna om en lösning.

– Lias Andersson kommer alltid att vara välkommen i HV71, men vi äger inte den frågan, säger HV:s sportchef Johan Hult till Jönköpings-Posten."

---------------

HOCKEYSVERIGE - 25 juli, 09:16, 2020
"HV71 har sedan jobbat för att plocka tillbaka Lias Andersson kommande säsong då man är i behov av en ledande center. Nu står det klart att de fick exakt som de ville. New York Rangers lånar ut stortalangen tillbaka till SHL och HV för hela kommande säsong"

---------------

SPORTBLADET - Publicerad: i dag 00.25
"Tufft för HV71

Det var den 7 oktober som Lias Andersson blev trejdad från New York Rangers till Los Angeles. Kalifornien-klubben där pappa och Frölunda-ikonen och tidigare NHL-spelaren Niklas Andersson är scout sedan många år.

Förra säsongen lämnade den 22-årige centern New York Rangers och farmarklubben Hartford Whalers för att han hade det jobbigt mentalt. Han lånades ut till HV71 i slutet av förra säsongen, och tanken i somras var att New York Rangers skulle låna ut honom till HV71 hela den här säsongen."

---------------

Sv: A proposito de nada
Peja:
Lias återvände inte till Frölunda, utan gick till HV 71, varför??

Sv: A proposito de nada
munkas: Ja, det verkar som P.A. har inte några större framgångar med sina ”process”. Hans koncept kanske passar bättre i en förening i lägre divisioner.

Sv: A proposito de nada
Peja:

Ja, men tyvärr verkar ju sportslig rättvisa vara något som ligger
långt ner på listan över vad SHL prioriterar.

Under normala säsonger då blir jag t.o.m. irriterad på en
så enkel sak att inte alla lag mötts en gång hemma och
borta efter att halva serien är spelad.

Men det är väl inte tillräckligt mycket "Än Hå Äll" över
det hela, att ha ett sånt spelschema.

Kommer ihåg att en journalist i Sportbladet tog upp
hur orättvist det kunde bli, när inte spelschemat
i fotbollsallsvenskan "var speglat", förra eller förr
förra säsongen. Så inom fotbollen (i alla fall de
journalister som bevakar fotboll) så anses väl
inte sportslig rättvisa vara något omodernt
trams, som ska stå i vägen för "bizniz".

Sv: A proposito de nada
Peja: Reglerna kom väl i samband med en lockoutsäsong om jag inte minns helt fel. Så då var det väl hyfsat liknande förutsättningar förutom att klubbarna hade mer pengar då. Man har väl dessutom blivit hårdare sen förra lockouten med kontrakt på spelare som är "NHL-spelare" men utan NHL-kontrakt så man inte ska kringgå reglerna och skriva kontrkt över hela säsongen men helt plötsligt bryta det när NHL drar igång som en SHL-klubb gjorde förra lockouten.
Så dessa regler är väl egentligen rätt covidanpassade. Det har varit väldigt lite tjafs om kontrakt denna säsong.

Sv: A proposito de nada
majk: Men om vi leker med tanken att SHL hade ändrat reglerna så att varje klubb fick ha 2 NHL-lån. Det har Rögle haft i stort sett hela säsongen (Höglander och Seider). Är det någon som tycker att det har stökat till Rögles lag? Eller förgyller dom Rögles lag?

Jag menar inte att lagen ska kunna ta in 10 NHL-spelare, men det har uppstått en konstig situation när vissa NHL-spelare har fått spela med SHL-klubbar enbart på grund av slumpen (att de råkade skriva långa kontrakt innan de åkte över) samt Lias som tydligen står över regelverket eftersom det är så synd om honom.

Sv: A proposito de nada
Enaranger: Jo, jag är helt med på vad reglerna säger, men var det rimligt att behålla samma regler när covid ändrade omständigheterna helt och hållet? Eller borde man ha försökt ordna en sportslig rättvisa baserad på de nya omständigheterna? Jag tycker det var dåligt av SHL att inte ändra reglerna.

Sv: A proposito de nada
Peja:

Björnfot spelar "enligt reglerna".

Han faller under kategorin NHL-spelare som SHL inför säsongen
valde att göra ett undantag för, när det gäller att inte tillåta spelare
med korttidskontrakt.

Dock gör inte Lias A det (om han väljer att lämna för NHL).
Så det ska bli intressant att se om någon journalist börjar
kolla upp det, för att se vad för eventuella konsekvenser det
kan bli. Dock till HV:s försvar kan man väl se det som att
NY Rangers blåst HV. Men alla vet väl att NHL inte är att
lita på, och att de skiter i lagen från Europa.

Att låna spelare från NHL har ju varit tillåtet i många säsonger.
Villkoret har ju varit att de spelar hela säsongen i SHL.
Sen efter att SHL är slut, verkar det ha varit tillåtet att
spela matcher i NHL/AHL. Som typ Lindblom och Söderström
gjort.

Sv: A proposito de nada
Peja: Förmodligen hade han inte spelat hos oss nu om så är fallet. Och reglerna skulle man kanske få att ändra. Vet inte riktigt hur då jag inte är så bra på juridiken och påskrivna kontrakt. Kontrakt bryts inte automatiskt om spelare går till NHL utan finns underliggande. Inte som till exempel KHL.
Jag tycker det är bra att man förbjudit korttidskontrakt med spelare från NHL. Jag skulle gärna sett att även dessa kontrakt inte gällde. Jag tycker faktiskt det stökar till för mycket. Denna säsong har det dock blivit helt ok ändå. Ändå väldigt få spelare med underliggande kontrakt och många av de underliggande är väl lagens dyraste kontrakt också som Bromé, Händemark och Nygård.

Om NHL-lån skulle godkännas skulle jag gärna se att det bara var spelare under en viss ålder till exempel 23 år och spelaren måste ha spelat juniorhockey i klubben den lånas ut till och max 2/lag. Nåt i den stilen.

Hur kul det än är med lockoutsäsonger och stjärnspelare tycker jag faktiskt det stökar till det för mycket för lagen både truppmässigt och ofta ekonomiskt.

Reglerna är väl inte helt ultimata men ok och de har ändå fyllt sitt syfte i stort sett då det inte kommer massa NHL-spelare och bara spelar tills säsongen börjar.

Sv: A proposito de nada
majk: Men du kan väl åtminstone medge att han bara spelat hos er på grund av pandemin? Och att det har exakt samma effekt som de förbjudna korttidskontrakten?

Sv: A proposito de nada
Peja: Men det är inget kryphål Reglera är tydliga. Han har kontrakt över denna säsong hos oss som han skrev 2019.

Sv: A proposito de nada
majk: Jag fattar det, men du måste väl fatta att pandemin har omkullkastat omständigheterna som reglerna skapades utifrån? Djurgården har Björnfot på korttidslån den här säsongen, bara det att ni har hittat ett kryphål som möjliggör det enligt reglerna. Korttidslån är förbjudna eftersom det är dåligt för svensk hockey och omständigheterna som ni har Björnfot på nu är INTE bättre än en något annat typ av korttidslån. Om ni hade haft Björnfot på ett formellt korttidslån så hade det väl fått exakt samma effekt på ert lag som hans nuvarande omständigheter, eller hur?

Sv: A proposito de nada
Peja: Ölund är inte samma sak. Förlåt han hade inget underliggande kontrakt. Men Söderström hade det.
Reglerna var likadana ifjol. Vi fick inte korttidslåna NHL-spelare då heller.

Sv: A proposito de nada
munkas: På text-tv ser man hela tabellen på en gång, munkas.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: ” Munkas och Myling, kan ni sluta spamma forumet, jag har kramp i scrollfingret :-)”

Fast du är väl van att scrolla ned SHL-tabellen tills du hittar Brynäs??

Sv: A proposito de nada
Ticko :

Fast hur många poäng som kan krävas för slutspel.
Det har nog de flesta gett upp för ett bra tag sedan.
Ingen har nog en tro att Brynäs ska ha ett snitt
på ca 1,75 poäng per match, resten av säsongen.

Och 75 poäng är ju något som "bara" räcker till åttondelsfinal.
Något som nu ter sig som en ouppnåelig dröm.
Och som för några säsonger sedan gav upphov
till "skrik och tandagnisslan" här inne.

Sv: A proposito de nada
Enaranger: Det är en idiotisk grej att klubbar inte ska ta in spelare på korttidskontrakt. Vilken klubb har inte skador som de kan hänvisa till om de skriver korttidskontrakt med spelare? Dessutom är det ju många som rustar i slutet av säsongerna och skriver kontrakt för resten av säsongen, som med per automatik blir korttidskontrakt när de signeras vid den tidpunkten.

Sv: A proposito de nada
Sammanfattningsvis.

Bromé, Händemark, Lennström och Höglander, med flera.
De har spelat i SHL, utefter de regler som angavs före säsongen
för vilka "NHL-spelare" som fick spela där, tills NHL startar.

Lias Andersson (om han lämnar HV) verkar uppenbarligen
inte ha gjort det, utefter de regler som angavs innan säsongen.

Vad händer om lag bryter mot att ta in andra spelare på korttidskontrakt? Till exempel i andra fall än att ersätta skadade spelare. Malmö hade väl t.ex. fått avslag att ta in en spelare från KHL på korttidskontrakt. Vad hade hänt om de ändå valt att göra det? Hade de då spelat med en "icke kvalificerad spelare", eller vad det nu kallas? Eller hade de bara kunnat strunta i den regeln, och blundat och hållit för öronen när SHL "bannade dem"?

Kort sagt, är reglerna som SHL satt upp "lösare i kanterna" än de regler som Svenska ishockeyförbundet satt upp?

Märkligt att inte en enda journalist verkar ha rotat i det här med Lias A.

Sv: A proposito de nada
Enaranger: 75 p för slutspel brukar det krävas

Sv: A proposito de nada
majk: Men det är ju inte samma sak. Det var bestämt att Ölund och Söderström skulle spela hela säsongen i Brynäs. Gästspelare som Björnfot har enbart spelat för er nu pga covid-19. Det är snarare som om Boqvist skulle ha spelat de första 20 matcherna för Brynäs ifjol och sedan åkt över Nordamerika, vilket är ett scenario som ALDRIG händer när det inte är pandemi.

Som sagt, alla SHL-lag borde fått ha samma antal NHL-lån i truppen. Det här med underliggande kontrakt är ju ett jäkla kryphål som ni och några till har dragit nytta av. Det hade blivit mer sportsligt balanserat om alla hade fått möjlighet att ta in typ 2 lån.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Som era NHL-lån Ölund och Söderström ifjol. Det händer varje säsong.

Sv: A proposito de nada
Munkas och Myling, kan ni sluta spamma forumet, jag har kramp i scrollfingret :-)

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:
I mitten av juli röstade SHL-klubbarna gemensamt igenom förslaget om att tillåta NHL-spelare under nästa säsongs inledning.

– Vi hade ett telefonmöte där alla 14 klubbar var eniga, sa SHL:s sportchef Johan Hemlin då.

Bakgrunden till beslutet är att årets NHL-säsong avgörs så sent, vilket i sin tur påverkar nästkommande säsong.

Säsongen i Nordamerika – som egentligen skulle börjat i oktober – ser ut att inledas i december istället.

Något som öppnar SHL-dörrar för de spelarna som precis kritat på färska NHL-kontrakt. De har nämligen möjlighet att inleda säsongen på lån i SHL.

Sv: A proposito de nada
munkas:
LÄS MER: Tobias Björnfot redo för comeback i Djurgården: "Kul att få spela"

Sv: A proposito de nada
munkas:
visst är det så och visar att fifflet med NHL-lån kan löna sig..

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: ”På botten hittar vi Djurgården och sex fot under hittar vi tigrarna från Gävle.”

Haha, ungefär så.
Och ytterligare sex fot under tigrarna hittar vi Processen.
En bok av P. Andersson.

Sv: A proposito de nada
munkas:
jo jag vet, men DIF har egna regler............
skulle DIF åka ur högsta serien så skulle de starta en egen ligan, som skulle räknas som den högsta ligan i Sverige

Sv: A proposito de nada
munkas: Tycker för övrigt att det är sportsligt orättvist att Brynäs har så dålig sportchef jämfört med dom andra lagen. Det borde man verkligen se över så dom andra lagen inte kan dra fördel av sina bättre sportchefer.

Sv: A proposito de nada
munkas: På botten hittar vi Djurgården och sex fot under hittar vi tigrarna från Gävle.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Fan vd du hatar DIF. För det första är vi väl knappast ett bottenlag. Då är halva serien ett bottenlag. Att en spelare med kontrakt med oss och spelat med oss sen han var 15 är väl knappast att utnyttja någon situation?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Du vet att vi har 13 poäng upp till bottenlaget Dif va?

Sv: A proposito de nada
Peja:
risk för spam,,
men var tvungen när jag känner att det hettat till angående spelare som korsar Atlanten hit och dit..
Brynäs med sitt fairplay och rena dräkter och nolltolerans, kanske inte har riktigt hängt med i vad man kan och inte kan i utkanterna av lagar och regler. Där är bottenlaget DIF bättre att utnyttja uppkomna situationer...

Sv: A proposito de nada
Peja: Det är väl exakt samma sak. Underliggande kontrakt i båda fallen.

Sen vet jag inte om det är så stor fördel för de som har spelare som är ledande som Örebro och Malmö som tappar sina viktigaste spelare efter halva säsongen.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Har inte lika bra koll som dig Peja, trodde exempelvis att Händemark tillhörde Malmö.

Händemark, är landslagsspelare va??

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Han har varit en stor besvikelse denna säsong men att en junior som redan debuterat i NHL skulle vara en dussinlirare är såklart bullshit.
Han kommer förmodligen ha en längre och mer framgångsrik karriär än de andra nämnda.

Sv: A proposito de nada
Peja: "Då är det väl en minst lika stor sportslig rustning som pågår i SHL för att inte åka ur ligan. Hur många spelare har Djurgården värvat under pågående säsong, lån inkluderat? Ni har väl redan värvat 3 spelare, plus Björnfot, och har fler på ingång... Apropå kapprustning."

Trots att DIF tillhör bottenlagen, så bör de här värvningarna granskas...

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi har värvat Mantas, Björnfot, Nardella, Ekberg, Rakhshani, Linus A och Bokk. Det är väl väldigt få om man tänker på att vi tappat Jensen, Rämö, Garrison, Hultström, Alsing, Mylläri, Bulan, Possler, Widing och Guter(kan ha missat nån). Fler ut än in.
Vi har inga fler på gång om inte du vet mer än jag.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Är Bromé, Händemark, Lennström och Höglander också dussinlirare?

Sv: A proposito de nada
Peja:
Tobias Björnfot en dussinlirare.

Sv: A proposito de nada
majk: Men det är ju inte samma sak, eftersom Söderström skulle spela hela säsongen i Brynäs. Det var aldrig tal om att han skulle spela 10-20 matcher och resten av säsongen i NHL. Men jag klandrar inte Djurgården mfl, ni har gjort det som är bäst för er, men jag konstaterar att Brynäs mfl har blivit blåsta av upplägget.

Sv: A proposito de nada
Peja: Söderström hade ett underliggande kontrakt förra året när han spelade hos er till exempel. Jag minns inte så bra men har för mig att det inte var så mycket tjafs då?

« · 2109866 · »