1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 759485 inlägg · 7967 ämnen

« · 2396237 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Lunkz: Där byter man match. Såg från minut 1 att detta inte skulle sluta bra.

Sv: A proposito de nada
Kommer bli storstryk.......🤮

Sv: A proposito de nada
Snacka om att skapa Zero lägen och BP igen....haha,tillåt mej att asgarva

Sv: A proposito de nada
Danne66: Ja inte fan behöver detta lag förstärkas!

Sv: A proposito de nada
Perfekt verkligen, toppa denna tuffa starten med en too many players.

Sv: A proposito de nada
Skagge: Hyfsade höjder och djävligt djupa dalar. Fan va jag är orolig..

Sv: A proposito de nada
Zappaholic:
Ja kanske jag tjatar om det för det aldrig händer.
En bättre tränare skulle väcka laget.
Men du kanske tycker det är bra att laget ser ut dom skrämda skolflickor?
Fattar du inte att en tränare kak väcka laget med en tidig to när laget "sitter kvar i bussen"....
Lägg ner drygheten mot mig tack!
Alla kan se att Brynäs hamnar 2 på allt. Igen!

Sist tog Mitell to när dom ledde med 4-1... för att väcka laget.

Sv: A proposito de nada
Imponerande att lyckas släppa skitmål efter skitmål varje match.
Vad gör backarna?

Anställ Bergström igen så dom får träna träna riktig fys…

Sv: A proposito de nada
Skagge: Så pinsam insats...

Sv: A proposito de nada
Vilket skämt till period.

Sv: A proposito de nada
bradberry: ska vi ge bort matchen efter 12 min..?? Ffaan..

Sv: A proposito de nada
bradberry: vad gör deeem??

Sv: A proposito de nada
Sicket skämt till insats så här långt

Sv: A proposito de nada
Back: Ja måste tyda på fel fokus när man står och sover på en sån lös puck, dessutom helt ohotad, framför egen målvakt. Johannesson har börjat säsongen bra offensivt men hans defensiva kvaliteter lämnar mycket övrigt att önska. Irriterande!!!

Bara hoppas han revanscherar sig i andra änden av banan sen…😡

Sv: A proposito de nada
Peja: Riktig hemmadomarnivå såhär långt. Borde vara 2-2 i utvisningar. Men Johannesson verkar tro att han lirar landhockey med polarna på gatan...försöker lattja med sig pucken på skrillan....Helt jävla galet.

Sv: A proposito de nada
Back: Sånt borde vara straffbart. Man agerar inte så mot sina kamratter och klubbmärke man representerar. Mycket nonchalant av Johanesson

Sv: A proposito de nada
{10023}: Dags att avsluta ditt konto igen va?

Sv: A proposito de nada
Gått 10 minuter, tycker Frölunda kommer undan med mycket fulspel.

Sv: A proposito de nada
Back:
Hela laget är ett stort skämt. Men Manner står helt handlingsförlamad igen!
Är less på hans sosse hockey nu

Sv: A proposito de nada
Herregud vilket skämt till försvar

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Surt - hade aldrig hänt om domarna hade tagit Folin för bentacklingen.

Sv: A proposito de nada
{10023}: Johannesson backspel är ett skämt denna period.

Sv: A proposito de nada
{10023}: Varför då? Du med dina time outs tidigt i matcherna hela tiden

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: världens bästa domare i Sverige

Sv: A proposito de nada
Så jävla vekt igen framför egen kasse..

Sv: A proposito de nada
Herregud...hur kan den passningen få gå igenom försvaret????

Sv: A proposito de nada
{9684}:
TA TO DIN DUMMA FAN

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: såg misdtänkt ut tycker jag...faaan

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Om den hade varit av Brynäsaren så....

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Jepp. Folin träffar benet, ska vara utvisning. Frölunda kommer undan igen.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Bentackling?

Sv: A proposito de nada
Bergman ska inte spela ett skit mer!!!!

Sv: A proposito de nada
Men vakna för fan! Har hela laget slevat sirap?

Sv: A proposito de nada
Bra erfarna domare i shl i år.... spyr på skiten. Tuffare tag i innebandy och tillåts mer där.

För övrigt har Veven spelat bättre på dessa korta minuter än vad Lindbäck någon gång gjort.

Piss och skit om han lämnar!
Då ska också Alcén lämna!
Uppladdat:

500x0-screenshot20221025190942.jpg


Sv: A proposito de nada
Davey85: Det är bara en tidsfråga innan det smäller bakom VV. Boxplay är svagt trots alla specialister.

Sv: A proposito de nada
Joel kommer undan med en tydlig holding the stick direkt i deras PP. The Joel-advantage. Klantig utvisning av Dima dock.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Du får gärna tro att det är långsökt och försvara klubben & Honken, som vi alla gillar. Vi kommer inte längre. Nu går vi för 3p mot Frölunda.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: BP inget vidare

Sv: A proposito de nada
munkas: Ajaj. BP, där är vi inte bra

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Vi får börja träna lite 2 mot 1…

Sv: A proposito de nada
Peja: Nu tränar Honken målvakter även på vintrarna. Han har ju varit målvaktskonsulent åretrunt.

Det jag menade med Andreasson var att när han tränade Malmö, Frölunda och Brynäs så deltog han inte på heltid då han hade sin konsultverksamhet samt var pilot.

Jag kan inte bedöma hur bra han är, men att förutsätta att han får jobbet enbart för vem han är och att Solhberg får gå enbart på grund av att man vill göra plats för Honken tycker jag känns väldigt långsökt.

Sv: A proposito de nada
Idag har nog Veini ett och annat öga på sig.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Jo, jag vet att Honken har Andreasson som förebild och har tränat målvakter på somrarna, men dessa målvakter tränas av heltidsanställda målvaktstränare resterande delar av året och det är ju otroligt svårt att säga hur stor del Honken har i deras framgångar. Självklart betyder det något, men det måste ju betyda mycket mer att ha varit heltidsanställd målvaktstränare under ett antal år som Sohlberg var. Han har ett bra track record där som jag menar är mer mätbart.

Alla gillar ju Honken, men är han en så unikt bra målvaktstränare att han kan göra ett bättre jobb än mer rutinerade målvaktstränare som lägger en heltidstjänst på uppgiften? Dessutom till en betydligt dyrare sammantagen kostnad om man betänker att Sohlberg fick sparken trots kontrakt?

Jag tycker att det är berättigade frågor och är helt övertygad om att rockaden aldrig hade skett om Sohlberg varit Brynäslegend och Honken inte varit det. Eftersom många supportrar har som default-läge att försvara Brynäslegender var det en ganska enkel rockad att motivera, du hade knappast suttit och försvarat rockaden om Honken inte hade varit Honken, eller hur?

Men nu är det dags för match.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nu har ju Brynäs vänt ut och in på klubben sedan Campese och Dackells tid.. Ledarstaben för A-laget, juniorlagen, U16 och damlaget är rekryterade utifrån. Junioransvarige är rekryterad utifrån.

Om nu Brynäs specifikt ville ha Honken så menar du att det givetvis är en kompisrekrytering? Det trots att Honken är en väldigt framgångsrik målvaktstränare på konsultbasis. Se vilka som vilka målvakter som söker sig till honom specifikt på somrarna. Hans deltagande påminner lite om de upplägg som Micke Andreasson haft med de klubbar han arbetat för. Han har varit skapligt framgångsrik måste man säga.

Sv: A proposito de nada
Peja: Säger inte emot, men nuvarande ledning med nya styrelsen och Håkan känns proffsiga - alltså utifrån sett. Så förutsättningarna borde finnas för proffsighet numera.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Nja, jag har accepterat för längesen att Brynäs inte sköts professionellt. Det här handlar mer om att jag vill försvara Henning Sohlberg som inte förtjänade att få sparken. Han gjorde ett bra jobb, inte minst med VV, och var väldigt uppskattad som person.

Sv: A proposito de nada
J-S: Du kanske ska satsa på motståndarna, hahahahaha

Sv: A proposito de nada
pjåtor: Brynäs och många andra SHL-föreningar rekryterar ju på det sättet. Det är inte professionella rekryteringsprocesser utan vänskapsband som avgör vem som får jobbet. Jag kan förstå det i vissa fall, men det blir konstigt när man som Alcéns fall blir sin chefs chef från en dag till en annan, som han ju faktiskt blev med Mikko Manner. Det går givetvis inte att göra "kometkarriär" på det sättet om rekryteringarna handlar om faktiska meriter.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Att nåt i efterhand har visat sig vara ett felaktigt beslut, betyder ju inte att beslutet i sig måste ha varit märkligt för ansvariga, som har mer på fötterna när besluten tas än vad du eller jag hemma i soffan har.
Så jo: nog fan har det betydelse ifall man är en insatt ansvarig bakom kulisserna eller en oinsatt soffcoach, när det ska bedömas ifall ett beslut har varit märkligt eller inte.
Fast det håller ju inte du med om förstår jag.
Att det sen och i efterhand har visat sig att vissa beslut som tagits kanske borde ha varit annorlunda, är en helt annan sak och i princip ointressant.
Utom i så måtto att man i såna lägen iaf kan dra förhoppningsvis rätta slutsatser av dessa beslut, så att dom inte upprepas.

Sv: A proposito de nada
Peja: Du låter bitter…?? Gamla ledningen och ”Brynäskanbättre-ledningen” är bägge skit?

« · 2396237 · »