1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 738507 inlägg · 7967 ämnen

« · 2415850 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{10062}: Känslan är med dina kommentarer om styrelsen att du är ute och svävar här… Kangas ville inte ha Alcén, men det ville ingen i den tillträdande styrelsen. Det var avgående styrelse som jobbade in Alcén i samband med att de var tvungna att kliva av. Att sen valberedningen valde att lansera en ny kandidat lagom till nästa årsmöte har inget med mobbning att göra utan snarare kravställning och allt skedde i en demokratisk process.

Låg nivå att tvättsäkert sitta och såga hit och dit utan att ha ett enda rätt i sak…👎

Sv: A proposito de nada
{10062}: Du är alltså tillbaka nu med laguppställningar innehållandes Jacob Blomqvist…?

Du har inte vässat formen medan du varit borta, det kan konstateras…

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe:
Bara du som ständigt är bitter.
Blomman är fan så mycket bättre 4e center än Birger!
Och kan vi få honom till ett bra pris plus värvar en målskytt tackar inte jag Nej!
Alldeles för många i vårt lag som åker o fyller år.
Jacke Blomman Blomqvist kämpar iaf och sliter samt visar en jävla attityd ute på isen. Dessutom bra i omklädningsrummet och en bra ledare.

Sv: A proposito de nada
Man blir uppgiven när folk sitter och skriver om att värva tillbaka Blomqvist. Bakåtsträvare.

Men det skulle vara likt Brynäs så skulle inte bli förvånad.

Sv: A proposito de nada
Tänker detta lag med Blomman:
Rödin - Larsson - Ölund
Scott - Palve - Timashov
Eklind - Björninen - Olesen
Ljungkrantz - Blomqvist - Strömgren
13:Nordh
Låna ut Birger och Kvist till Almtuna.

Och detta om det kommer in ytterligare en spets:
Rödin - Larsson - NY
Scott - Palve - Timashov
Ölund - Björninen - Eklind
Ljungkrantz - Blomqvist - Strömgren
13:Olesen

Sv: A proposito de nada
{10062}: Tycker också det är OK om vi värvar Blomman för att stärka fjärdelinan, men då ska det som du säger, in ytterligare en forward. Jag börjar luta åt att försöka få hit topplocket Quenneville, han kan iaf göra mål. Vi kan inte vara kräsna när det handlar om överlevnad. Tyvärr

Sv: A proposito de nada
AW-M89:
Det var just det som vår förra ordförande tyckte och sa till styrelsen. Men fick inget medhåll och valde att lämna.
Eller fick kicken eller vad man ska säga.
Dom andra tyckte annorlunda och han blev en belastning. Då plockar man bort den som livar om.
Det är sen gammalt.

Precis som en mobbare i skolan som mobbar en person.
Man tar bort den mobbade och låter hen byta skola när det i själva verket är mobbaren som ska bort.

Många ställde sig frågande kring hur absurt det var när Alcén tillträdde som sportchef och även Grahm. När dom blev anställda av PJ och den gamla styrelsen för att dom sen bara nån dag senare inte fick förtroende att vara kvar i klubben.

Andas så mycket oproffsighet av klubben.

Tar dom in blomman så fine. Bort med Birger och Kvist! Vilket är mer än bra och inte en dag försent.
Men då ska det fan in en sniper och det är fort. Utöver Blomman!
Har länge förespråkat att man ska värva tillbaka Blomman. Som ändå har attityd när han spelar. Vilket nästan alla andra forwards saknar.
Det finns tre forwards som konternuerligt spelar med STAKE:
ÖLUND
LARSSON
RÖDIN

Alla andra åker o fyller år.

Sv: A proposito de nada
Davey85: snackade med Kevin Johansson för nån vecka sen, han tyckte det var tveksamt att styrelsen valde Alcén sportchef. Just den här biten med att han kommer från en 4:e kedja I truppen och blir högsta chefen över grabbarna mm mm...

Sv: A proposito de nada
{10062}:

”Jag kommer iaf inte gå på en enda till match i år.
Nu är det fan upp till bevis för många uppe på sätraåsen”.

Haha ska man skratta eller gråta åt de uttalandet..

Sv: A proposito de nada
Sedan börjar jag bli så less på Manners inställning. Skulle Rönnberg stå i en PK och säga hur fantastiskt bra de spelar efter nästa stortorsk mot ett de två sämst placerade lagen? Han hade bett om ursäkt till fansen som han gjort förut.

"Det hjälper inte att hänga ut spelarna", kommer ni säga.

Spelarna vet hur usla de var. De behöver inte gullas med i en PK ämnad för fansen som söker efter något typ av svar. Och Manner behöver bara hänga ut laginsatsen och inte individuella spelare ändå, så vem gynnar hans mysgubbe-attityd egentligen? Ingen. Avskyr hur han suger av motståndet efter varje förlust istället för att vara självkritisk och peka på saker som inte fungerar. PK? HALLÅ? Det ger mig verkligen noll förtroende att han kan rätta skeppet när vi snittar 1-2 mål i PK varje jävla match.

Och varför är det inte en jävel i PKn som ställer dessa frågor?

Var i helvete ligger ribban?

Sv: A proposito de nada
Malken: om det stämmer så slutar nog många att följa det här laget att värva avlagda Brynäs spelare.
Skulle fan vara ett skämt när man behöver ha in en målskytt

Sv: A proposito de nada
Jag har såklart haft tanken innan, men börjar känna mer och mer att det inte kommer funka med Alcén. Känns som vi börjar tända eldar igen när vi precis släckt bränder. VV-soppan och allt vad det innebär med hanteringen av VV och Honkens tjänst. Två osynliga sportchefer, som dessutom byggt laget helt fel.

Jag skulle också vilja hävda att damlaget har försämrat sig. Av det jag sett så är de sämre och har inte lyckats täppa igen luckorna efter tjeckiskorna. Jag kan få fel, men tror inte det.

Ska det om nåt år eller så bli ny storm i Brynäs där vi måste storstäda, ha tjafsiga valberedningar och interna bråk? Eller får jag fel och Mikko är den som lyfter klubben uppåt med sina kontakter?

Sv: A proposito de nada
{10062}: En sak jag håller med dig om är matchningen av 4e linan. Varför sätter man den mot deras första när man har fördelen av att vara ett hemmalag. Den förstår jag inte. Dels är det en junior med i 4e samt shl sämsta forward dvs kvist. Förstår ej detta.

Sv: A proposito de nada
JanT:

Lindbäck har sammantaget inte stått så många matcher i sin karriär,
han har troligtvis inte stått många matcher i tät följd.

Sv: A proposito de nada
Soppan med VV är så uselt amatörmässigt att man storknar. VV hade riktigt bra stats sett till laget framför honom förra året, en sådan insats belönar man med förstaspaden det här året i en normal förening, men Lindbäck kliver in och tar över den, varför? För att han heter Lindbäck?

Kan någon i Brynäs förklara?

Så jävla trött på felbeslut år in och år ut.

Sv: A proposito de nada
Faaan va skönt att jag jobbade hela kvällen och missade matchen. Mitt tips var inte allt för långt borta (2-6)
Återigen är man tydligen piss dåliga...

Horribelt felbyggt lag av Alcén.
Där jag hörde av polaren som tyvärr gick på matchen att Nordh var bättre än vad Kvist varit på 3 säsonger..
Har sagt det förr, Nordh ska spela istället för Kvist!!!!

Laget är så otroligt felbyggt och Alcen värvade helt fel forwards enligt mig.
Visst Larsson. Men spets forwarden som Manner lovade skulle komma efter försäsongsmatchen mot Örebro dök aldrig upp. Har gått lite tid efter dom lovorden va!?

Sen återigen går man in i en ny säsong med för tunn trupp och alldeles på tok hög tilltro till spelare som Kvist, Birgersson, Olesen och Eklind.
Laget har saknat 2 naturliga sniprar under 4 säsonger....
Istället värvar Alcén en 4e kedja spelare som knappt kan göra poäng och som inte alls kan göra mål.
När vi redan har duktigt med centrar.
Ingen måltjuv värvad och då ser det ut som det gör i alla matcher.
Stort övertag med pucken men ingen som kan bryta mönster och skjuta mål.

Alcén/Gramh förväntar jag mig att dom avgår efter säsongen.

Hyser inga större förhoppningar om vem den nya forwarden är. Blir väl Sundström eller Melker Karlsson....

Dags för Manner också att sluta spela 4e kedjan mot motståndarnas 1a kedja va!?

Nästa match hoppas jag han gör om ordentligt för det här håller inte:
Karhunen (Lindbäck)

Kinnvall - Sklenička
Friman - Johannesson
Niemelä - Bertilsson

Ljungkrantz - Ölund - Scott
Strömgren - Björninen - Eklind
Timashov - Palve - Nordh
Olesen - Birgersson - Lindblom

Jag kommer iaf inte gå på en enda till match i år.
Nu är det fan upp till bevis för många uppe på sätraåsen.

Sv: A proposito de nada
AW-M89: Inte Blomqvist väl? I så fall bygger man väl åt fel håll?

Sv: A proposito de nada
lapad: hört samma du också?

Sv: A proposito de nada
JanT: Tycker att Brynästruppen är betydligt bättre den här säsongen än förra – med undantag för målvakterna. Förra säsongen den här tiden hade Vehviläinen höjt sitt spel radikalt – men någon höjning från Lindbäck är svår att se. Fattade jag det rätt av GD/Arbetarbladets rapportering från träningen idag har Vehviläinen nu 96,6 i räddningsprocent på fyra matcher i Finland. Så för mig är det ett stort frågetecken om ”Honken” valde rätt när han satsade på Lindbäck och ställde Vehviläinen åt sidan. Jag vet ju att man skrev ett långt, på pappret förmånligt avtal med Lindbäck så det är kanske anledningen.

Jag höll på att bli stenad på forumet när jag innan säsongen skrev att Lindbäcks ålder är en risk och att det fanns en ”Alsenfelt-varning”. Jag hoppas förstås att jag har fel – men risken är att det kan sluta på samma sätt för Lindbäck som för Alsenfelt. Känslan är tyvärr att Brynäs nu sitter med två andramålvakter – i den rollen platsar ju Lindbäck.

Jag har inte räknat exakt men enligt min bedömning har Brynäs vunnit ”målvaktsmatchen” i c:a 5 matcher av 22 – Lindbäck verkade vara på gång ett tag. …Men totalt sett så håller ju det här inte alls. …Och skulle det, hemska tanke, bli kvalspel åker man nog ur. Där är målvakten extra viktig och Samuel Ersson var ju briljant när man kvalade.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Ja, Veven har 1 insläppt mål i snitt på 4 matcher och 96,6 i räddningsprocent. Inte satsade väl Brynäs på fel målvakt?…

Sv: A proposito de nada
JanT: veven har gjort fyra riktigt bra matcher i rad i sin nya klubb…

Sv: A proposito de nada
Vi får hoppas att Abrahamssons tips stämmer. För vi behöver inga fler bevis på att truppen inte håller, det är liksom fastslaget.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Lindbäck har mycket att bevisa. Att han skulle visa upp ett direkt svagt målvaktsspel så här långt in i serien såg jag inte komma. Till detta skall läggas hela affären runt Honken och Sohlberg samt Vevens frånfälle.

När det gäller dealen med Honken ger den inga bra signaler, speciallösningar för gamla brynäsikoner luktar ruttet....

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Brynäs är ett äckligt tunt lag så självklart svajar spelet när vi får skador. Skulle värvas 3, 2, 1… spelare.

Sv: A proposito de nada
Mattson: på hockeyspråk heter ”slak lina” Brynäs”…

Sv: A proposito de nada
spolaisen: men den kvalite han har visat kan man fundera på vilka matcher han bör spela…Grums borta?

Sv: A proposito de nada
{7981}: Grahm är väl mammaledig? Så Alcén får jobba ännu hårdare….

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Ӏven matchen mot
Luleå var av hög klass. Hur kan det dippa så här? Oförklarligt”

Nä inte alls.
Du som varit elit-spelare borde väl veta att ett lag inte kan prestera på konstant topp - varken fysiskt eller mentalt, individuella idrottsutövare formtoppar för det inte går att konstant ligga på topp, tom en periodpaus kan ju ha en matchbild före och en efter pausen pga mentala inställningen, osv osv.
Ett bra lag kan vara i en dipp och ändå vinna matcher - ett dåligt lag vinner då de lyckas komma ihop sig utöver det vanliga och tagga till sig för att vinna när de ligger på 100%
Med skador på rödin och Larsson är vi ju än mer sårbara när huvudena börjar hänga - och hade inte Limpan släppt in de mål han gjorde så hade inte myskoxförsvaret med kontringar varit en acceptabel matchbild för IKO och vi hade fått en annan matchbild som gynnat oss..

Dvs inget konstigt under ishallstaket egentligen..

Sv: A proposito de nada
lapad: Dalarna?

Sv: A proposito de nada
lapad: aaaah dou tänker så. Q

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Nej de bör han inte göra.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Kanske en som inte får speltid i sitt lag, inte långt härifrån....

Sv: A proposito de nada
Hjärter Dam: bra spaning. Lägger in orginaltexten
Uppladdat:

500x0-6360cc96-f854-4f70-bd5e-ceecc5a210d2.jpeg


Sv: A proposito de nada
Jugge:
Så Många år nu som man vurmat för gamla Brynäsare och ger dem fett betalt. Det har sällan betalat sig. även värvat andra lags mer eller mindre avdankade spelare till dyra priser. Kan vi inte locka andra spelare? Bättre att ta in utländska spelare(absolut inga avdankade NHL spelare) som kostar mindre om de egna juniorerna inte är redo för shl. Börjar bli lite tröttsamt.
Men jag avundas inte JA för han har det nog inte lätt. En halvdan 32årig back på lån, var det allt det. Marknaden är tunn som alla vet… men

Sv: A proposito de nada
Tydligen ingen Rödin på torsdag heller.

Denna bild säger väl ganska mycket. JA och EG måste jobba bättre hårdare
Uppladdat:

500x0-47964729-71ac-4660-aec1-27e2eb60ebf5.jpeg


Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Ny spelare in imorgon enligt Abrahamsson på Aftonbladet. Om det stämmer vet jag inte men det behövs iaf.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: bara att fylla på grogglaset, glömma och komma igen.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Skrattar alltid åt det uttrycket för vi har verkligen ingen klass att tala om.

Sv: A proposito de nada
OveForShow:

vi har inte tillräckligt bra målgörare för att släppa in billiga mål, Lindbäck bör inte stå ALLA matcherna...

Sv: A proposito de nada
Kris.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Kan vara så men de underpresterar. Samtidigt är motspelarna generellt bättre i år.

Sv: A proposito de nada
Hur många år kan man vara bottenlag i en serie utan att åka ur? Brynäs testar verkligen frågan år efter år.

Sv: A proposito de nada
Spacebb: En målvakt som bara kollar pick, nån måtta får det vara ;)

Sv: A proposito de nada
spolaisen: spot on💪😎

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen:

okey, motivation slår klass

Sv: A proposito de nada
Danne66: Nej nej nej!!! Jag pratar MÅLskyttar!!!!!

Brendl, Bisset, Clark, Palushaj, Westlund, Davydov…

Rödin- Duktig målskytt historiskt sett men målskytte är inte hans främsta spetsegenskap…
Dima- En lurig trollgubbe som vill ha mycket puck. Ingen målskytt…
Palve- Främst en framspelare. Ingen avslutare…

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: alla måste spela på topp då truppen är för tunn i toppen. Och nu är både Larsson och Rödin bort båda är bra och ledande spelare.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: se mitt svar till Matson

Sv: A proposito de nada
Vi hade tillfälle att ta HV och OIK och kliva upp på topp 6. Förlorar båda och ligger nu top 10 med en förlust från kval strecket. Något är genom ruttet i föreningen, fel byggt och ett lag som inte ens är färdig byggt snart hälften in på säsongen. Orkar inte ens klaga på ståplats för det finns betydligt större problem än det.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Truppen är för tunn både på topp6 och bottom6. Vi behöver dels in med en spelare som hittar nätet (hur fan Alcén ska göra det nu?). Dels behöver vi in med spelare som konkurrerar ut Birger och Kvist. Där händer ingenting och kommer aldrig att göra.

Vi kan konstatera att återigen har ledningen haft en för stor övertro på den egna truppens kvalitet. Sen verkar det finnas någon slags rosaskimrig naivitet kring de ”stora” Brynäs namnen. Som när Alcén gick ut med att Berra var Europas bästa back!

Det är ju skrattretande! Nu när det kommit in kvalitet i SHL som normalt inte skulle spela här blir han ju pinsamt avslöjad. Han är ju långt ifrån bäst i Brynäs och inte ens topp20 i SHL. Med det lönekuvertet så förväntar åtminstone jag mer än en bröstvärmare var 10:e match…

Övertygad om man haft samma syn på ”gamla” 1:a kedjan med Scott och Rödin, att det är en av SHLs bästa. Trots att man inte haft en fungerande 3:e länk där sedan Lindblom säsongen 15/16…

« · 2415850 · »