1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778398 inlägg · 7967 ämnen
« · 2454077 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Lindström: SÅJA!!!!! Kinnvall! Bra assist av Scott!

Sv: A proposito de nada
Dima ska fan skämmas över hur han agerar i BIF tröjan. Maken till one man show.

Sv: A proposito de nada
Vad har Mikko gjort för att ändra matchbilden idag? Nån som har koll om han vaskat om åtminstone? Jag kan inte minnas att jag sett det.

Sv: A proposito de nada
Varför spelar vi BP ? 5 man på plan ju.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Skillnaden mellan Kvist och Rödin är lönen.

Sv: A proposito de nada
Tord61: missade du nånting, det var ett 0-3 underläge efter första.

Sv: A proposito de nada
Tord61: dags att skapa en #vaknafrånstart kommentarspår på Brynäs sociala medier inför nästa match.

Sv: A proposito de nada
J-S: Orkar inte för du och Huge lever i en fantasivärld, ni ser inte brister. Nu hoppas jag självklart att Brynäs vänder men ibland är det bra att vara realist

Sv: A proposito de nada
Giganterna Boyce och Lundin dominerar oss i vår egen zon. Inte alls skämmigt.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Jag lägger inte ofta in kommentarer här, MEN nu känner jag att jag måste
1. hur många 2-3 underlägen har vi haft den här säsongen efter första, aldrig upplevt detta förr.
2: Manner, ja vad ska man säga, erkänner aldrig hur dåligt det är, tänker speciellt på Lindbäck, mannen är för snäll tror jag, behöver lite mer stake där på bänken, grabbarna spelar ju bra, jag lider med dom, Det HÅLLER inte längre. Gör om gör rätt

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Vi vinner med 7-4. Det är Luleåmatchen all over igen!

Sv: A proposito de nada
lapad: precis, Timrå bjuder på en Brynäs-bjudning.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Lugnt, vi bjuder snart igen. Igen.

Sv: A proposito de nada
lapad: Hahaha L-G, om du läser om och begrundar det du skrivit, gnuggar dig i ögonen så kommer inte ens du tror på det du skrivit.

SPECIFICERA tack vad behöver jag begrunda ?
Är det att Brynäs vunnit dom två tidigare matcherna i mot Timrå eller att Brynäs har börjat svagt ikväll och har svårt att komma upp i matchtempo efter en längre viloperiod.
🤔🙄🤣😂

Sv: A proposito de nada
Honken72: Kommer den sedvanliga upphämtningen nu?

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: fortfarande inte svarat på varför du kallar dam hockey ”hitte på hockey” 😂😂

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Tändvätska?

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Timrå gör en Brynäs och bjuder på ett mål.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Det verkar vara ett måste för mustasch om man ska göra mål

Sv: A proposito de nada
mattiask: yeeees

Sv: A proposito de nada
Har Brynäs gett upp nu? Den lilla pushen gav inget mål, dags o vika ner sig lite till?

Fy fan vad dåligt

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Största problemet iår är iaf enligt mig inte spelartruppen. Vi har definitivt en spelartrupp för att ligga iaf på platserna 7-10.

Men vårt grundspel. Speluppbyggnad, försvarsspel men även offensivt spel där det offensiva spelet ändå i stora delar är bra.
Men vårt grundspel är inte tillräckligt bra och i mina ögon förlegat.
Helst av allt vill jag ha Manner kvar, defintivt. MEN vi spelar ett otroligt intetsägande spel med Manner. Är det så här vi vill att vårt Brynäs ska spela?

I mina ögon är vårt grundspel otroligt dåligt. Sen helt plötsligt så flaxar vi till. Men att flaxa till ibland är ju inte tillräckligt bra.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Befria Rödin! Bänka stackarn han saknar helt självförtroende! Spelar Larsson bye täthet way?

Sv: A proposito de nada
Davey85: Sagt det förr och säger det igen: Skeppa han ASAP

Sv: A proposito de nada
Farsang: inget misstag, nej jag gillar inte damhockey.
Lena är ingen bra kommentor, är det en äcklig åsikt?

Är alla de tusentals som går på herrhockey men inte damhockey kvinnohatare?

Tycker inte heller att herrlandslaget är skidor är bra.
Tror du jag hatar dem för det? Är det också äckligt.

Herregud, hyckleri en mass. Lägg ner

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: är det enda problemet att vi inte kan göra mål och att Lindbäck har släppt in puckar. Ja då tycker jag att du kan spola tillbaka och kolla om matchen från start. För du verkar ju ha missat det största problemet 😂😂😂


Sv: A proposito de nada
Vi kan inte göra mål och lindbäck läcker som ett såll, så har det varit och så kommer det fortsätta resten av säsongen…

Sv: A proposito de nada
Farsang: Vi måste återigen be till hockeygudarna att det finns två lag som är sämre än oss i år igen…

År efter år…samma visa.

Sv: A proposito de nada
J-S: Hahaha L-G, om du läser om och begrundar det du skrivit, gnuggar dig i ögonen så kommer inte ens du tror på det du skrivit.

Sv: A proposito de nada
Brynäs mosar ner Timrå i deras zon och hinner byta två gånger, hur slutar det? Dima bjuckar på ett 2mot1-läge... Nice.

Sv: A proposito de nada
lapad: Just därför behöver man väl en tränare som (förhoppningsvis) lärt sig av Roger hur man matchcoachar och gör det bästa av spelarmaterialet man har?

Sv: A proposito de nada
Kan inte bara Timashov dra....

Sv: A proposito de nada
Inte ett dugg förvånad att det är Dima som slarvar bort pucken på egen blå.

Sv: A proposito de nada
Jag sammanfattar säsongen redan nu: Lika illa som vanligt med reservation för allsvenskt spel, då sjunker betyget till sämst någonsin.
Nyförvärven:
Bättre än väntat: Johannesson och Strömgren.
Som förväntat: Sklenicka, Friman, Blomqvist, Karhunen och Niemelä.
Sämre än förväntat: Kinnvall, Björninen, Larsson och Lindbäck.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det spelar ingen roll om hur mycket vi gräver och letar när vi har en sportchef med övriga i Brynäs som saknar handlingskraft. Brynäs har varken ekonomiska eller personella muskler

Sv: A proposito de nada
Honken72:

Du skall aldrig se Leksands 2a perioder, vi är sämst i serien.

1 - 1 nu rättvist, mantas räddar oss igen kunnat stått 3 - 1

Sv: A proposito de nada
Davey85: Hv kvitterat. Tack o god natt

Sv: A proposito de nada
Peja: det är en JÄVLA skillnad att inte vilja se det och kalla det för en hitte på sport Peja

Sv: A proposito de nada
Var det efter påsk som Lindbäck är som bäst? Eller var det pingst. Man längtar ju oavsett till dess!

Sv: A proposito de nada
Sjukt ändå att Kevin Roy inte platsar i detta lag.

Sv: A proposito de nada
Peja: precis, jag gillar inte damfotboll heller.

Längskidor är tvärtom, kollar bara på damerna inte herrarna. Skriver detta för jämställdheten.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: var det därför du kallade SDHL för ”hittepå hockey” för att du inte gillar att kolla på det?

Låter mer som en dålig ursäkt efter du insett ditt misstag.

Var det inte någon annan som gjorde det efter att ha uttryckt sig illa och rent av äckligt om en viss kvinnlig kommentator i Cmore?

Sv: A proposito de nada
lapad: Lars Göran, var är du nu, jag bara undrar var du är nu, lalalal🎵🎶

Men lilla gubben skärp dig nu,
Som vanligt börjar Brynäs matchen som en påse nötter,
Men absolut inget ovanligt.
Jag är lika förbannad som dig att Brynäs inte lärt sig läxan,
Efter varje speluppehåll så spelar man som skit och det är ledande spelare som inte tar ansvar,
Sen ser jag samma match lider lika mycket,
Men kom ihåg att vi vunnit dom två första matcherna i mot Timrå, så tydligen är det Timrås tur att vinna ikväll,
Men spara tårarna och försök att visa lite styrka.
🙏🏻🎻🎻🎻💪🏻😇🤔😂🤣

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Ja, Mikko slängde nog ut några påsar Ahlgrens och drog ett kul skämt. Sen dags för andraperren.

Sv: A proposito de nada
Wasp77: Inte konstigt sponsorer lämnar . Vem med vettet i behåll vill slösa pengar på Brynäs ?

Sv: A proposito de nada
Lindbäck står kvar😂😂😂

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Gammal assisterande till Roger i Frölunda. Har talats om att han är ett ämne för SHL som huvudtränare och fick gå från Bern i november, så varför inte prova sista omgångarna och se om han kan vända skutan redan nu. Älskar Manner, men det funkar inte längre.

Visst, han har mest varit assisterande, men det hade Filander varit innan han kom till IKO också. Filander är en av SHL:s bästa matchcoacher, så jag chansar gärna med Lundskog. Kan inte erinra mig om att det finns några andra rimliga alternativ därute just nu?

Sv: A proposito de nada
Davey85: Bra snacks, kanske. 😊

Sv: A proposito de nada
Tog 50 sekunder av andra perioden innan Tik bjöds på första fina målchansen. Bra snack i paus?

« · 2454077 · »

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Marcus Johansson klar för FBK, med tanke på hur bra han varit de senaste åren bör han vara seriens bästa spelare. Hade garanterat kunnat få ett nytt välbetalt kontrakt i NHL. Järnkrok däremot vill lira fjärdekedja på minimumlön….
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)