1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778561 inlägg · 7967 ämnen
« · 2608857 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
steffe63: Ja, om och när man anser att mv-posten måste uppgraderas så tror jag att Lindbäck blir den som får röra på sig.
Redan nu känns Clara lite tryggare och lugnare i sitt agerande, även om han haft några tuffa matcher och ex blivit utbytt.
Det här förutsätter att tränarna anser att deras insatser hittills inte har varit tillräckligt bra, nåt jag är tveksam till att dom skulle tycka.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Tycker inte det är konstigt att man missar i sin bedömning nån gång. Men Ljungkrantz har föreningens bästa ögon sett senaste 6 åren men bedömt att andra inköpta spelare skulle prestera bättre. Har BIF råd att fortsätta fostra toppspelare till andra lag?

Sv: A proposito de nada
Zzz: Johannesson har fortfarande aldrig varit lika bra som Kinnvall var i HV 19/20. 40 poäng i SHL som back är respekt. En otrolig spelare som Brynäs sitter på där.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Helt sant, men det jag menade var att de spelare Brynäs släppte inte plockades av någon annan SHL klubb utan gick via allsvenskan. Vilket de troligen behövde. Det man kanske ska diskutera är varför spelarna som lämnar inte väljer Brynäs när de är redo för SHL.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Med skillnaden att Rögle hade ett riktigt bra lag just då vilket gör det svårare att behålla unga talanger. Länge sen Brynäs hade samma läge. 2010-2012?

Sv: A proposito de nada
Mattson: Tror alla lag gör dåliga bedömningar. Kinnvall, Larsson och Westfält lyfte först efter något eller några år i allsvenskan.

Rögle släppte Samuel Johannesson till oss vilket med facit i hand var ett sämre beslut än Brynäs någonsin fattat i frågan.

Sv: A proposito de nada
Jugge: i slutändan handlar det bara om att ha en annan åsikt än massan. Det lever han för. Lite tragiskt ändå

Sv: A proposito de nada
Mattson: Svårt att sia. Jag tror Mora kan bli en farlig outsider, sedan beror mycket på värvningar till olika lag.
I ett slutspel blir det tuffare för ledande spelare. Videll har ju varit skadebenägen, men vi får se..Brynäs är mindre känsliga för skador än SSK...

Sv: A proposito de nada
Huge: Jag tycker inte heller vi ska byta.Clara är ung och har potential att utvecklas. Men, skulle inte målvaktsspelet vara tillfreds för tränarstaben i Brynäs , så vore det inte fel att värva in en målvakt men det måste komma från tränarhåll...i så fall..

Vi leder serien utan att ha spelat nämnvärt bra i många matcher.
Många lag slår varandra....men vi får se om 10-15 omgångar...

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: 15-2

Sv: A proposito de nada
Benn sätter den i friläge - 3-0👍

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Nej, hurså?
Att sparka en tränare när inget har fungerat har väl alltid förr eller senare varit en trolig realitet.
Att idag byta ut båda våra målvakter tycker jag inte är realistiskt.
Dom har inte varit tillräckligt dåliga för det.

Sv: A proposito de nada
Huge: tycker du det här varit orealistiskt att vi har sparkat tränare???

Sv: A proposito de nada
Spelar Brynäs final får man möta ssk. Ett lag med ett fungerande försvarsspel och två 38-åringar som äger den här serien. Kommer bli skitjobbigt.

Sv: A proposito de nada
Är Brynäs särskilt dåliga på att se potentialen hos sina egna spelare? Med facit borde Ljungkvist givetvis haft en roll i årets Brynäs. Kinnvall tidigare, Westfält, Emil Larsson längre tillbaka. Eller gör alla elitlag lika taskiga bedömningar av potentialen av sina juniorspelare?

Sv: A proposito de nada
Huge: Brynäs har ju släppt till exceptionellt få målchanser de senaste matcherna, särskilt i relation till hur mycket man har skapat framåt. Man kan inte räkna med att motståndarna inte skapar en enda chans över tre perioder.

Sv: A proposito de nada
Jag tycker vi har ett jättebra målvaktsspel om man bortser från två tre ingripanden per match,

Sv: A proposito de nada
Stenis: Ja, eller alternativt: testa först med att jobba mer med försvarsspelet och hjälpen till målvakterna.
Att byta ut båda målvakterna idag känns inte realistiskt

Sv: A proposito de nada
Huge: Jag vet inte om du hört det förr Huge, men man säger ofta att målvakten är halva laget. Om då laget har en målvakt som inte presterar på förväntad nivå i match efter match, hur tror du då det påverkar laget??..

Som uttalad 1:a målvakt i ett lag som gått ut med att man har som ambition att gå upp direkt förväntar jag mig att målvakten ska ligga i absolut topp i ligan i all form av statistik. Du har uppenbarligen inte dom förväntningarna..

Sv: A proposito de nada
Huge: Helt rätt. Bättre försvarsspel hade hjälpt målvakterna från att göra tavlor.
Backarna hade varit stabilare, bättre och jämnare i försvarsspel från början om vi haft bättre tränarteam. Och bättre tränarteam hade vi fått med en bättre sportchef. Hade vi haft en bra klubbdirektör hade vi haft just en bättre sportchef. Men då behövde vi ju ha haft en bättre styrelse än de Brynäs kan bättre föreslog och som kunde anställa en bättre klubbdirektör. Det hade vi löst med en bättre supporterskara som kunnat föreslå egna bättre kandidater. Hade vi haft det så kanske vi rent av hade spelat i shl nu.
Så jag vet inte Huge kanske du och jag och några fler ska lägga av med att följa och påverka brynäs?

Alternativet är att byta ut målvakterna istället. Men det är kanske en för enkel lösning?

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Beror nog på en kombination av allt det du räknar upp.
Förutom det sista, vi har ett tillräckligt bra lag för att kunna ha gjort många saker bättre än hittills…

Sv: A proposito de nada
Samsung: Absolut, så kan det också vara.
Frågan är dock om hönan eller ägget kom först?
I längden tror jag ändå att alla lagbyggare ser ett bra försvarsspel framför en sämre målvakt än en toppmålvakt bakom ett ihåligt försvarsspel.
Vilket visar att man isf anser att försvarsspelet som ska hjälpa målvakterna är viktigare att jobba på än att målvakterna hela tiden ska tvingas hjälpa utespelarna.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: ” Så om alcen värvar en målvakt tycker du att det är ett felbeslut?”

Dom kompetenta yrkesmännen kan aldrig någonsin ta ett felbeslut i Huges värld. Om Alcén beslutar sig för, som vi redan vet att han gör, att värva en ny målvakt så var det bästa beslutet han kunde göra givet de förutsättningar han hade vid givet tillfälle…

Huge har snurrat till det för sig själv så rejält idag och målat in sig i ett hörn så han vet väl knappt upp eller ner, höger eller vänster längre…

Sv: A proposito de nada
Huge: ” Hade vi haft ett stabilare, bättre och jämnare försvarsspel från början och som hjälpt målvakterna bättre så hade vi varit obesegrade idag.”

Vad beror det här dåliga försvarsspelet på? Är det backarna; Bertilsson, kinnvall, benn, cukste, lindstein och billins som inte håller måttet

Är det forwards: rödin, Larsson, vesel, kelleher, indrasis, kopacka, blomman, kvist och juniorerna som är för dåliga?

Är det tränarna; gällstedt, Molin och masken som inte kan motivera spelarna eller satt ett tillräckligt bra grundspel

Är det alcen som inte satt samman ett tillräckligt bra lag på isen

Vad beror det här dåliga försvarsspelet på?

Sv: A proposito de nada
{9382}: Nä, igår var försvarsspelet helt Ok.
Två otagbara mål går inte att försvara sig emot utan att ha lite tur.
Att vi tvingas till förlängning beror på nåt annat än målvakterna och försvarsspelet.
Svaret borde du kunna räkna ut själv.

Sv: A proposito de nada
Huge: Nej Huge där har du helt fel faktiskt.

Sv: A proposito de nada
Huge: Vi kanske hade haft ett stabilare, bättre och jämnare försvarsspel från början om målvakterna spelat ett solit och stabilt målvaktsspel.
Och kanske varit obesegrade idag, och haft råd med en och annan indianare från backarna.

Sv: A proposito de nada
Huge: o du tänker att vi har råd med en o annan tavla i slutspelt/finalen .
Hade vi råd med mv spelet förra säsongen??

Sv: A proposito de nada
Huge: Så jävla dåligt kan inte försvarsspelet vara...Vi släpper exempelvis till 9 skott mot Östersund, men tvingas likväl till förlängningsspel.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Huge kan inte hockey, varken målvaktsspel eller något annat, just saying..

Dock svart bälte i ”sminka gris” och förnekelse, dvs vägra acceptera det uppenbara.

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: Hade vi haft ett stabilare, bättre och jämnare försvarsspel från början och som hjälpt målvakterna bättre så hade vi varit obesegrade idag.
Och haft råd med en och annan tavla från målvakterna.

Sv: A proposito de nada
Jugge: jag svarade bara på frågan

Sv: A proposito de nada
Peja: Rifalk är ett bra namn och Rögle är ju en av klubbarna som alcen verkar ha bra kontakt med.

Kan man ta in Rifalk som den namngivna tredjemålvakten kanske? Hur funkar det när man redan har Clara på lån. Någon som vet?

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Finns det nån som säger emot?

Sv: A proposito de nada
Det är ju sjukt om man tänker på det.. Vi leder serien med målvakter som ligger 22 och 24 i målvaktsligan av totalt 33 st. Med hur många poäng hade vi ledat serien med en målvakt som legat top 5? 🙈

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Ser att Rifalk verkar ha en tung säsong, ofta petad och att Rögle-fansen vill se en ny målvakt. Rifalk skulle vara ett riktigt bra namn för Brynäs om han får gå från Rögle. Kanske attraktiv för andra SHL-klubbar, men bra ålder på killen och han var riktigt bra när Oskarshamn avancerade till SHL. Likt Svedberg 2012 verkade han höja sig ju viktigare matcherna blev.

Sv: A proposito de nada
{10375}: förutom att måla in sig i hörn huge svart bälte i att vända kappan efter vinden och låtsas som det regnar. Då är alla argument som bortblåsta.

Hur många ggr har inte vi här förutsett att tränare ska få sparken men då kommer huge med sitt ”kunniga yrkesmän vet bäst”.

Och sen när dom kunniga yrkesmännen gjort som vi förutsett, då är det rätt beslut.

Ynkligt

Sv: A proposito de nada
Huge: ” Sen är frågan ifall Alcen & Co tycker detsamma eller inte och ev anser sig nödgade att värva nytt.”

Så om alcen värvar en målvakt tycker du att det är ett felbeslut?

Sv: A proposito de nada
Huge: 1x2 igen då Huge..
Säker 1 a i 10 omgångar sen 1x i 10 omgångar till och nu helgarderar du igen...som du gjort i alla år..
The Hugestyle

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Min uppskattning är ungefär det här:
- Förra säsongen hade Alcén en gedigen SHL-budget och lyckades bygga ett lag som var ungefär 75% SHL-klass.
- Den här säsongen har Alcén inte en SHL-budget, men en väldigt stor HA-budget, och har lyckats bygga ett lag som håller ungefär 50% SHL-klass.

Om Alcén hade satt målvakterna och bredden bättre så hade denna trupp varit ungefär lika bra som förra säsongens, men det har han ju inte gjort. Faktum är att trupperna har ungefär samma svagheter, vilket ger intrycket av att Alcén inte har lärt sig av sina misstag.

Det är just den saken, dvs att Alcén inte lär sig av sina misstag, som gör att han förmodligen inte kommer lyckas bli en bra sportchef på lång sikt. På kort sikt har han varken varit eller är en bra sportchef.

Tycker även det är lite märkligt att allt det här snacket om att Grahm också är sportchef för herrlaget är som bortblåst. Det framhävdes ju något oerhört innan kräftgången började för herrlaget. Numera är Grahm som försvunnen från allt kring herrlaget.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Inget konstigt alls.
Jag tycker att mv har fått för dålig hjälp av uteförsvaret vid många insläppta mål.
Sen är frågan ifall Alcen & Co tycker detsamma eller inte och ev anser sig nödgade att värva nytt.
Klart som korvspad. Det där som din korv i ERP:en låg i innan du köpte den i paus häromdan…

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Klart att inget lag i HA håller SHL klass. Det skiljer en jäkla massa miljoner i spelarbudget, trots Brynäs fallskärm..🪂

Sv: A proposito de nada
Håller stenhårt på FBK ikväll 🤘

Sv: A proposito de nada
Huge: ” Har aldrig påstått att Brynäs inte har några mv-problem, bara din usla läsförståelse som spökar.
Jag har sagt att huvudproblemet både har varit och fortfarande är ett alltför osäkert och ojämnt grundförsvarsspel. Det utesluter inte att det samtidigt borde gå att kräva lite bättre spel från målvakterna, speciellt från Lindbäck som är mer erfaren än Clara.”

När har du skrivit att Brynäs har mv-problem? Du ljuger så du tror dig själv.

Vad är det som inte är bra i lindbäcks spel då? Han släpper väl bara in otagbara puckar?

Sv: A proposito de nada
Mattson: Brynäs, seriens bästa lag enligt tabellen men långt ifrån SHL-klass, men närmast…

Frågan var väl vilket HA lag som har SHL-klass , säger det igen, INGET.

Sv: A proposito de nada
Huge: Jag kanske skulle ta och damma av min gamla utrustning 😃😉😉
Uppladdat:

500x0-img20231202174102.jpg


Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Huge fattar att en målvakt kommer inhandlas och måste därför försöka komma ut ut sitt inmålade hörn. Men som du säger, väldigt märkligt att värva en målvakt om det varit uteförsvarets fel att Lindbäck släpper in alla dessa mål.

Sv: A proposito de nada
Huge: Om det skulle bli zombieapokalyps i världen och hela befolkningen var död förutom mig och en till som satt och tryckte i ett skyddsrum då skulle jag önska att du var den som satt där med mig Huge ❤️

Nej då men all kred till dig, tycker om dig.
Förstår precis hur du tänker , också trott och vridit och vänt på Lindbäck in i det sista. Något har kommit ikapp han känns det som.
Han kan inte vara nöjd själv med sitt spel, och han själv är nog den största kritikern till det gissar jag.
Sidledsförflyttningarna känns inte som dom riktigt finns där längre.
Kan inte minnas att han var så här fladdrig runt målet i Timrå och Rögle heller när man såg han mycket?
Han har alltid vart som en tredje back då han är mycket bra på klubban.
Nu har det ju blivit nån tabbe pga det.
Inte du , inte jag, ingen här, inte alcen , inte gällstedt och framförallt inte Anders själv är nöjd med sitt spel sen hans comeback till Brynäs. Det törs jag lova.

Sv: A proposito de nada
Huge: ” Jag har så här långt ingen annan tes kring målvakterna än att dom mestadels har fått för dålig hjälp av uteförsvaret vid flera insläppta mål.
Om det sen räcker för att Alcen känner sig nödgad att värva nytt återstår väl att se.”

Konstigt inlägg. Om målvakterna fått för dålig hjälp av uteförsvaret varför ska man då värva ny målvakt. Finns väl ingen anledning till det?

Om alcen värvar ny målvakt antar jag att du tycker att han är lika inkompetent som alla soffcoacher härinne?

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Min poäng hade inget med Brynäs nuvarande serietillhörighet att göra. Den handlade om att Brynäs har seriens bästa lag (Alcéns ansvar) = störst chans till SHL. Men som laget spelar (Gällstedts ansvar) är det långt ifrån säkert med uppflyttning.

« · 2608857 · »

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
- Vad heter den där klubben i Solna nu igen?
- AI
- K:t då?
- Ja lite :-)
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)