1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778126 inlägg · 7967 ämnen

« · 2609609 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Lemp:

Har du hela laget?

Sv: A proposito de nada
JVM- truppen har tagits ut, Lindstein är utanför laget!
Dock är målvakten Kevin Reidler med. Kände inte igen namnet, men visade sig att han är från Gävle OCH att Håkan Wickberg är hans farfar..

Edit: morfar..

Sv: A proposito de nada
lapad: Ja, men som jag skrev; Det är bara något man säger utåt.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Rautio, antar jag....

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Madhawk sa ju i sin och Sannys podd för några veckor sen att man letar målvakt så nog inser man problemen och det vore så klart oerhört märkligt om man inte gjorde det. Gäller det bara att Alcén hittar någon vettig.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Fast Gällstedt tyckte att det var orättvis kritik mot Linbäck

Sv: A proposito de nada
lapad: Vi får verkligen hoppas - och det måste väl även vara så - att tränarna ser exakt samma sak som vi; dvs. att målvakterna långt ifrån räcker till. Dock så säger man inte det utåt och det är väl för att man sällan hänger ut spelarna som inte presterar som förväntat.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det är ett dilemma detta.

Ska man satsa på ett "namn", eller på att köpa en målvakt som vill uppåt?

Jag för min del hade köpt en spelare som vill satsa uppåt.

Bättre att ta en som vill upp, än en som satsar på NHL, men inte spelat nått iår.
Tyder på en skev uppfattning om sig själv.
Det är något som Brynäs inte behöver efter förra årets cirkus.

Så låt det kosta. Köp en målvakt som är hungrig.
Man måste satsa på att man går upp.

Lindbäck kommer inte att stå 2:a i SHL.
Ta en yngre som kan vara det.
Tänk längre än bara detta året.

Make an offer they cant refuse...

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Ja, håller med. Det som är mest anmärkningsvärt är att både tränarna och sportchefen är totalt handlingsförlamade och vägrar inse sanningen. Granskar och analyserar man inte matcherna och målvakternas insats? Som jag nämnt många gånger förr så är detta resultatet av all ryggdunkande i klubben. Det var bl.a. delvis det som är orsak till att vi befinner oss i HA och inte i SHL.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Exakt min tanke. Finns alltid en dröm om att hitta något bättre, men det är mycket som ska klaffa för att en bra målvakt ska finnas tillgänglig, eller ens bli tillgänglig. Till råga på det skall en bra målvakt övertygas om att spel i Sveriges andradivision är roligt och väl värt tiden. Kaskisuo är nog en av de bästa som finns tillgängligt som skulle vara realistisk.

Han pratar själv i videon om att HA säkert är en topp fem-liga i Europa, så något långskott känns det inte som. Även om jag själv tror att han kommer hamna i Tyskland eller Finland.

Ser inte direkt något SHL-lag som krisar på målvaktspositionen heller. Eller ja, Oskarshamn då kanske, men vem går dit i det här läget? Då MÅSTE ju Brynäs ändå locka mer.

Sv: A proposito de nada
Saltmasen: Vem är denna målvakt isf, som finns på marknaden och är sugen på att spela i HA? Även om Kaskisuo inte var något vidare i Leksand ifjol tror jag ändå vi får svårt att hitta mycket bättre.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Tycker att det rätta nu vore att matcha Clara hårt fram tills man hittar ersättare för Lindbäck. Detta för att Clara kan ta enorma steg, den potentialen finns inte i Limpan. Min gissning är dock att man tar fegalternativet och matchar Lindbäck hårt innan man skickar Clara tillbaka till FBK. Family first.

Sv: A proposito de nada
{10375}: Tycker inte det spelar ett dugg roll vem som står. Bägge är ojämna och lika dåliga. Limpan har 0,17 bättre GAA och Clara har 0,3 bättre räddningsprocent, pick your poison.

Själv blir jag mindre och mindre sugen på ny match för varje vecka pga detta. En klump i magen varje gång motståndarna etablerar spel i vår zon. Tycker det är tragiskt att målvaktcirkusen får rulla vidare. Det är inte roligt för någon inblandad.

Ge våra utespelare, våra tränare och oss fans en ny målvakt, nyss. Tålamodet är slut.

Sv: A proposito de nada
{9684}: Är det där Västerås målvakt ikväll?
Blir nog en del magskott från våra krigare kan man tänka sig..

Sv: A proposito de nada
Erat: Självklart ska Lindbäck stå så att han "får hitta formen". Han har letat efter den sedan han kom till Brynäs och det gäller att ha tålamod med en sån här pass bra målvakt. Snart så...

Sv: A proposito de nada
{10375}: Tror vi behöver tänka om när det gäller målvakter. Breda målvakter bör värvas istället för långa...
Uppladdat:

500x0-otts.jpg


Sv: A proposito de nada
{10375}: det är bara att köra lindbäck linan ut nu, tills alcen har hittat en ny målvakt.

Sv: A proposito de nada
Vad tror vi om målvaktsvalet idag?
Skulle gissa på att man ställer Lindbäck pga vinst senast och man vill testa ett hårdare matchande av honom. Hoppas givetvis på Clara dock.

Sv: A proposito de nada
Saltmasen: Ja, i Leksand och SHL kanske. I HA hade han varit en toppmålvakt.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Inget att ha tyvärr, han är alldeles för inkonsistent, det går nog hitta en bättre målis än så

Sv: A proposito de nada
{10452}: Tycker det är märkligt av Kaskisuo att försöka sig på en NHL-satsning via AHL vid 30 års ålder. Chansen att han dels ska ta en plats i AHL känns otroligt liten, NHL ska vi inte ens tala om. Målvakter i den åldern blir helt enkelt inte plockade till Nordamerika, såvida dom inte haft en monstersäsong som ex Viktor Fasth hade.

Han säger i videon att SHL-klubbar vill avvakta/inte har råd. Det kanske också borde vara ett wake up call för honom gällande hans målsättning. Han kommer från en usel säsong som backup i Leksand och siktar på NHL, hallå verkligheten?

Jaja, snart stänger NHL/AHL och då ser vi nog honom i HA, tyska ligan eller i Finland. Verkligheten kommer snart ikapp honom.

Ja, jag är lite bitter för jag hade gärna se honom ta förstaspaden hos oss, helst nyss.

Sv: A proposito de nada
{10452}:
GAMEDAY❤️💛🖤

•Förutsättningarna:
VIK saknar tänkta toppspelare i Konstantin Komarek, Kyle Topping, Oliver Bohm, Marcus Bergman och Carl Jakobsson.
Man saknar även head coachen Karl Helmersson!!!

•Enligt VLT såg laget ut så här:
Eric Engstrand – Nick Hutchison – Trevor Mingoia
Hannes Hellberg – Jared Dmytriw – Shane Gersich
Gabriel Kangas – Isac Skedung – Adam Hofbauer
Hugo Lejon (J20) – Gustaf Kangas (J20) – Karl Andersson

•BACKAR:
Erik Flood – Alexander Lindelöf
Jimmie Jansson Lorek – Kalle Loponen
Amil Krupic – Elias Pettersson
Ludvig Östman – Nikodemus Wernquist (J20)

Sv: A proposito de nada
Han siktar mest på ahl shl

Sv: A proposito de nada
Mickesgolf: bara glömma kaskisuo


m.youtube.com/watch?v=tgoc_Is8Qqo&pp=ygUQa2FzaW1pciBrYXNraXN1bw%3D%3D

Helt sjukt om alcen inte hört sig för

Sv: A proposito de nada
Mickesgolf: borde vara bättre än att inte spela alls. Kanske kan skriva kontrakt med option på nästa år vid SHL-spel

Sv: A proposito de nada
Peja: Brattström har väl inte stått speciellt mycket senare tiden? Kaskisuo hade varit lite intressant att få in i laget. Frågan är om han går ner till Hockeyallsvenskan om frågan skulle komma. Men han har väl inte heller stått något i år?

Sv: A proposito de nada
Peja: är han en trevligare sportchef än spelare kommer det gå bra. Riktig mansbebis på isen

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Det återstår att se hur kapabel sportchef Danielsson blir. Hans första och kanske svåraste uppgift blr ju att hitta en ersätta till Kimby, därefter måste han försöka hitta talanger som inte platsar i SHL men som kan utvecklas i Almtuna.

Almtuna är ett bra första sportchefsjobb. I motsats till Brynäs är det ju en liten klubb där man kan lära sig jobbet från grunden utan någon enorm press. Därefter kan man klättra vidare i hierarkin förutsatt att man gör ett bra jobb i AIS. Nu har det gått mycket bra för både Mårtensson och Kimby, men det är ju inte givet att efterträdarna också gör succé. Förr eller senare kommer AIS att åka ur med deras skrala publikunderlag.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tankar om att Jordie Benn kanske spelar två matcher i Spengler Cup i mellandagarna, JA bekräftar kontakt från Kanada, skader etc🤔

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "Eller hur, det är ju bara att kolla på genomsnittlig istid under karriären så förstår man ju det!"

Vad är korrelationen mellan sportchefsduglighet och istid...?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:
JA har ett sjujävla försprång när det gäller genomsnittlig Sportchefstid under karriären. 😀

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: jag skickade det som stod i Aftonbladet :)

Sv: A proposito de nada
{10452}: Det var det som stod i Aftonbladet.

Sv: A proposito de nada
{10452}: I ett initialt skedde så är det nog så. Han kan nog hitta en klubb i Tyskland eller Finland.

Sv: A proposito de nada
Lemp: bara glömma Logan hutsko till hockeyallsvenskan
Uppladdat:

500x0-img0355.png


Sv: A proposito de nada
Silfver: Why not both?

Sv: A proposito de nada
{10375}: Frågan är om inte Anton Karlsson är ett bättre alternativ när slutspelet drar igång? En spelartyp vi saknar.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : ”Danielsson känns spontant som mer av ett sportchefsämne än JA”

Eller hur, det är ju bara att kolla på genomsnittlig istid under karriären så förstår man ju det!

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Skulle kunna bli bra! Är för den värvningen.

Sv: A proposito de nada
Felpost

Sv: A proposito de nada
munkas: Brynäs kollar upp Hutsko enligt Aftonblaskan

Sv: A proposito de nada
Samsung: Ja, visst är det så.
Lag som kommer med många offensiva pjäser borta tenderar att prioritera ett tight spel med fokus på defensiven.
Vi vet ju hur bra Brynäs är på att skapa heta lägen och luckra upp ett tight försvar…
Soloåkningar och bandysvängar i sarghörnen here we come!

Sv: A proposito de nada
Fofi : Hur många gånger har man inte myst över sån där info för att sen se laget vara helt statiskt och säsongens bottennapp är ett faktum.
Komarek och topping borta är bra info. :)

Sv: A proposito de nada
Bratwursten :
INFÖR MATCH
Komarek är på is.
Men kommer inte spela mot oss imorgon.
Kyle topping skadad, kommer inte spela mot oss imorgon.
Oliver Bohm skadad, kommer inte vara tillgänglig för spel imorgon.

Utöver det så är ju Marcus Bergman också skadad sen tidigare.
- Bekräftad av VIK’s ass tränare.

VIK:s centrar imorgon.
Hutchinson
Dmytriw
Skedung
Kangas

Skapa kaos för deras centrar och komma in i hetzonen imorgon då:)

Sv: A proposito de nada
Peja: Danielsson känns spontant som mer av ett sportchefsämne än JA

Sv: A proposito de nada
Hallå? Bästa våre om dom hitta en målvakt som borde kunna plocka nån puck här o där !! Vi klara oss utan det dör ni pratar om !! Bättre målvakt så kan vi vinna enklare!

Sv: A proposito de nada
Tur i oturen ändå att Kelleher inte missar slutkampen.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken:
Japp, håller med - skrev ju det - så stor jätteskillnad.
Brynäs lever i sin egen värld och där ska såklart bara det bästa lösningarna finnas.
Vi lirade ju som sagt i annan liga med annan omsättning - så resultaten har gått oss väl och nådigt de senaste åren!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Bakos kontrakt går ut om 5 dagar. Mueller är ju också en högst kompetent spelare.

Tycker dock även Brynäs behöver ditt förslag, alltså herr Karlsson, till fjärdelinan. Tror han skulle kunna lyfta den.

Sv: A proposito de nada
{10065}: Tråkigt med Kelleher..
Det bästa upplägget vore helt klart om vi kunde hitta hyfsad spets inom kort, för att därefter se Kelleher som ”spetsvärvningen” vid transfer deadline istället för att överbetala en trött legoknekt från SaiPa.

« · 2609609 · »