1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 755089 inlägg · 7967 ämnen

« · 2670168 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Erat:
Ingår det i Privatpartner? Eller är Privatpartner under avveckling till förmån för Cross Media?
Deläger Brynäs Cross Media?

Sv: A proposito de nada
Erat: Fast ärligt talat blev jag inte särskilt imponerad av första avsnittet. Trodde att det skulle vara mera proffsigt och jävlaranamma inslag.

Sv: A proposito de nada
Erat: synd, det hade varit kul att se..

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: "Som jag fattat det var första avsnittet gratis, för att se resten måste du bli medlem på kanalen"

Det stämmer! Man måste bli medlem på Youtube-kanalen Cross Media för 29kr/mån. En given prenumeration från min sida.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Annars får du ju byta namn till Einstein 🙂

Sv: A proposito de nada
Berge: Kan sätta min högra kula på att Eriksson vinner.

Sv: A proposito de nada
Berge: Må vara hänt. Självklart är Kopacka också med där bland årets nyförvärv, men nu finns det inget pris för det och jag nämnde det enkom i en parentes. Och jag är jävligt svag för både Yetman och Ignatjew. Men för all del, all hail Jack Attack, king of all the goals, förmodligen årets värvning sett till mål per krona spenderad. Skulle dock vara intresserad av att veta vad Ignatjew tjänar också, eftersom han plockades in från Mestis. Tror inte det är hög månadslön på honom heller.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:

”Årets forward, saknar Chad Yetman (kan vara det bästa nyförvärvet i HA i år tillsammans med Ignatjew) även om konkurrensen är mördande just i år. ”

Du tycker inte att du glömmer Kopacka i den ekvationen? Tjänar 40000 i månaden och vinner skytteligan överlägset.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Nu kommer en lång, saltig rant angående haveriet som kallar sig jury för priserna i Hockeyallsvenskan (ja, jag måste få skriva av mig. Och nej, jag har fortfarande inte kommit över att Berra rånades). Med deras logik, där mest poäng vinner så är väl resten av priserna redan klara då? Bör bli enligt nedan.

Årets sportchef: Johan Alcén, Brynäs
Årets tränare: Niklas Gällstedt, Brynäs
Årets forward: Markus Eriksson, SSK
Årets målvakt: Tobias Normann, AIK
Årets MVP: Markus Eriksson, SSK
Guldgallret: Hannes Hellberg, VIK

I min bok, där man inte stirrar sig blind på poängtotalen och istället tittar på den faktiska prestationen personen har gjort, så borde det istället sluta såhär:

Årets sportchef: Daniel Stolt, Kalmar
Årets tränare: Viktor Tuurala, Kalmar
Årets forward: Anton Rödin, Brynäs
Årets back: Simon Bertilsson, Brynäs
Årets målvakt: Waltteri Ignatjew, Mora
Årets MVP: Wallteri Ignatjew, Mora
Guldgallret: Damian Clara, Brynäs

Det sticker så mycket i ögonen med nomineringarna överlag. Ta årets sportchef t.ex. Hur kan en sån som Andreas Hägglund i Mora inte ens vara nominerad? Han har väl lyckats med i princip varenda värvning och dessa har alla presterat långt över förväntan. För mig är han den solklara vinnaren.

Årets tränare, där borde Dennis Hall också vara nominerad kan jag tycka. Karlskoga har gått som ett jäkla tåg sedan den bedrövliga inledningen och är tvåa i totalen sedan omgång 25. Med den budgeten/spelarkvaliten och nämnda säsongsinledning förtjänar man åtminstone en nominering. Men överlag är Viktor Tuurala solklar vinnare sett till spelarmaterial och resultat av grundserien.

Årets forward, saknar Chad Yetman (kan vara det bästa nyförvärvet i HA i år tillsammans med Ignatjew) även om konkurrensen är mördande just i år. Rödin helt klart bäst på hela banan av dom nominerade och ingen betyder så mycket för sitt lag som han. Gynge solklar tvåa. Kopacka gör en massa mål och är tämligen usel i försvarsspelet och bitvis slarvig framåt. Indrasis för ojämn och många av hans poäng har varit "streakiga". Eriksson för dålig mot topplagen.

Årets back, kommentar överflödig. Man ger priset till en kille som satt in 10 tacklingar på hela säsongen och ligger +2 i +/-. Parodi. Tycker även att Kinnvall bör ha varit nominerad.

Årets MVP då? Många tror att MVP handlar om att vara ligans bästa spelare, men det är snarare viktigast för sitt lag. Varken Berra, Rödin, Gynge, eller till och med en sån som Plato i BIK är ens nominerad till MVP-priset. Medias kelgris nr 1, Marcus Krüger (som GIVETVIS är nominerad), är absolut en bra hockeyspelare, men jag vill hävda att både Nilsson och Klasen, till och med en sån som Ragnarsson (om han haft fler matcher i DIF-tröjan) har varit viktigare för DIF i år än vad Krüger har varit.

Och guldgallret. En kille som lånas in till Nybro och kräks in 25 poäng på sina 21 matcher är alltså nominerad (även om konkurrensen är rätt dålig i år). Jag har inget emot att inlånade juniorer kan prisas (som många andra verkar ha), men låt inte grabbar som spelat större delen av säsongen falla på något målsnöre pga en poängtotal på så få spelade matcher. Man bör åtminstone ha spelat 25-30 matcher för att ens kunna bli nominerad för något av priserna. Lindstein har också varit för dålig för att ens nomineras. Saknar Petter Vesterheim också, även om han dippat lite mot slutet av säsongen. Nej, vinner inte Clara, en stor liten grabb som tog den största favoriten i HA:s historia på sina axlar och bar dom när det blåste som snålast, priset så kommer min tilltro till hockeyexperters kunnande för evigt att grusas. Det blir ju extra sorgligt när alla dessa experter dessutom har tillgång till avancerade siffror och statistik som pöbeln INTE har.

Slut på rant.

Nu lite framtidstro, där jag och mitt blodtryck ser fram emot ett slutspel där varenda motståndare ska pulvriseras, så att vi kan återgå till att vara ett bottenlag i SHL nästa säsong och slippa allt vad nomineringar till individuella priser heter. Jag väljer dessutom att tro på det lösa ryktet som florerat i vinter, att han är utfryst av Washington och inte skadad, och tror därför att Bäckis kommer hem nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Som jag fattat det var första avsnittet gratis, för att se resten måste du bli medlem på kanalen.

Sv: A proposito de nada
... svaret kom som ett mail i inkorgen; 15:00.

Sv: A proposito de nada
Skulle inte avsnitt 2 komma ut idag? Avsnitt 1 hade premiär klockan 08:00.

Sv: A proposito de nada
Slaven82:
Nu funderar väl inte laget så här men undra om dom inte skulle göra det kanske?
I kvarten - inte titta på vad som blir lättast för oss, utan vad som blir tuffast för SSK?
Dom har ju faktiskt fått kämpa mot Kalmar.
Åker SSK ut i kvarten är det MYCKET bättre för oss (kan styra DIF till svårare motståndare, om dom tar sig förbi löven i kvarten dvs)

Sv: A proposito de nada
Lunkan:
Nu blev du för evigt legend.
TEXT-TV!

Sv: A proposito de nada
Lunkan:
Sylwander 59.02
Savilahti 59.57

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Körde med två puckar?

Sv: A proposito de nada
Slaven82: De är snabba Nybro det får man ge dem. Kolla mål 5 och 6
Uppladdat:

500x0-screenshot20240311212823texttv.jpg


Sv: A proposito de nada
Peja: Ja BIK måste ju vinna 2/2 nu eller ta semester.
Två nykomlingar varav en (Kalmar på nåder) som har chans att spela kvartsfinal redan första säsongen.
Starkt...

Sv: A proposito de nada
Om Karlskoga och Nybro tar sig vidare, finns det någon risk att Brynäs väljer Karlskoga?

Tagit 12 av 12 poäng denna säsongen, närmare resa och slipper tuffa bortamatcher i Småland. Det bästa skulle väll vara att möta Almtuna eller Kalmar.

Såhär ser min ranking ut om bästa motstånd att möta.
1. Almtuna
2. Kalmar
3. Nybro
4. Karlskoga

Sv: A proposito de nada
Alla Brynäs 199 mål i grundserien 👍

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Kalmar ser ut att nita Karlskoga i första matchen. Det kanske är svårt att tro när man har sett de olika lagen mot Brynäs, men Kalmar är faktiskt riktigt vassa på att vinna mot andra mitten-/bottenlag. De skulle kunna slå ut Karlskoga.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Det tråkiga är att Tälje har 9 raka segrar mot BIK. Men man lever såklart inte på gamla meriter, blir nog en holmgång oavsett.

Sv: A proposito de nada
Verkligen Bertilson är lätt seriens bästa back

Sv: A proposito de nada
Jugge: Finns det nåt pris för ”Årets jury”?

Sv: A proposito de nada
Slaven82: ” Tim Theorcharidis vinner årets back i hockeyallsvenskan. Borde gått till kungen Simon Bertilsson.”

Då kan vi ge priset som MVP till Grewe samtidigt då… Pajasnivå på juryn…

Sv: A proposito de nada
Absoluta drömmen för oss är väl att Almtuna och Karlskoga går vidare :)
Vi får korta resor och bör städa av Almtuna med fyra raka, medans Karlskoga kan ställa till med oreda i kvarten mot Södertälje :)

Sv: A proposito de nada
Skagge: Ok, jag fortsätter med rollen som gnäll-Pelle ett inlägg till. Hur kan Eriksson ens vara nominerad? Än värre, peta ned killar som legat på gränsen, med fler matcher, bara för att han varit bra i de 21 matcher han har gjort? Killen har alltså inte ens spelat hälften av matcherna i årets grundserie och är ändå nominerad.

Likaså nomineringen av Lindstein. Vilken sten har gänget som nominerat legat under när man har Theo Lindstein som finalist? Det har varit få ljusglimtar från honom den här säsongen. Ska man se något positivt med just den biten är det väl att det blir en viktig läropeng för honom framöver när det kommer till hans utveckling. Hoppas han spelar enklare i slutspelet och inte övertänker allt för mycket.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: Det kan bli tufft för BIK och Nybro om dom torskar ikväll.
Krav att vinna onsdag/torsdag för att gå vidare och saken är ju också för var det nu är värt att både Kalmar och AIS har 3-1 i matcher mot sina kvalmotståndare under grundserien.

Sv: A proposito de nada
På onsdag spelar Nybro Almtuna i Nybro. TV4 har då studio på plats. Vad tror ni, presenteras Filip Eriksson då som vinnaren av guldgallret 2024?

Sv: A proposito de nada
Slaven82: Vilket jävla skämt. Ingen back har varit bättre i samtliga zoner än vad Bertilsson varit i år. Theocharidis har gjort mest poäng, därför vinner han. En back som vinner årets back ska ha bättre +/- än +2 (även om +/- är relativt förlegat).

Det finns en enorm orättvisa att riktigt bra backar aldrig vinner några priser, just för att man inte gör en massa poäng framåt. Inför priser för defensiva och offensiva backar nyss. Jag är såååå trött på att poäng ska vara utslagsgivande.

Sv: A proposito de nada
Slaven82:
Goooo, Almtuna 😊

Sv: A proposito de nada
Tim Theorcharidis vinner årets back i hockeyallsvenskan. Borde gått till kungen Simon Bertilsson.

Sv: A proposito de nada
Jamen då är det dags då.
Håller väl tummarna på att almtuna tvålar dit Nybro, och att Karlskoga gör processen kort med Kalmar...

Sv: A proposito de nada
Träklubba:
Danielssions roll är också Messias-liknande. En bra skola som kan leda vidare. En tuff skola.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Ja, rimligtvis borde utmaningarna vara kända och det är inget som går att lösa med en quick-fix. Helander som var tf klubbchef innan Löf Nyqvist sa:

– Men det är inte bara skulderna, det är röran. En total avsaknad av kontroll och styrning, säger Helander till Uppsala Nya Tidning om situationen i klubben.

Att då som styrelseordförande prata om att "göra sin egen läxa av vad man klarar av" känns verklighetsfrånvänt. Om klubben söker en Messias till klubbchef som själv ska lösa situationen så kommer personalomsättningen att fortsätta är jag rädd.

Sv: A proposito de nada
{10491}: Jag pratade väl mest i generella termer. Har träffat ganska många spelare med familjer på diverse aktiviteter i Gävle under årens lopp och det har varit ganska tydligt att alla inte trivts "utanför isen". För x antal år sedan berättade en så kallad nordamerikansk "spelarfru" för mig om hennes utbildning och karriärsplaner. Hon var ganska högutbildad i Nordamerika och ville egentligen jobba, men det var till synes omöjligt att hitta ett jobb i Gävleområdet. Jag gjorde lite egna efterforskningar utifrån mina kontakter i stan och det var i stort sett kört för henne att få jobb inom det, så hennes bild var inte felaktig.

Det hade egentligen ingenting med Gävle som plats och stad att göra, det hade antagligen varit likadant i alla svenska städer förutom möjligtvis Stockholm och Göteborg, men det är klart att sånt kan påverka hur man trivs. Förutom att hon egentligen ville jobba trodde ju omgivningen att hon var lyckligt lottad som inte behövde jobba...

Och som du säkert förstår var inte denna spelarfru Mrs Benn.

Sv: A proposito de nada
{10491}: Ja precis :) säkert lite förskönat också som det ofta kan bli.. oftast är det lite värre än vad en interjuv ger sken av också, för att ändå visa respekt till Brynäs :)

Sv: A proposito de nada
Peja: -"Att familjer som är vana att bo i nordamerikanska storstäder kan vantrivas utanför isen i Gävle ser jag som ganska väntat."

Fast det gäller ju inte bara Gävle om man nu läser det som sagts...

-"Det kräver mycket av Jessica, det är jobbigt för henne att veta att >>varje år i september<< så måste vi lämna vårt hem"

Sen står det ju också -"det >>kan<< vara tufft..... men att hon är glad över hur mycket mer dom kan tillbringa med "Scott's".

Sv: A proposito de nada
Peja: Håller med om att det kommer förväntas från Benn. Har han känt hittills att det där spelet inte varit nödvändigt i grundserien? Och mer haft kul med att vara lite spelande kanske. Som du säger så har han ju varit bra, så avsaknaden av det fysiska spelet har inte varit ett problem. Men nu vill vi se den sidan också. Det kommer nog krävas.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Jag tror att intervjun gjordes för flera månader sedan i samband med inspelningen till "serien" men publiceras först nu. Apropå tajmingen.

Att familjer som är vana att bo i nordamerikanska storstäder kan vantrivas utanför isen i Gävle ser jag som ganska väntat.

Det som jag vill se från Benn i slutspelet är en fysiskt spelande backbjässe som är beredd att offra en hörntand för att laget ska vinna. Han har gjort mycket bra den här säsongen, men hittills har han inte varit den spelaren.

Sv: A proposito de nada
{10491}: Jag tycker det är lite störigt. Men hey, det är ju bara min åsikt.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Men jösses....

Sv: A proposito de nada
Ahh..spelarfruar som lever miljonärsliv och inte kommer behöva jobba en dag i sitt liv. Jag fattar att det säkert kan bli lite tufft på vissa sätt, men måste man sprida negativ energi inför ett historiskt viktigt slutspel?

Sv: A proposito de nada
Samsung:
Men det är väl taget ur sitt sammanhang?
I övrigt så finns hela intervjun med i senaste avsnittet av "Vägen tillbaka"
nedanstående är från GD:
-"Det kan vara tufft, men det är fint på samma gång för nu får vi chansen att umgås mer med Greg och Emilie, säger Jessica som får dra ett tungt lass med barnen som ska komma in i en ny miljö"
-"Det kräver mycket av Jessica, det är jobbigt för henne att veta att varje år i september så måste vi lämna vårt hem. Nu är vi ett eller två år från att inte behöva göra det mer när jag hänger upp skridskorna för gott, säger Jordie."

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Hon berättar det själv i GD idag :)

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Framgår i intervju med GD, oklart om den är pluslåst.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Hur vet du det?

Sv: A proposito de nada
Träklubba:
Den personalomsättningen, de organisatoriska, ekonomiska och sportsliga utmaningarna (lägg till arena och publik) förutsätter man att båda parter hade koll på inför rekryteringen.
Men vi tar gärna Almtuna i kvarten! 😀

Sv: A proposito de nada
Personligen gillar jag MoDo som klubb och Övik är ju en hockeyfostrande stad som jag alltid respekterat. Men fansen verkar ha dragit på sig nån sorts mindervärdeskomplex de senaste åren. Som nu har övergått till en nybliven SHL-hybris.

Jag tycker mig känna igen det här fenomenet. Det finns ett annat notoriskt HA-lag vars fans gjorde likadant tidigare.

Sv: A proposito de nada
Peja: De verkar inte direkt ha skiljts som vänner direkt. Dåvarande ordförande i Almtuna Olsén säger sig;

"önska Löf Nyqvist "all lycka till" – men uppmanar även honom, via UNT, att "göra sin egen läxa av vad man klarar av".

Artikeln beskriver också att Almtuna "haft nio klubbchefer sedan hösten 2010."

Då har de ännu inte tillsatt någon ny på tjänsten. Lite självrannsakan från Almtunas styrelse vore kanske klädsamt mot bakgrund av den personalomsättningen?

« · 2670168 · »