1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 750230 inlägg · 7967 ämnen

« · 2943848 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: Kris och kris, det gamla normala kanske?
Skuell villja säga en back, en förstekeeper och en förstalina som kan avgöra matcher.
Samt vatten från ungdomens källa i flaskorna.
Det här laget hade varit fantastiskt för fem år sedan men nu känns många rätt passe.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Rödin har varit bra, men nu talades det om en hel lina… men en topp-lina i SHL, nej nej.

Min tes är alltså att underliggande inte speglar verkligheten. Själv bryr jag mig om riktiga mål, vinster & tabell.

Sv: A proposito de nada
Fofi : Tittar vi bara på grundserien är det inte heller så upplyftande siffror gällande att möta LHC borta.

1 vinst i OT förra säsongen.
23/24 möttes vi inte alls.
22/23: 0
21/22: 0 (1 förlust i OT)
20/21: 1 vinst efter full tid och 1 förlust i OT
19/20: 1 vinst och 1 förlust. Båda i OT
18/19: 0 (1 förlust i OT)
17/18: 0 (1 förlust i OT)
16/17: 0
15/16: 0 (1 förlust i OT)
14/15: 0
13/14: 1 vinst efter full tid (på 3 försök denna säsong)

Äldre än så och vi pratar inte ens SHL längre. Så under tiden SHL har varit SHL (10+säsonger) har vi 2 vinster efter full tid i grundserien mot LHC borta.

Att vi förlorade i dag var alltså statistiskt sett inte helt osannolikt. (Jag fattar att statistik inte fungerar så).

Sv: A proposito de nada
Gavve:
Ok

Sv: A proposito de nada
Mattson: Visst har Silfverberg tappat, men han har heller inte lika bra förutsättningar att prestera.

1) Han var samspelt med Larsson. Nu är de splittrade eftersom Alcén var för inkompetent för att värva en högerfattad forward som parhäst till Bäckis. Med tanke på Bäckis dynamik med Ovetjkin var det öppet mål att förstå att den spelartypen borde ha tagits in för att kunna behålla Silfverberg och Larsson i samma kedja. Snacka om miss av Alcén.

2) De långa anfallen, som var deras adelsmärke förra säsongen, blir mycket svårare att få till när minst hälften av lagets backar enbart är kapabla att spela enkelt på offensiv blå. Det var en helt annan sak med Söderström och D’Astous. Även detta är uppenbarligen en konsekvens av dåligt värvande.

3) Gällstedt matchar Silfverberg stenhårt även i boxplay. Mot LHC spelade även Bäckis BP. Det är naturligtvis ytterst problematiskt att samma spelare som nästan spelar non-stop i powerplay även är tränarens ”go to guys” i BP. Då är någonting allvarligt fel med lagbygget. Givetvis tröttar det ut Silfverberg med flera ännu mer än de inte hade spelat BP. Även här måste man ifrågasätta lagbygget, vart är de bra BP-spelarna som är skickliga där men inte spelar PP? Alla fungerande hockeylag har de rollspelarna.

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: Rödin har varit grym den här säsongen, det är väl inte jättemärkligt att hans kedja har bra underliggande?

Sv: A proposito de nada
ellis: Detta laget är totalt proppmätta!

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok:
Finns en hel del "snipers" i BIF som är totalt iskalla. Nr 52 bla ......

Finns en målis till som är på G efter skada sägs det

Sen är det jävligt lätt att skrika efter bättre spelare hela tiden.

Timrå har en sämre trupp
Djurgården likvärdig

MEN de spelar efter sina förutsättningar & på deras styrkor.

BIF gör inte det.
BIF har inte de spelskickligaste backarna denna säsongen och då måste de anpassa spelet i egen zon efter det.

Men detta händer inte plus att det kommer inte att komma 4 nya spelskickliga backar så det är bara energikrävande att skrika efter det.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Säger jag match så menar jag match. 4 st.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Du räknar inte med CHL, antar jag? Du menar tre matcher?

Sv: A proposito de nada
Gavve: säger väl mest om att lita på underliggande statistik och xG….

Ingen i den ”verkliga” världen skulle hävda att Larssons lina som en topp-lina i SHL, ellr vad säger publiken här?

Sv: A proposito de nada
Tycker att alla är jättedumma!
Forwards och backar och målvakter och tränare och Huge och motståndare. Tvi. Nu har vi ju vunnit 4 raka matcher åsså blir det en neslig förlust. Jättedumma!
Alla är jättedumma.

Sv: A proposito de nada
Backspelet är förstås en orsak till att vi är så mycket sämre i år. Även om Silfver fortfarande är bäst i laget, i konkurrens med Rödin, är det en jäkla skillnad mot förra säsongen när han och Larsson dominerade varje byte oavsett motstånd. Dom spelade fan nästan bara i anfallszon, omöjliga att ta pucken av. Vanskligt att ha för många toppspelare i 35-årsåldern.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Tycker den kedjan var klart bäst idag

Sv: A proposito de nada
lapad:
Någon får bekräfta om detta stämmer, men sedan 6-0 vinsten 2017 mot LHC så har vi EN vinst på fulltid senaste 17 matcherna i Saab Arena.

Kan väl leva dagens förlust då, samma ”häxkraft” hittar vi i Växjö typ.

Sv: A proposito de nada
munkas: Clara var ju bra

Sv: A proposito de nada
Jockster : Bellows med Rödin & Larsson lyftes fram (av TV4 hockeypodd) som en av SHLs bästa kedjor sett till underliggande statistik. Även om de så klart var inne på att det främst är Rödin & Larssons förtjänst. De har extremt bra xG tillsammans och släpper till väldigt lite bakåt.

Själv har jag inga såna siffror så jag rapporterar bara vad de sa där.

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: Haha ja de kommer garanterat ställa Delia. 100% garanti. Förutsägbart som sagt.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Gälla behöver bättre backar och en sniper som gör mål. Och en till målvakt.

Sv: A proposito de nada
munkas: Så kände du inte efter vinsten mot Rögle.

Men jag förstår dig. Man ändrar sig efter varje match. Vi supportrar är känslomänniskor!

Sv: A proposito de nada
Farsang: Att åka till Linköping är väl SHLs motsvarighet till typ Östersund eller Vimmerby i HA. Ingen vill åka dit, ingen har motivation att prestera en torsdagkväll i november.

Så jävla ruttet. Det värsta är att det stämmer så väl in på Brynäs profil. Därav mitt inlägg tidigare idag att alla väntar sig en seger men Brynäs kan helt enkelt inte bara kuka till sig och göra jobbet. För det är lite för jobbigt.

Laget är så förutsägbart. Ibland hade jag velat bli överraskad.

Sv: A proposito de nada
munkas: kanske är Gälla som valt backarna 😌

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok:
Gälla behöver bättre coachhjälp än snusmumrikarna.
Spara Bellows. Har en bra kedja m Larsson & Rödda.

Sv: A proposito de nada
blandsaft: Alcen har tappat det helt. Finns absolut ingen tanke med det här brötgänget. Backsidan är den sämsta på 15 år. De forwards som har lite koll med pucken orkar knappt släpa sig in i anfallszon och de forwards med fart och energi har katapulthandleder och noll spelsinne..
Bobby är den enda som har både och. Starka papper.

Sv: A proposito de nada
Ticko : Det finns ingen som helst vinnarmentalitet i det här laget - igen och trots förra säsongen.

Sv: A proposito de nada
ellis:
Folk som inte förstår och ser att vi är i botten är både naiva och synskadade.
EXAKT såhär spelar ett gäng som ryker av losermentalitet, man vinner några matcher och tror att det går att växla ner igen.

PP för att ta ledningen, hände 0
PP för att kvittera hände mer för LHC än BIF
6-5 hände inget förutom att Silfverberg skjuter mot ett fritt LHC-målvakt.

Det går bra nu när vi skänker poäng till våra kära BOTTEN-kollegor……

Sv: A proposito de nada
Lunkz: De kanske får för sig att ställa Delia på lördag.

Sv: A proposito de nada
Motsägelsefull analys från mig idag. Bra insats prestationsmässigt, var värda mer. Witkowski ser lovande ut trots hur målen bakåt föll ut. Bättre med puck än jag trodde, och ger tyngd. Redan bättre än Hägg så sett. Clara gav oss verkligen chansen i slutet. Känner mig lugnare nu än för några veckor sedan. Jobba på, gänget. Metodiskt.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: tycker faktiskt i stort sett alla spelare såg väldigt tröga ut i benen idag?

Särskilt Larsson, Kinnvall, Ölund och rödin🤔

Sv: A proposito de nada
ellis: Vi är närmare (poängmässigt) topp 6 än kvalplats. Det skulle man väl kunna betyda att vi inte är i botten i.a.f.

5 poäng till topp 6 och 6 poäng till kval. Sen säger jag inte att man ska definiera det så. Utan bara att man kan.

Edit: Luleå undrar jag också vad som hänt med. De har ju förstärkt och gjort om och de lyckas knappt ta poäng mot Leksand (2.5 minuter kvar och det är 2-2).

Sv: A proposito de nada
Alcens lagbygge är lite som att sätta någon med grav ADHD på att löda kretskort!
Jävlar vad det inte känns som att det är särskilt genomtänkt!

Sv: A proposito de nada
Peja: tror det blir kval mellan HV-BIF.
Brynäs hittar säkert sätt att förlora hemma på lördag mot HV , som vi alltid gör mot bottenkollegorna.
Våra sportchefer lyckas alltid hitta mellanmjölk utan jävlaranama

Sv: A proposito de nada
honken21: ja fet kändes som att detta tar brynäs...men ät ägg lyckas trots allt vinna. Det ör ju för att brynäs inte kan skjuta utan måste passa sig in i mål...

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: ja de hände inte mycket framåt tyvärr

Sv: A proposito de nada
Tror vi kan räkna Häggs passningar till medspelare på bladet under samtliga matcher han gjort i BIF på EN tumme.

Spelskickligheten är i div.5 nivå på backsidan & våran frälsare med 150 års kontrakt är skadad som vi betalar fläsk för.
Alcen värvar in ytterligare kött på backsidan istället för det vi behöver.

Skit in = Skit ut

Sen Silverberg vad har hänt? Ser helt slut ut efter 20 min sen hasar han omkring resterande 40..

Dominerar i 2ndra men skjuter inget, eller åker runt runt i hörnen.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Sparka Gälla, spara Bellows?

Sv: A proposito de nada
Peja: Hur definierar du "botten"? Tycker vi faktiskt är där.

Sv: A proposito de nada
Viktigt att HV och Leksand fortsätter förlora. Två nästa matcherna viktigaste i år.

Sv: A proposito de nada
Men kära lilla Gällstedt, bli starkare på pucken någon jävla gång då, JÄVLA SVAMMEL hela jävla tiden!

Sv: A proposito de nada
Peja: Man tycker ju att våra forwards i Bäckström, Silfverberg, Larsson, Rödin, mfl ska greja ETT mål mot ett bedrövligt LHC, men vi mäktar endast med ett mål från en back. Så sjukt underkänt.

Sv: A proposito de nada
rafalski:
Alla backar verkar tro att dom är en kopia av Dastous/Söderström eller nått.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo:
Så är det!
Alce'n har misslyckats med att skaffa spelskickliga backar vilket är bekymmersamt MEN då MÅSTE coacherna anpassa spelsystemet efter backarnas kvaliteter & styrkor.
Så är det inte nu och det är coachernas jävla ansvar att lösa detta.
Något som de uppenbart inte klarar av att göra.

Sv: A proposito de nada
Honken72: Sjuk oflax på andra målet, o det första var väl offside. Men det borde inte spela någon roll vi hade en del PP. Kändes som LHC slog uppåt idag, men ja trist förlust.

Sv: A proposito de nada
Peja: där ja. Första inlägget från dig sen matchen startade där du inte klagade på en enskild spelare 👍🏼 uppfriskande.

Sv: A proposito de nada
Första förlusten på fyra matcher. Givetvis i Linköping där vi har jävligt svårt att vinna.. Usch!

Men bryt ihop, så tar vi hv på lördag

Sv: A proposito de nada
Tråkigt att hela tiden så tydligt se hur stor skillnad typ en lyckad backvärvning hade gjort. Torskar vi på lördag är krisen påtaglig igen.

Kul..

Sv: A proposito de nada
Kan inte bara Alcen, Molin och Masken avgå, försvinn bara!

Sv: A proposito de nada
parks: Det är såna här förluster som gör att Brynäs kommer få kämpa strax över botten resten av säsongen.

Sv: A proposito de nada
Lunkz: Fy fan, vad förbannad jag är just nu. Vi har en målvakt som gör av sina bästa matcher på länge och vi förlorar i alla fall. Försvaret är under all kritik, usel coachning för övrigt tycker jag.

Sv: A proposito de nada
Det mest störande är att de vinner på ett j-a turmål.

« · 2943848 · »