1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 765314 inlägg · 7967 ämnen

« · 1984029 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
"Alla utom Anton är på is. Han körde skridsko på egen hand i B-hallen tidigare idag."

spänningen och oron tätnar

Sv: A proposito de nada
{8399}: Fyndigt

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: direkt från GD's rapportering
"Träningen drar igång 11.15 så då vet vi om de här spelarna som stod över i slutet av veckan, Rödin Sigalet, Alcén är tillbaka i träning."

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Det råder definitivt Rödinfeber i Gävle fortfarande.

Sv: A proposito de nada
Någon som hört något nytt om Rödin, har febern lagt sig?

Sv: A proposito de nada
Charliejfz: Det är kanske på gränsen där även om de presterar på topp.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Troligen kommer Malmö top 8 då de har Peter Andersson som lyckas få typ alla spelare att prestera 🙄

Sv: Hitta på en ramsa
{8399}: nummer eeeeett är Micke Lind! Nummer 2 är Micke Lind! Nummer 3 är Micke Lind!

osv

I mina ögon den bästa ramsan ever 😅

Sv: Hitta på en ramsa
Mickis: Jag fy rackarns har du ju en poäng. Kör på!!

Sv: Hitta på en ramsa
{8399}: Tiden räknas väl från 20 och neråt?

Sv: A proposito de nada
mk: Småhyllningar till profiler kanske där en spelare per match hyllas. Kanske med en liten videosnutt med highlights... kul ide’
Jag tänker direkt på Melkersson

Sv: A proposito de nada
Hessling95 :

Skitbra idé.

Detta är nått för dig xxx BIF xxx att ta tag i.
Maila Kevin i Brynäs.
Detta får han bara fixa.

Sv: Hitta på en ramsa
#33: ja 19:12 är ju många och köper bira i period ett och två och i tredje har många gått.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Alltså en Ring of honor, som Vancouver Canucks har?
Det håller jag med om skulle vara en bra ide för spelare som inte riktigt når upp till en Tord Lundström, Andreas Dackell eller andra spelare som har en plats i taket nivå.

Sv: Hitta på en ramsa
{8399}: Eller så kör vi minut 13 i varje period, en minut för varje SM-Guld😜
Må gött govänner
#33

Sv: Hitta på en ramsa
hahii: Olika verser i var period kanske?

Sv: Hitta på en ramsa
{8399}: precis, så håller man tyst hela andra perioden till nästa vers startar.

Sv: Frölunda-Brynäs 2019-09-14
Själv sitter jag på Sektion N, tre Frölundaiter till vänster om mig, tre till höger också #33 i mitten😊.
Mina kompisar håller på Frölunda men jag ska se till att jag hörs👍
Ska bli kul😊
#33

Sv: Frölunda-Brynäs 2019-09-14
Pellegbg: Bokade precis ett par biljetter på den högra sidan med så några färre nu :) Perfekt tillfälle att inviga nya tröjan med hehe

Sv: Frölunda-Brynäs 2019-09-14
Nu är hela vänstra sidan bredvid sektion M full! Tog mindre än ett dygn att fylla!

Dags att fylla höger sida om Brynäsläktaren nu folk! Finns några platser kvar...

Sv: Hitta på en ramsa
Mickis: Som en trestegsraket

Sv: Hitta på en ramsa
hahii: Ja och då skulle man ju kanske kunna ha den tredelad?

Sv: Hitta på en ramsa
{8399}: Eller varför inte efter 19:12 i alla perioder.

Sv: Hitta på en ramsa
Ta upp frågan med kamratkompaniet?

Sv: Hitta på en ramsa
varulf: Eller varför inte efter 19:12 i första perioden?
Sen har jag personligen aldrig lämnat en match i förtid.

Sv: Hitta på en ramsa
Mickis: låter som en kul grej. Kanske kan köra den i 2:a perren istället så inte Axle San hunnit lämna arenan?

Sv: Hitta på en ramsa
Mickis: 19:12 i tredje perioden så är det ganska tomt i arenan bra ofta så där faller det.

Hitta på en ramsa
Jag har en ide om att vi på matcherna skulle ha en ramsa att bränna av i tredje perioden när klockan når 19:12.( jag vet att det är lite Bajen över det) Det ska symbolisera året Brynäs IF startade.
Jag är själv inte mannen att hitta på något utan jag presenterar tanken så kan vi skapa något tillsammans om det nu är en bra ide?

Sv: A proposito de nada
Mickis: väldigt rimligt om han hade feber i onsdags att inte träna på fredagen.

Sv: A proposito de nada
magr: 👍 tycker Sarahs är bra

Sv: A proposito de nada
{8785}: söders källa är också värd att nämna!

Sv: A proposito de nada
Qvarre: Vinkrogen har bytt ägare och inriktning så tveksam status. Adrians på söder är väldigt bra.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Rödin tränade inte igår.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: vad är det då för mening med att tippa överhuvudtaget.
Är inte själva meningen med att tippa att man ska jämföra övriga lags trupper med sitt eget lags och därefter tippa var laget hamnar.
De sportchefer som har den inställningen och tror att mediokra spelare helt plötsligt ska utveckla sig till toppspelare kan dessutom vara direkt skadliga för föreningen.
Detta har dock inget med årets upplaga av Brynäs att göra utan i allmänhet.
Förövrigt är väl en placering i mellan 6-10 ganska rimligt att förvänta sig med dagens trupp är det så pessimistiskt och skadligt då får det väl vara det sedan tror jag som de flesta att kommer Boqvist tillbaka så kan det bli riktigt bra.

Sv: A proposito de nada
mk: Jo, finns ju vissa svårigheter med att att välja ut spelarna. Ska Dackell vara med? Sulku? Renhberg?

xxx BIF xxx: Det är möjligt att jag missuppfattat ditt förslag, men det lät mer som ett minnesmonument för stupade soldater än som medaljer för soldater som skadats i krig. Däremot skulle jag önska att man hyllar döda Brynäslegender ännu mer. De största avlidna legenderna borde få egna statyer utanför arenan.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag förstår din mening med ”minnesmärket”.
Men vem ska man isf ta med, eller lämna utanför?

Ska Enterfeldt med?
Det va ju en olycka om än lite vårdslös kanske.

Granis fick ju ingen speciell skada som gjorde att han fick lägga av. Säkert ett flertal smällar sammantaget.

Iden är bra, men kanske lite svår att genomföra om man ska få rätt stämning för den.

Men jag dissar inte din tanke för de spelarna som fick avsluta i förtid.

Sv: A proposito de nada
Någon som hört om Rödin tränar igen efter febern senast?

Sv: A proposito de nada
Davey85: Färjestad, Frölunda, Växjö, Luleå, Djurgården och HV71 känns som trolig topp 6.
Sen ser jag Brynäs, Skellefteå, Rögle och Linköping i nästa gruppering.
I botten får Oskarshamn, Leksand, Örebro och Malmö slåss.

Brynäs kan hoppa upp en gruppering om Boqen och Vic kommer hem.
Sen förändras förstås många trupper under säsongen och det blir skador osv.
Avslutningsvis så kommer nåt lag att överraska positivt och något negativt men närmare facit än detta går det inte att komma redan nu.

Sv: A proposito de nada
{8785}:
Tack för det.. Ska kolla upp dessa 👍🏻

Sv: A proposito de nada
Qvarre:
Två restauranger som alltid hamnar i topp av Gefles restaurang guide är VEROVIN samt Vinkrogen. Två ytterst bra restauranger där kockarna är riktigt noggranna och skickliga!

Sv: A proposito de nada
Är väl helt rimligt att tippa oss 10a. Men måste man vara överdrivet dryg och negativ mot i stort sett allt som har med Brynäs att göra bara för det?
(Obs. Gäller inte många)

Själv tror jag på topp6 om Boqvist och Söderström kommer hem. Utan dem, 9-10.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Det jag skrev var att om vi får hem Boqvist och Söderström så tar vi guld. Det står jag för. Sen är jag av uppfattningen att supportrar gör lite mer nytta om de tror på sitt lag snarare än att man konstant bara klagar på det mesta. Tror att det ligger i ordet supporter...

Vad jag menar med "chansen är stor att jag får fel" är att varje år får 13 pessimister rätt på varje optimist som får rätt. M a o tycker man att det är viktigast att tippa rätt så ska man vara pessimist....

Sv: A proposito de nada
Peja:
Menar du att ett hedersminnesmärke skulle svida mer för Granström än ge plåster på såren alltså?

1. Nej jag pratade inte om spelarna som de vore döda, men deras hockeyliv som de känt det är nog det då deras karriär tog abrupt och ofrivilligt slut med fysiskt och psykiskt lidande och men, troligen till viss del hela livet - eller åtminstone kommer sviterna tillbaka i äldre dagar.
Så nä de har inte dött, men dock fick de väll ställa om sina liv och de planer de hade framför sig - det bör vi väll vara överens om?
Och det anser jag bör få sitt minnesmärke på samma sätt som de som vi minns som ledande spelare. Men det tycker alltså inte du - varför i sånt fall?

2. Det finns inte en motsättning att uppmärksamma de som gav sitt hockeyliv för Bif och att klubben stöttar dem efter en skada, vilket klubben f.ö. har rehab.ansvar över enligt gällande lag, om inte annat - iaf så länge kontraktet gäller!

3. Tror inte Granis och pallie har nytta av sin gymnasieutbildning just nu då de kanske inte ens är arbetsduglig. Och inget säger att det de studerat ens kan bli något de kan jobba med. Kan Granis ens utöva sitt stora intresse - jakt?
Självklart är utbildning ingen tung börda att bära. Och utbildning är väll en obligatorisk del om du ska gå hockeygym. Så jag ser inte det som någon problemfråga att ens nämna.

Men omvänt, om Granis som 70åring skulle komma in på Bif-läktaren utan att känna sviter av skadan i det ljudvimlet - anser du inte då att det skulle vara en liten tröst att han uppmärksammats för vad han förlorade för Bif - ffa då han ser upp på frackarna i taket på de som hyllats för sin prestation och hela sitt liv kunnat avnjutit en hockeymatch från det de bestämt sig för att lägga rören på hyllan? Eller ännu bättre veta, att trotts att han inte kan gå in i arenan som 70åring pga sviterna, finns minneshyllningen till vad han offrade för Bif?
Inge konstigare än en hedersmedalj för sårad i strid, eller de poliser, brandmän som fått sitt namn ingraverat efter det som hänt dem i tornraset efter flygkrascherna?

Menar du med ditt inlägg att ett hedersminnesmärke skulle svida mer än ge plåster på såren?

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Säsongen blir som den blir, det som händer händer....en match i taget är faktiskt ett bra tänk även för supportrar...👍

Sv: A proposito de nada
CHL har gjort det igen, nya huvudjägare i farten. Denna gång drabbades fbk.

När ska SHL bojkotta det där skräpet..


Sv: A proposito de nada
Oavsett var Brynäs hamnar i tabellen - Kommer vi ju inte sluta vara Brynäsfans eller hur? Så egentligen är det en onödig diskussion. Jag kommer att stötta Brynäs lika passionerat när de hamnar på plats 10 också. Där har vi väl skillnaden mellan oss fans, vissa stöttar andra dissar.

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Så du menar att alla som håller på sitt lag tror att laget ska vinna den serie man deltar i?

Så alla Oskarshamnssupportrar, Örebroare eller för den delen Leksingar tror alltså att laget ska vinna sm-guld, annars är man cynisk och kan sluta följa sport eller vad menar du?

Sv: A proposito de nada
Charles: jävla skillnad på capruso han såg man att han va kass första skäret han tog !

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Om man ska vara så jävla cynisk så kan man ju lika gärna sluta följa sport helt och hållet. "Kan du förklara varför du tror på ditt lag?" Herregud alltså...

« · 1984029 · »