1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736898 inlägg · 7967 ämnen

« · 2020529 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Ja så kan det vara, har man använt dom verktyg man har för att få det att vända så är det troligen skönt att slippa pressen och ansvaret.

Det är ju helt naturligt att man inte är första valet för spelarna om spelaren ifråga inte har en anknytning till föreningen. Lediga spelare den här tiden på året kommer från en stukad säsong och söker stabilitet och kontinuitet för att få fart på säsongen och säkra ett kontrakt för kommande säsong. Och självklart gäller det även nyförvärv för kommande säsong när förutsättningarna i Brynäs återigen är oklara.

Jag tror det är viktigt att föreningen börjar stå för något igen. Tidigare ville unga spelare hit för att chansen till speltid var stor då Sundlöv gjorde plats för dom i a-truppen. Tyvärr tappade man bort den strategin och andra klubbar tog flera kliv förbi. Jag tror man måste hitta en likande nyckel för att ta sig framåt igen, jag är dock inte säker på att samma strategi kommer fungera igen då konkurrensen är betydligt större nu. När Sundlöv sjösatte strategin Brynäs skulle satsa på unga spelare och lyckades locka stora talanger från övriga Sverige till klubben var man ganska ensamma.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Jag tror att Björn Hellqvist skulle vara ett bra namn, men Brynäs måste signalera att man ger honom arbetsro. Vi kommer behöva bygga om laget och då måste en ny HC som klubben tror på ges tid och förtroende.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Det vore spännande men är han sugen att ta sig an detta Titanic?

Sv: A proposito de nada
lapad: Logiskt beslut, Dackell har inte hållit måttet i rollen som sportdirektör och delar av hans tjänst tas nu över av Campese och Sundlöv. Tror han passar bättre som ”läktarcoach”. Sundqvist har definitivt gjort sitt i Brynäs IF.

Sv: A proposito de nada
Inte så överraskande kanske, men enligt Madhawk jagar vi Björn Hellkvist till nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Bara att inse att vi ligger i botten igen i näringskedjan, för att få hit spets så gäller det att betala mest.

Märkligt att ge en obeprövad tränare 2+1 år, hursom så tycker jag det är ett hån att Molin ska axla manteln tills vidare.
Hade ledningen viljat visa allvar så skulle dom gjort rent hus i ledarstaben.
Molin som utvecklingsansvarig är ok inget annat.
Vad har Honken tillfört? Yra höns upplägget och 45 m dump av backarna.
Målvaktstränaren har väl i mitt tycke inte direkt slipat till våra målisar som dom frälsare som målades upp till före sessen..

Sv: A proposito de nada
Spajderman: Campese är störtskön, en favorit för mig också.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Tycker ändå att spolaisen har rätt i det jag tror har varit huvudproblemet och det är egentligen inte tränaren. Handlar nog till största del om materialet, som helt enkelt visat sig vara för tunt och inte motsvarat det man hoppats på.
Förutom Rödin och Scott som tvingats dra ett stort lass och i stort varit på förhand säkra kort sas, så har tyvärr det mesta i övrigt inte hållit måttet.
Desch och Zetterberg har väl i stort varit iskalla, jämfört med vad dom egentligen och som sämst borde ha kunnat prestera. Ironiskt nog har Ingman, som värvades i sista stund, varit den som hållit måttet och faktiskt överträffat förväntningarna man där hade på förhand.
MS har nog gjort vad han kunnat, helt rätt av ledningen ändå att verkligen ge honom chansen när man nu har talat om tålamod och att inte agera i panik så fort spelet man på förhand planerat för och räknat med, inte funkat.
Man har nog från början haft en alltför optimistisk tro på att nyförvärven, förutom Scott, Rödin och Sigalet, skulle bli mer framträdande i sina roller än vad dom uppenbarligen har blivit.
Utan att ha en aning om dom interna tankegångarna hos spelarna så är det heller inte uteslutet att ett missnöje med MS i truppen hos vissa (ledande?) spelare också har spelat in.
Nu får vi bara hoppats att den här brandkårsutryckningen rent konkret och i första hand får spelarna att tända till, slappna av och börja sätta målchanserna som man trots allt har skapat tillräckligt många av i matcherna, för att ge sig chansen att vinna.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Dackell har misslyckats totalt och jag tror att man hade velat ge honom kicken men någon slags stolthet vilar inom Brynäs organisation.
När det gäller tränar frågan så är jag personligen väldig tveksam då Molin varit med hela tiden och hade säkert möjlighet att påverka men det återstår att se.

Sv: A proposito de nada
Ni får tycka va ni vill men fan vad jag gillar Campese.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Ja tyvärr så verkar det ju som Brynäs dragningskraft har fått sig en törn från yttre betraktare.
Både av spelare och ledare. Men det är bara att hoppas att Brynäs kan ändra på det.

Klart man ska drömma, blir så tråkigt om man inte får sväva iväg emellanåt 🙂

Själv är jag inne på Wallsson, har fått ett bra intryck av honom. Tror han är ytterst kompetent och relativt orädd att ta obekväma beslut och ställa krav.

Sv: A proposito de nada
{8889}: Dacke känns mest som en lönekostnader tyvärr och en tung sådan. Vad gör han?

Sv: A proposito de nada
{8846}: Problemet för föreningen är att vi sparkat tränare på löpande band. Vem vill komma hit som HC nu? Måste finnas ett långsiktigt tänk och tålamod i rekryteringen.

Mitt drömnamn är Rönnqvist. Ja, jag vet att han slutat, men man får ju drömma?

Sv: A proposito de nada
Zappaholic:
"Vi kommer att ändra sättet vi rekryterar på till en modell där vi är betydligt fler som är med och träffar människorna som vi är intresserade av. Vi kommer att göra som vilken företagsrekrytering som helst där vi tillsätter ett antal tester med ambition att, tillsammans med referenser, i så stor uträckning det är möjligt verifiera att vi hittar rätt person."

Ett steg i rätt riktning förhoppningsvis, det går inte att tumma på att det till 100% är rätt person på rätt plats i föreningen.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Helt ärligt tror jag nåde Sunken och Dackell tycker det är skönt att slippa sina nuvarande uppdrag - när något dygn väl passerat.
Nu gäller det att hitta nyförvärv- tyvärr, som Campese säger, så är Bif inte första valet för spelare. Vad jag förstått har man kontaktat flera spelare som valt andra klubbar. Illa!

Sv: A proposito de nada
"Andreas Dackell flyttas från jobbet som sportdirektör till en ny roll som strategisk rådgivare."

Sv: A proposito de nada
{8846}: Tråkigt men oundvikligt. Självklart faller det är främst på klubbledningen, tveksam förlängning från början. Men ledningen har verkligen haft tålamod och gett Sundqvist chansen att vända det här.
Tråkigt för alla inblandade att det läcker ut, förjävligt att någon läcker det så att Sundqvist måste läsa om det i media.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Varför? Du har ju själv skrivit ett dom borde göra sig av med Sundqvist. Du vill som vanligt bara skriva skit om allt som händer, oavsett vad.

Du är anmärkningsvärd, du skriver skit om klubbledningen, att spelarna är högavlönade divor, konspirationsteori om att domarna och Cmore arbetar aktivt och medvetet mot Brynäs. Tur att klubben har dig på sin sida i allafall 👍.

Sv: A proposito de nada
Nu är det officiellt

www.brynas.se/artikel/c5fvak523-1ekad/brynas-if-forandrar-i-sportsliga-organisationen

Tack för den här tiden Magnus Sundquist. Och lycka till i framtiden.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Jag reagerar på avsättningen/sparken av Sundqvist!
Jag tycker att ledarna/styrelsen beter sig på ett anmärkningsvärt sätt.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Så eftersom hockeyspelare i Brynäs generellt sett har höga (läs marknadsmässiga) löner ska vi anta de är divor som ställer till massa besvär för sin chef? Borde inte alla lagen i hela serien ha samma problem?

Sv: A proposito de nada
bradberry:
Ska ses i skenet från det faktum att vissa divor på isen tjänar på en månad lika mycket som en industriarbetare tjänar på ett år...


Hoppas spelarna nu med den nya HCn hittar målet igen..................

Sv: A proposito de nada
spolaisen: ”Magnus krävde för mycket av divorna,,,sådant straffar sig..”

- Det uttalandet kvalar nog in som den sämsta analys jag någonsin skådat faktiskt. Jag menar det...

Sv: A proposito de nada
{8356}:
Magnus krävde för mycket av divorna,,,sådant straffar sig..
Vi får hoppas att målskyttet lossnar nu?
Hoppas spelarna visar större intresse för taktiktavlan, när det käkas tai mat..

Sv: A proposito de nada
Tyckte Czarnecki gjorde det okej när han var här senast men detta känns väl sådär.

Sv: A proposito de nada
Fan, skulle sova före 12 ikväll ju... Hitta dygnsrytm innan jobbe går igång på tisdag. Å så detta... Nu surfar man ju runt som en galning för att läsa allt. Går ju inte att sova nu. Helvete...

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: vad säger du Forsberg ?? Sluta prata om dig själv

Sv: A proposito de nada
Chris11:
räcker inte med två nya spelare, behövs minst 10

Sv: A proposito de nada
In med 2 nya spelare nu så gruppen får lite energi

Sv: A proposito de nada
{8846}: Nu måste ledningen verkligen tänka till för en gångs skull. Värva en tränare som kan ta Brynäs uppåt och framåt.

Tänk noga nu, kära Campese, Sundlöv, Dackrll etc.

För helvete.

Sv: A proposito de nada
nyb: men de händer inte för dom är handlingsförlamad angående att värva spelare dackell är duktig på sparka men inte ersätta

Sv: A proposito de nada
{8846}:
Med en sådan här ledning kan man räkna med vad som helst...eller om man säger "lågvattenmärke". NOLL RESPEKT

Sv: A proposito de nada
Kevinscott: Nähe.

Sv: A proposito de nada
dackell och Sundlöv behöver värva SPELARE

Sv: A proposito de nada
bradberry: Håller med dig till 100%
Det står tydligen på Expressen att han kommer att meddelas imorgon bitti.

Detta är snudd på psykisk misshandel, när ryktet har fått såhär stora proportioner(från flera håll) och det sen visar sig stämma.

Då är det fan i mig i klubbens intresse att så snabbt som möjligt kalla till ett extrainsatt möte och
meddela MS på ett så respektfullt vis som möjligt.

Sv: A proposito de nada
bradberry:

Det stämmer till 100% att han får gå.
Synd om honom om det sköts såhär bara, inte värdigt.

Inte Magnus fel detta, han har garanterat gjort sitt allra bästa. Ansvaret ligger på den eller dom som anställde honom.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Enl Madhawk

Sv: A proposito de nada
mattiask: Kul med Honken i båset!!! Två legender måste väl bara bli succé?

Sv: A proposito de nada
{8846}: Helt rätt!! Precis som spelare som inte håller måttet så skall ingen skugga falla på tränare som inte håller måttet.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Hemskt för honom? Jodu...

Stämmer detta är det en skandal i sig. Fruktansvärt dåligt hanterat... Han får höra detta via media. Låter som ett skämt. Nästan så man börjar tvivla över sanningshalten ändå...

Hur gott sover Magnus i natt?

Vare sig han kommer sparkas eller ej så ska de ju bara ha kontaktat honom vid det här laget...

Fy fan säger jag...

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Jag personligen känner för Magnus Sundquist. Ingen skugga ska falla över honom, han har garanterat gjort sitt bästa med det hockeykunnandet han besitter.

Men han är relativt oprövad på den här nivån, och har inte direkt övertygat poängmässigt och segermässigt under den tid han varit HC.

Det är knappast hans fel att Brynäs valde att förlänga hans kontrakt. Med den ej så övertygande motiveringen.(känsloargument)

Nej huvudansvaret ligger på GM och co att vi är i den sits vi är. Hoppas dom har lärt sig en läxa inför framtiden.

Önskar Sundquist all lycka i framtiden.

Sv: A proposito de nada
Samsung: där hade du fel lilla gubben

Sv: A proposito de nada
{8846}: Sundquist har inte hört något alls säger han själv. Måste vara hemskt för honom att veta att han imorgon kommer kallas in till ett möte och få sparken.

Sv: A proposito de nada
är extremt tveksam till att en gång till befodra någon under till Headcoach. hoppas om allt detta stämmer att det endast är tills antingen Nyman kan komma till sverige eller om man klarar sig kvar att man har någon ny meriterad på kroken.

Johan Holmqvist tror jag på eftersom många säger att han som målvakt gjorde laget bättre även utanför isen.

Bäcklings track record som assisterande coach är väl att åka ur 2 år i rad (AIK och Leksand)

Sv: A proposito de nada
Samsung: Mycket troligt...

Sv: A proposito de nada
JanT: Kevinscott är väl garanterat kevin47 eller vad han hette.. otrevligast av dom alla här inne, och han har ju lyst med sin frånvaro så gissar på bannad.

Sv: A proposito de nada
Kevinscott: Hög svansföring i dina 18 inlägg.....

Sv: A proposito de nada
{8846}: exakt samma som jag hörde idag på eftermiddagen. Och som jag skrev här.Ove , Bäcklin och Honken.
Skrev spekulation för i det här forumet vågar man inte skriva saker man hör längre för då blir man totalt lynchad om dom inte stämmer till 100a :)
Kan berätta för alla att vi var sjukt nära tangadi men han längta hem till frun och hunden.

Sv: A proposito de nada
Enligt vad SportExpressen erfar har också Brynäsikonen Johan ”Honken” Holmqvist och Mats Bäcklin blivit tillfrågade om att ingå i ledarstaben.

Det blir en spännande dag imorgon. Bra att stenen är i rullning.

Sv: A proposito de nada
Konstigt hörde att Holmqvist skulle bort med, iaf från a laget.
Skulle inte förvåna mig att han tar över j20 och Bäcklin hans plats.
Aja vi lär få reda på mer imorgon.

« · 2020529 · »