1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736803 inlägg · 7967 ämnen

« · 2021459 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
spolaisen: tror du att jorden är platt och på chemtrails med?

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: tror inte på planen heller MEN såga den då efter fakta inte bara hur du på bästa sätt kan komma på hur dina klagomål ska låta spydiga. En årsplan i en sport där säsongen går över åren så fattar väll även du att man räknar säsonger. annars ska vi ta guld under sommaren då det var på årsmötet man presenterade planen.

försök komma med konstruktiv kritik istället så kanske folk kan ta dina argument seriöst istället för att se det som trollande

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Så du tror att Brynäs klubbledning vill åka ner i Allsvenskan? Av alla konspirationsteorier du har framfört de senaste veckorna är nog denna mest långsökt av alla.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Pejan nu ska jag måla fan på väggen...

Kan vara så att intentionerna från klubbledningen antyder en anpassning till allsvenskan, därav inköpen från just allsvenskan. Bif har i dagsläget inte kapital till annat än billigare spelare från lägre division..
Brynäs strategi kan vara ett besök i allsvenskan för att på så sätt bygga upp något nytt för SHL.
Brynäs som är måna om att framföra storhetstiden, kan med hjälp av spel i allsvenskan börja vinna matcher igen, publikintresset tilltar .....
Inte så stor skillnad i att kolla en match i allsvenskan i jämförelse med SHL..
Finns viss spänning att se matcher i div 1 också........
Brynäs lånade ju ut Zetterberg till VIK, med honom i Bif nästa säsong i allsvenskan, så har vi den målgöraren som behövs.....

Sv: A proposito de nada
Huge:
”finns det nån sorts tidsmall där man vid en viss tidpunkt kan läsa av och se om man ligger i fas eller inte?”

Arbetar man mot mål, bör man ha delmål och stämma av mot ja, men också däremellan kontinuerligt utvärdera vart man ligger.
Både mätvärden och tidsaspekter mm bedöms. Ofta sätts delmål utifrån överlämningspunkter, hur proaktivt det går att agera och rimligheten i att kunna arbeta igen det man kommit efter, helst med stöd i riskanalys och konsekvensanalysverktyg.

Som nu med lite tid kvar till fönstret stängs och 9poäng ifrån att knipa chansen att ens kunna spela sig till målet kvartsfinal, så bör den mest okunnige se att man ligger efter i arbetet att nå 19/20-målet, och detta framförallt då risker för skador/avstängningar med redan svag trupp föreligger, prognosen pekar åt ogynnsamt håll och vi har lite tid kvar att kunna agera proaktivt på för att ta in behövliga spetsspelare.

Betyder det att det nu är kört iom att vi ligger efter - nej, men sundlöv/dackell har satts bifs herrlag i en riktig dålig sits pga att man inte agerat proaktivt tidigt. Målet var trots allt MINST kvartsfinal 19/20, och där har vi inte varit i närheten av i större delen av säsongen, bortsett inledningsvis.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Jag tror inte att den här säsongens misslyckande (hittills) beror på pressen, tror det handlar mer om grundläggande fel som man gjort i lagbygget.

Klubben vill spela en viss slags hockey, men saknar spelarmaterial för att göra det, samtidigt som man har byggt en förväntan inom spelargruppen på att spela den typen av hockeyn. Spelare har kommit till Brynäs för att göra det. Och tränaren man hade anställt förespråkade egentligen en annan hockey och har aldrig visat att han kan få ett lag att spela en spelförande hockey. Det blir lite "José Mourinho i Barcelona" över det hela, alla fattar att det aldrig skulle funka.

Allt blir väldigt fel när det finns en diff mellan klubbens taktiska upplägg, tränarens taktiska upplägg/kompetens och spelargruppens kompetens att spela den hockeyn.

Om Brynäs trodde att den här spelargruppen skulle kunna spela en possession-hockey har man förhoppningsvis fått en reality-check nu.

Det måste in en tränare som förespråkar och vet hur man bygger den hockeyn som klubben vill spela. Och han måste naturligtvis få ett spelarmaterial som klarar av att spela den hockeyn.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Sen undrar man ju HUR brynäs skall bli detta topplag de planerar att bli. 3 årsplanen verkar bestå av att ge ledare och de spelare de vill satsa på långa kontrakt så att det skall bli kontinuitet i lagbygget.
Sen undrar man ju hur de tänkte när de anställde oprövade tränare och en oprövad sportdirektör för att utföra uppdraget.
En god idé hade varit att först ta in kompetent folk, värva ihop ett starkt lag, fixa finansiärer och sedan sätta målet att bli ett topplag.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Absolut.
Men man ska inte underskatta t ex Jönsson betydelse. Den spelarkarriären han hade visar att han inte accepterar något fuskande.

Sv: A proposito de nada
Tjurn : Men visst kan man ifrågasätta den helt orealistiska plan man satt upp?! Det är ju inte bara många av oss soffexperter som tycker det utan även de ”riktiga” experterna. Tror personligen endast att föreningen tar skada av en sådan målsättning eftersom den inte kommer uppfyllas. Det sätter bara press på föreningen i sin helhet, något som jag upplever att Brynäs inte klarar av. Nå topp tre inom 3 år och ta 1 guld inom en femårsperiod tycker jag hade varit rimligt.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Nytt datum, 2020-01-09 !

Ingman missar, Emil Molin osäker och Victor Söderström är tillbaka !
Troligt att Solem spelar från start.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Åäåå så dryg du är

Sv: A proposito de nada
Charles: Treårsplanen som väl började gälla förra året(?) skulle ge guld år 3. Så okej, då är det nästnästa säsong då? 10 årsplanen ska ge 4 guld på 10 år, samt öka publiksnittet till 7000.

Sv: A proposito de nada
Huge: När säsongen är färdigspelad kommer vi att ha facit på om Brynäs lyckades ta sig till kvartsfinal eller inte. Det ser svårt ut just nu men större under har skett i idrottsvärlden.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Ingen aning, för tidigt att idag bedöma om vi ligger i fas eller inte, när det huvudsakliga målet är att först under säsongen 2022/2023 vara tillräckligt stabila för att på allvar kunna vara med och konkurrera om guldet.
I övrigt: finns det nån sorts tidsmall där man vid en viss tidpunkt kan läsa av och se om man ligger i fas eller inte?

Sv: A proposito de nada
Huge: Tror du vi ligger i fas med planen?

Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Ny match nya tränare, nya möjligheter!

Sv: A proposito de nada
Charles: Han har nog inte fattat än, att det är en plan på 3 ÅR och inte 3 veckor.
Ha lite överseende med den spydige leksingen...

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: konstigt hur du ska vara spydig över 3års planen hela jävla tiden sen ha 0 koll på vad dem sa. nästa år var det semi final inte uttalat guld. Sen om det ska kunna gå kan vara skitsnack men du försöker ju inte ens vara lite rätt

Sv: A proposito de nada
Costanza:
"Always Look on the Bright Side of Life"

Är inte hugget i sten, att Bif år ut och år in ska tillhöra högsta serien i hockey.
Hela Sverige ska leva är ju en slogan, som kan passa bra in nu när allsvenskan närmar sig. Många små ställen i vårt avlånga land får kanske nästa säsong sett ett hockeylag med anor.

Sv: A proposito de nada
mk: "Varför är tex Örebro så framgångsrika nu?
Jo man har fått in tränare som kräver mycket i spelet".

du hade kunnat lägga till ett antal spelarköp

Sv: A proposito de nada
{8399}: När jag i brynäsintervju hörde frasen typ ” Det är svårt att värva. Vi är ju inte direkt förstavalet för spelare även om folk tror det” så fick jag en liten deja vu från Modos tunga tid.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Brynäs verkar inspirerade av modos resa med klubbikoner på ledande positioner och med sparkade tränare och sportchefer nästan var säsong. Nu väntar vi bara några avdankade spelare och en tränare från Nordamerika för att kunna slå spiken i kistan.
Brynäs, the lung of Hockey, vi andas Hockey!

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Vi vilar bara. Börjar trivas härnere. Inte så farligt ändå. Du ska inte tycka synd om oss. Det var nödvändigt att börja om och hitta själen igen. Stjärnor kommer fortfarande fram från den lilla hockeystaden vid havet.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Modo, hm jag vet inte.. Vad hände med Modo? Hockeymiraklet med alla stjärnor från staden. Allt sprack och nu har ni harvat i allsvenskan hur länge?

På riktigt tycker jag det är synd, alltid gillat Modo. Men jag vet inte om du ska kasta sten i glashus.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "Mer fart och studs". "När man ska gå och inte". Får vi ta med oss det till MoDo? Det lät spännande...

Sv: A proposito de nada
”Redan nu har den tillfällige tränarkonstellationen gjort ett par ändringar i spelsystemet – och lagets trotjänare Jacob Blomqvist tror att det kan ge positivt effekt.
– Jag tycker att det sett bra ut de här tre träningarna. Vi har fått lite mer fart och studs i spelet, säger han.
– Det är lite småjusteringar vi har gjort, när vi ska gå och inte till exempel. Allting är kristallklart vad vi ska göra, säger han.”


Fan va bra, nu är allt äntligen kristallklart vad de ska göra på isen, och det med mer fart och studs.
Ska man våga lägga lät blygsamma 5papp på matchen tro? Bra odds!

Sv: A proposito de nada
mk: vi får hoppas på att detta stämmer som Sunken sa!


Har Brynäs rätt förutsättningar för att bli ett topplag, som du ser det?

– Nej. Inte just nu.

Vad fattas?

– Det tror jag de flesta som kan hockey ser. Men det är ett otroligt hårt jobbande gäng som vill någonting. Sedan vill jag säga att Brynäs är på rätt väg. Klubben med (klubbdirektören Michael) Campese i spetsen driver och vill någonting. Det är en bra vardag. Jobbet som görs från sporten med Sundlöv och Dackell kommer att bli bra. De måste få lite lugn och ro från hetsen i Brynäs IF. Det är väl en klubb som engagerar mest folk av alla när det gäller rubriker. Men ge dem lite lugn och roll och lita på att de vet vad de kan.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: denna säsong va ju år 1 på 3-årsplanen?

Sv: A proposito de nada
Chris11: Ja, vi är väl inte på tredje året då; nästa säsong alltså och då är det ju GULD som gäller.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Ja jag lyssnade på den idag.
Det är en svidande kritik mot Sundqvist. Men den riktar sig oxå mot Dacke som.kontrakterade Sundqvist.
Anton vill ha en tränare som styr mycket mer.
Inte så mycket frihet under ansvar.

Det är egentligen ingen kritik mot Brynäs spelare som inte kan ta en tränare med mer frihet.
Lyssnar man på olika poddar så är det så som spelet är nu.
Varför är tex Örebro så framgångsrika nu?
Jo man har fått in tränare som kräver mycket i spelet.

Men vilken hyllning av Bulan han gav..

Sv: A proposito de nada
Man har tagit in en mental coach, Molin som spelarutvecklare, Thelin utvecklingsansvarig, dackell som strategisk rådgivare, sundlöv herransvarig.
Spelidé ingår i 3årsplanen.
Lite ironiskt, men vad finns det kvar för ”rätt” HC att tillföra detta spelarmaterial?

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Tror nog dom flesta kan acceptera Mannberg i en begränsad roll i fjärdekedjan. PROBLEMET är att Mannberg inte kommer tjäna som en spelare för fjärdekedjan.

Sv: A proposito de nada
Mattson: som det ser ut just nu nej! Men hoppas MS lyckas med HC och värvningarna till nästa säsong. Och att Molin får vara spelutvecklare och där kan hjälpa juniorer. jag tror ledningen har glömt att det är mind 10 lag till som satsar lika hårt.
Så till nästa säsong måste man få till stabilitet både HC och spelare och få en yngre trupp. Då är jag nöjd. Sedan kan man bygga vidare. Så vi får väl se i slutet på augusti vart vi står.

Sv: A proposito de nada
mk: denna säsong kan man räkna som förlorad. Så nu är prio att hålla sig kvar. Rekrytera en grymt bra HC. Lyssna på SHLpodden med Rödin hur han beskriver Bulan. Och värva och bygga en stabil spelargrund. Så att säsong 20/21 blir placering 6-10

Sv: A proposito de nada
{7981}: Finns det nåt som tyder på att nåt av det där är möjligt? Som föreningen skötts de senaste 20-30 åren? Eller som föreningen sköts nu? Just nu är känslan att det är värre än nånsin. Ledarrekryteringarna/-sparkningarna, kvaliteten på laget, 3-årsplanen. Enda trösten är att vi faktiskt inte är sist i tabellen.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Ja. Att man ska bli ett plats 6-8 lag närmaste 3 åren ligger mer i Brynäs riktning nu.

Man får helt enkelt se sanningen som är nu.

Hockeysverige skrattar åt Brynäs.
Campese bör helst hålla sig på kontoret och sköta papperen. Och så långt borta från mikrofonen som möjligt.
Då kan det inte bli några fler grodor som sätter Brynäs mer i skiten.

Sv: A proposito de nada
{8783}: Varför är alla så säkra på att han höjde sin lön så speciellt mycket?

Vilka andra lag har isf vart intresserade?
Vad hade han innan?

Kan tänka mig att han höjningen blev 10%.
Det är väl legio att höja såpass.
Tror inte MS gör en sån tabbe som AD.

Btw. Nu kan man skriva MS igen och mena bara Sundlöv. Var lite förvirrande i början.😄

Sv: A proposito de nada
mk: om och då säger jag om man gör allt rätt med ny HC och rätt värvningar av klass så skulle det gå att uppfylla tråsplanen. Titta på Växjö (bild).
Men mer realistiskt är att sätta som mål tror jag att man skall var i semi/final kandidat inom 4-6 år.
Först måste man höja nivå på allt ett steg till att börja med så att man når slutspel. Och då går det inte att sparka en HC till. Och värvningarna måste vara träffsäkrare. Kommer alltid vara någon miss.
Sedan måste man få mer fart på juniorsidan så det kommer upp ny hungriga spelare som Boken Lindblom Järnkrok osv
Uppladdat:

500x0-7f9e4258-b8d1-4693-a521-3cced7ae2d41.jpeg


Sv: A proposito de nada
mk: Då får vi skämmas tillsammans. Man undrar ju var alla tokiga beslut tas och samordnas, för det händer ju hela tiden.

Vad gäller Mannberg får man väl hylla honom och hans agent att smida medans järnet är varmt och Brynäs sitter i baksätet, så lita på att han höjde sin lön sedan tidigare. Säkert hade han fler bud från andra klubbar att ta ställning till och Brynäs får ju idag inte hit de dom vill så dom kände sig säkert tvungna att slå till nu. Kan för allt i världen inte tro att Brynäs ledning ville gå ut med det just nu.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Mannbergs ljumskar är ju ett problem som kan kosta liksom hjärnskakningarna, bara säger.,

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Är det någon som här som lyssnar på SHL podden?

Om Ni gjort det så hörde ni oxå när Arlbrandt, Fimpen och StatsJocke skrattade sig harmynta över Brynäs 3års plan.
Dom trodde att Brynäs ledning fått hjärnsläpp eller nått.
Hånskrattet som Filmen la upp visar bara hur fel ute ledningen är.
Jag skämdes som Brynäsare när jag lyssnade...

Jag vill ha Arlbrandt i Brynäs ledning!!!!!!

Så alla som skriver nu om 3 årsplan och värvningar som man vill ha in för det ligger i planen.
Ni kan sluta med detta med en gång för det kommer inte hända.
Mannberg är på den hyllan som Brynäs kommer handla sina spelare ifrån. Sen kommer man givetvis att satsa på något/några på den högre hyllan.
Men att sitta och önska 4-5 storförvärv är bara dumt.

Sv: A proposito de nada
Steenm: Inte heller helt emot den. Bra speed, har måttlig individuell skicklighet som kan blixtra till då och då. En urtypisk bra spelare för en fjärdelina.

Sure, folk kanske väntar sig Sidney Crosby såhär i tråkiga tider, men med lite distans tror jag Mannberg är en okej värvning trots allt. Förutsatt att man gör sig av med de andra som du nämner.

Sv: A proposito de nada
Brynäs har klara problem med att förstå sina "kunder". Inget fel på Mannberg men det blir såklart ett antiklimax när det man mest behövde nu var ett tryggt besked om "att vi fixar det här" i form av en värvning eller en tillfällig HC. Ett steg framåt och inte åt sidan. Tänker också på Palushajförlängningen förra året som blev nåt helt annat.

Tycks ändå vara ett av föreningens mindre problem...

Sv: A proposito de nada
Chris11:
Några spelare kanske väljer att hoppa av, när trycket blir för stort på den enskilde individen.
Lagsammanhållningen är inte den bästa i Brynäs syntes tydligt då Linus Ölund åkte på huvudtacklingen. Inte en enda spelare ingrep mot örebrospelaren, som satte in huvudtacklingen.

Sv: A proposito de nada
I en perfekt värld så får Danielsson och Andersén leta ny klubb efter denna säsong. Sundlöv kanske löser det? Danielsson med en lön på 240/mån och Andersén med 220/mån är inte några löner vi vill betala för just de spelarna.

E.Larsson-Scott-Rödin
J.Norman-Molin-J.Nilsson
Deschenau-Sallinen-S.Harper
Solem-Rensfeldt-Mannberg

Virtanen-Bertilsson
Ingman-Sigalet
Kilström-Ersson

Lindbäck/Ersson

Detta lag är bara taget ur luften, men ska vi nå semifinal nästa säsong så måste det se ut ungefär såhär

Sv: A proposito de nada
Ingman missar matchen i morgon även Molin osäker..... aj då!

Sv: A proposito de nada
Samsung: Definitivt tack och hejdå för Forslund och Rohdin i min bok. Kan tänka mig en förlängning med Blomqvist. Men vi ska nog inte hoppas på några större förändringar i årets trupp - det blir en lång och hård säsong även 20/21. Vi måste till att börja med hitta en ny tränare och sätta ett eget spel - dylika ting tar tid....

Sv: A proposito de nada
{8399}: Oj - blev nästan lomhörd av allt skrikande... 😁

Sv: A proposito de nada
Peja: Verkligen. Och vore stor överraskning om inte fler av de andra som befinner sig vid sidan av Mannbereg också förlängs, Inte kommer det bli nån storstädning till 20/21 inte, det kan vi nog redan ställa in oss på.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: fAST DET ÄR FÖRSTÅS VIKTIGT ATT I JÄMFÖRELSE MED ANDRA LAG HA BRA SPELARE I FJÄRDELINAN OCKSÅ, INTE BARA STJÄRNORNA SOM ÄR VIKTIGA. HAR VI TILLRÄCKLIGT BRA LIRARE I FJÄRDE?

« · 2021459 · »