1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741483 inlägg · 7967 ämnen

« · 2076715 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Nisse på Mon or:
kul info.
Hur har det gått förövrigt för honom så här långt - vilken lina spelar han i, och hur används han?

Sv: A proposito de nada
För den som händelsevis inte vet ellet bryr sig...Modo( SHLlag enligt egen utsago)- Timrå 0-4. J.Blomqvst 1 måi + 1 ass.

Sv: A proposito de nada
{9179}: NU vill ju inte vara den där dom ingen vill ha med på festen.... Men aaa, bra match. Men såhär kommer det ju inte se ut i SHL.... Men skön vinst, givetvis.

Sv: A proposito de nada
{9179}:

Fortsätt gärna med de här analyserna efter matcherna. Riktigt trevlig läsning.

Även jag såg matchen ikväll. Molin, Andrén och Danielsson imponerade mest.

Får Molin vara skadefri gör han 40 poäng i år.

Sv: A proposito de nada
Tycker dom flesta var bra idag.

Gör en lista om nån är intresserad. Jag har + nämligen och kunde se matchen.

Andrén:Såg grymt bra ut, snabb i sidled och vass plockhand. Välförtjänt nolla!

Sigalet:Bra stabil rätt igenom. Stod upp vid ett tillfälle mot en Sskare och gav några jabbar. Capitan dagen till ära.
Hedberg:Är väldigt kylig med puck. Blir kanske lite överkonstuktiv vissa lägen. Bör spela enklare. Kommer straffas betydligt hårdare mot bättre motstånd.

Björk:Tycker han visade bättre än tidigare. Vill hela tiden vara konstruktiv i anfallszon. Söker gärna sitt skott. Dessutom resolut i defensiven.
Andersén:Hård och tuff i närkamperna. Med bra första pass. Nu var motståndet ssk men jag tycker att en sån som Andersén växt med Peter som coach.

Nyberg:Stor och rejäl. Bra i defensiven med hårt spel rakt igenom. Bra att skotta också. Inte alls oäven när han följer med upp i anfallen.
Lindelöf:Tog för sig i offensiven idag. Kreativ och följsam. Dock ser man att defensiven är hans akilleshäl. Han är inte bra på skridskorna.

Berglund:Han kommer vi ha stor nytta av. Är inte stor men sunkan hård i kroppen. Sätter då o då in rejäla tacklingar. Har dessutom bra passningar upp till forwards.


Berglund:Motatåndet var ssk men Bulan var vass idag. Enormt bra på att hålla i pucken och stark runt mål och vid sargen. Hade en sjukt skott som resulterade i 2-0.
Scott:Här förväntar jag mig mer faktiskt. Ser lite nonchalant ut vissa stunder och har en tendens att vara lite puckär.
Persson:Gjorde sin bästa match under dessa 3 matcher. Passade bra ihop med firma Scott-Berglund. Vann tillbaka många andra puckar med sitt slit och sin stress.

Pettersson:Ssk visst. Men Adam var riktigt bra idag. Visade prov på väldigt fint spelsinne många gånger och var väldigt kreativ många gånger. Nyttig i BP också.
Molin:Varit väldigt stabil under alla 3 matcher på försäsongen. Ser rappare och starkare ut. Avig som få andra i laget. Bra på att bära in puck. Fina mackor. Kan bli väldigt bra i år om han får vara skadefri.
Danielsson:Man ser att Nicke gillar Peters ledarstil. Han är bättre tränad än nånsin och gör återigen en väldigt bra match. Han och Molin kan bli en succé.

Sallinen:Även Tomi gör en mycket bra match och ser ut att vara riktigt bra tränad. Kul för oss Brynäsare som hade räknat bort Tomi. Gör att 3e kedjan blir kreativ och vass också.
Ölund:Här förväntar jag mig mycket mera! Han ser inte tillfreds ut. Visst är han stark runt mål och vid sargerna. Även nyttig i BP. Men jag förväntar mig bättre spel i 5 mot 5 och i offensiven av Linus. Han kan så mycket mer.
Descheneau:Såg pigg och alert ut. Tog många hemjobb och vann tillbaka pucken. Bra i PP med fina pass och driv.

Alcén:Nja visst ser man att Alcén inte är den han var under Bulan ocv framför allt playoff mot Hv. Det går segt och liksom ingen tanke. Svårt att vara kreativ och att hålla i pucken. Den som ligger närmast läktaren när Mannberg och Rödda är tillbaka.
Birgersson:Har överraskat positivt på mig under dessa 3 matcher. Ser bra tränad ut. Får in några riktiga Anitti Arnio tacklingar mellan varven. Bra jävla blick och spelhuvud. Hyfsad på tek också och bra i BP.
Solem:Se Alcén... ser inte ut att ha utvecklats vidare mycket tyvärr.

Kvist:Gjorde några inhopp och var faktiskt nära att göra mål i slutet av 3e Perren.

Trevlig läsning och ha en fin fredag alla Brynäsare. Alltid skönt med seger.

Sv: A proposito de nada
{9179}: jo, men desch passar nog bäst mot allsvenskt motstånd och i del. Mot shl-motstånd ser han Inge vidare ut.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912:
Bör tänka på att motståndet var ssk. Betydligt enklare att vara bättre då. Men jag håller med. Framsteg av Desch.

Sv: A proposito de nada
Charles: ståpitt på både hans och Bulans kanoner. Även Molins friläge var snyggt och kyligt. Säger som Ros sa i studion. Äpplet faller inte långt ifrån trädet. Lik sin far där 😍

Sv: A proposito de nada
Vuollerim:
Skumt kan jag tycka. Och farligt. Hade han fått en till kyss hade karriären kunna riskerats. Dumt tycker jag av Brynäs medconinska team att låta honom fortsätta efter den smällen!!

Sv: A proposito de nada
Mattson: Andersen spelade sista perioden.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Farligt att lira mot halvbegåvade allsvenskar. Som Djurgårn. Två hs på tre matcher. Chesus!

Sv: A proposito de nada
Sundlöv säger att granström och Kilström inte spelar hockey längre pga sviterna av hjärnskakning. Låter som att kilas kanske måste lägga skridskorna på hyllan

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: fan vad arg jag blir, blomstrand som lägger tacklingen hoppar rakt in i huvudet

Sv: A proposito de nada
En lite tråkigare grej är att det verkar som Andersén åkte på hjärnskakning, inte bra alls

Sv: A proposito de nada
man blir lite hård när Nicky D gör mål på slagskott

Sv: A proposito de nada
Ojojoj Nicky D bombar in 4-0 från blå, ass på Molin

Sv: A proposito de nada
Hoppas och tror Molin gör 40+ poäng denna säsong, vet att försäsong kan vara missvisande, men har har sett riktigt jävla bra ut å det bara osar självförtroende om honom

Sv: A proposito de nada
Södertälje kämpar på bra. Men spelet med puck så ser man klasskillnaden mellan shl och allsvenskan

Sv: A proposito de nada
Jeppe: 3-0 Molin.

Sv: A proposito de nada
nyb: Håller med👍, men varför
får jag dåliga vibbar om honom.
Torskfrossa🥶🥶🥶

Sv: A proposito de nada
Andrén känns möcke stabil. Har inte varit så nöjd med vårat målvaktspar på evigheter. Äntligen!

Sv: A proposito de nada
Fick sms från ssk:are, han påstår att de ”äger Brynäs”. Jag utgår från att han bluffar?

Sv: A proposito de nada
Ska andren spela sådär så blir det jobbigt för ersson

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: äh, bara försäsong. Spelar ingen roll.

Sv: A proposito de nada
Descheneau tycker jag förövrigt är betydligt bättre idag hittills, har även för mig att det var han som jobbade fram pucken som ledde till 2-0 målet

Sv: A proposito de nada
Bertilsson petad?

Sv: A proposito de nada
Charles: resultatmässigt vad man kan förvänta sig. Däremot är ju prestationen betydligt sämre än man kan förvänta sig.

Apropå vikten av resultat kontra prestation på försäsongen

Sv: A proposito de nada
Hafsig period och inga som helst linjer i spelet. Måste snart bli lite spel och inte bara kämpa. Berglunds bomb är periodens behållning.

Sv: A proposito de nada
Charles: SM Guld SM guld SM guld

Sv: A proposito de nada
Var det precis descheaneu som lirade jävligt bra boxplay?

Sv: A proposito de nada
nyb: Det där skottet tar ingen målvakt.

Sv: A proposito de nada
Mattson: P.Berglund 2-0. Direktskott av världsklass

Sv: A proposito de nada
Satan vilket klipp i bössan av Berglund! 🤩

Sv: A proposito de nada
Skagge: Patrik Berglund 2-0 i pp

Sv: A proposito de nada
Skagge: Syns inte på swehockey. Men antagligen ett slagskott i krysset.

Sv: A proposito de nada
Skagge: njea bra skjutet av nyberg men returen studsa in via ssk spelare

Berglund var snyggare slagskott i klyckan efter miss av ssk spelare dock

Sv: A proposito de nada
Mattson: Var det snyggt

Sv: A proposito de nada
Skagge: John Nyberg 1-0

Sv: A proposito de nada
Mattson: Nån som följer matchen o kan liverapporterar lite då o då

Sv: A proposito de nada
Sänder inte c-more matchen?

Sv: A proposito de nada
Enaranger: Bra jävla ordning, SHL! Adapt or perish!

Sv: A proposito de nada
Skagge: Vilken skillnad det hade varit att ha VS istället för t.ex Andersèn, inte minst med tanke på hur baktung vi är.

Sv: A proposito de nada
Enaranger: fan asså vi behöver han

Sv: A proposito de nada
Skrubben:

Har testat lite nu.
Med Android så verkar Aftonbladets app inte ha Chromecast.
Men däremot ser det kanske ut att funka med Chromecast om man kollar på Aftonbladet i Chrome.
Svaret får man väl när matchen börjar, om det verkligen funkar via Chrome i Android.

Sv: A proposito de nada
Enligt Expressen så kommer V Söderström att spela med AIK i höst.

Sv: A proposito de nada
Enaranger: Inte på Iphone, vet inte om det funkar på Android. Ett alternativ är att använda en dator med webbläsaren Chrome och sen casta den vägen.

Sv: A proposito de nada
Någon som kollat på matcher via Sportbladet/Aftonbladet, och vet om Chromecast funkar?

Sv: A proposito de nada
Skagge: yepp

Sv: A proposito de nada
Mattson: nån som ska kolla på matchen ikväll??

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Tror på en stabil insats idag. En vecka mer på is och fler matcher i benen än motståndarna. Spel mot ett mål?

« · 2076715 · »